Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudkyně Světlana triumfovala. Otřásla pozicí Václava Moravce

27.01.2018
Soudkyně Světlana triumfovala. Otřásla pozicí Václava Moravce

Foto: ČT

Popisek: Prezidentskou debatu na ČT, kterou sledovalo 2,6 milionu lidí, moderovala Světlana Witowská. Skvěle

Od finálního duelu kandidátů na prezidentskou funkci většina diváků očekávala leccos, především však triumf svého favorita. Nakonec se stala ale jejím jasným vítězem moderátorka Světlana Witowská. Tato půvabná a především skvěle připravená profesionálka se jako jediná nebála klást nepříjemné otázky a oba soupeře doslova grilovat. Jedině ona tak ze všech televizních prezidentských debat dokázala řídit skutečně věcný a důstojný střet. Právem se vzápětí stala hvězdou komentářů i sociálních sítí a zastínila své kolegy z České televize i jiných televizních stanic.

Uspořádání nejvýznamnější televizní debaty před druhým kolem televizních voleb v pražském Rudolfinu bylo šťastným rozhodnutím. Potvrdila se navíc známá věc, že prostředí kultivuje. Moderátorka seděla za stolkem uprostřed foyer jako přísná soudkyně Světlana, zatímco oba ctihodní  sokové byli umístěni proti sobě opodál.  Mimochodem, je zajímavé, že tato dlouholetá redaktorka České televize je absolventkou právnické fakulty a  jistě by obstála i ve skutečné soudní síni.   

Jasné NE!

Tím, jak věcně a pohotově se ptala, nedala ani jednomu z kandidátů šanci, aby změnili směr diskuse ke svému obrazu. Její výkon byl natolik suverénní, že jí ten večer nedokázal nikdo konkurovat. Když pak na několik okamžiků kladli otázky dva ústavní činitelé, šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a předseda Senátu Milan Štěch, nebo dva voliči z jedné vísky, byla to najednou velká nuda. Jediná Witowská se dokázala zeptat na věci, při nichž leckterému divákovi zatrnulo. Ze všech televizních debat, které se před druhým kolem odehrály, se pouze ona nebála  položit jeden velmi důležitý dotaz, a sice, zda by nově zvolení prezidenti využili možnosti zastavit trestní stíhání  premiéra  Andreje Babiše  prostřednictvím tzv. abolice. Oba jasně řekli, že nikoliv.

 

Debata se odehrála v Rudolfinu ve čtvrtek večer

Jednou a dost!

A bylo opravdu velkým překvapením, jak se pod vedením Světlany Witowské změnil doslova k nepoznání Miloš Zeman. Jen jedinkrát se ji snažil okřiknout, ale ona si to nenechala líbit. Naprosto suverénně pokračovala soudkyně Světlana ve výslechu, podobně jako když před časem dostala do úzkých v Interview ČT 24 Andreje Babiše v debatě na téma ovlivňování médií. Moderátorka tak doslova převálcovala své kolegy z ostatních televizních stanic (Korantenga, Voříška a Soukupa), s nimiž si fenomenální rétor Zeman bez problémů poradil a tlačil je tam, kam potřeboval.  Díky tomu se dočkala velkých ovací nejen na sociálních sítích, ale také od naprosté většiny komentátorů. Velkou poklonu jí například složil Erik Tabery z Reflexu: „Sledovat moderaci Světlany Witowské bylo jako dát si účinný lék na bolavou angínu. Po ostudných debatách privátních televizí předvedla vrcholný výkon. Kladla velké množství důležitých a nepříjemných otázek, což je pro moderátora velmi náročné. Zvládla to však mistrně a dokázala pohotově reagovat.“

 

Witowská na Hrad, konec Moravce?

Mimořádné pochvaly se dočkala i u jinak sarkastických redaktorů časopisu Reflex. Zatímco si Jiřího Drahoše a Miloše Zemana vychutnali, Witowskou  nadšeně chválili: „Witowské je plný internet a sociální sítě. Na její stručný miniprofil na Reflexu teď chodí tisíce lidí. Kdyby to záleželo čistě na pražském Facebooku, nevyhraje volby v sobotu ani Zeman, ani Drahoš, ale ještě dnes bude  Světlana Witowská jmenována císařovnou.“ A na tomto serveru se dokonce objevil názor, že  hlavním poraženým prezidentské debaty na ČT je Václav Moravec. „Jeho pozice hlavního politického moderátora se dnes zatřásla,“ myslí si politolog Petr Sokol na www.reflex.cz.

Vložil: Adéla Hofmanová