Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otec, tchán, Havel… témat pro něj měla StB fůru. Přesto folková legenda tvrdí, že měl v životě kliku. Tajnosti slavných

22.01.2018
Otec, tchán, Havel… témat pro něj měla StB fůru. Přesto folková legenda tvrdí, že měl v životě kliku. Tajnosti slavných

Foto: repro/ČT

Popisek: Jiří Tichota, poslední žijící člen legendární folkové skupiny Spirituál kvintet

AUDIO/VIDEO Díky originálním textům černošských spirituálů legendárnímu Spirituál kvintetu leccos prošlo i v dobách, kdy cenzoři měli mimořádně našpicované uši. Přesto se s jeho zakladatelem a uměleckým šéfem osud nemazlil a svůj pohár hořkosti si vypil až do dna.

Nejspíš bychom marně hledali někoho, kdo by ho neznal. Jiří Tichota je folková legenda, velevážený muzikant, zpěvák, textař, kapelník známého hudebního uskupení, kterému ani po více než půl století neubývá fanoušků, a uznávaný muzikolog. Poslední žijící člen původní sestavy Spirituál kvintetu sice loni velkolepě oslavil osmdesátiny, přesto dál vystupuje se stále stejnou chutí a elánem se svou milovanou skupinou. I když od počátku roku 2014 už pouze jako čestný člen. „Za svůj život jsem absolvoval odhadem sedm až osm tisíc koncertů a stovky zkoušek. Největší tíže práce byla jako na uměleckém šéfovi vždy na mně a jsem z toho už trochu unavený. Nejedná se o nějaké nedorozumění v kapele, je to na základě dohody,“ prozradil při té příležitosti v oficiální zprávě s tím, že se dál bude podílet na práci kvintetu podle svých možností tak dlouho, dokud mu to ostatní budou trpět.

Trh ve Scarborough:

Tatínek nakonec ustoupil

Narodil se 18. dubna 1937 v Točné u Prahy do rodiny, v níž byla muzika odjakživa neodmyslitelnou součástí každodenního života. Jeho pradědeček Antonín Liehmann byl dokonce prvním učitelem hudby světoznámého českého skladatele Antonína Dvořáka. Přesto tatínek neměl pro jeho lásku k hudbě příliš pochopení a už vůbec nesouhlasil s tím, aby se stala synovým hlavním povoláním, a tak šel Jiří studovat chemii. Když mu ale bylo osmnáct, domácí spor vyvrcholil tím, že otec prohlásil, že buď půjde kytara, nebo on. „Tak jsme šli oba,“ zavzpomínal po letech nehodný syn v rozhovoru pro rozhlas.cz s tím, že se otec nakonec s jeho volbou smířil, poté co Jiří začal vyhrávat i celostátní soutěže ve hře na kytaru. To největší rodinné drama ale odstartovalo již o pár měsíců dříve v roce 1950, když jednoho dne otec nepřišel domů. Až po půlroce jeho nejbližší zjistili, že je ve vězení. Jeden z dozorců jim sice slíbil, že mu pomůže na svobodu za rodinné šperky a obrazy, jenže nepomohl. Otce propustili, až když podepsal spolupráci se Státní bezpečností. S tím se ale nedokázal vyrovnat a krátce po propuštění na svobodu spáchal sebevraždu.

Soudný den:

Nejdřív musel do fabriky

První spirituál slyšel Jiří již v patnácti letech a nepřestával mu znít v podvědomí. Navzdory ‘pokaňkanému‘ kádrovému profilu se nakonec přece jen přes profesi dělníka v neratovické chemičce Spolana dostal po vojně ke studiu vysoké školy. A protože se přece jen již začaly uvolňovat politické poměry, mohl dokonce studovat vysněnou muzikologii. „Už při přijímačkách jsem byl odborník na kytarové tabulatury, kterými se u nás nikdo moc nezabýval,“ prozradil okolnosti svého přijetí. Logickým vyústěním jeho lásky k náročným černošským vokálům se pak stalo v roce 1960, již během studií na vysoké škole, založení první české folkové skupiny Spirituál kvartet.

Pane můj:

Největší kvintet na světě

Zprvu to bylo mužské kvarteto – iniciátorem byl majitel mimořádného basu Ivo Mach, kterého s nímž skvěle ladili svými hlasovými fondy tenor Miroslav Keller, baryton Miloslav Kastelovič ze slovenského Dolného Kubína a kapelník Jiří Tichota. Poprvé veřejně vystoupili v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Brzy byla do skupiny přijata kontraaltistka Věra Nerušilová, majitelka pravděpodobně nejnižšího ženského hlasu v Čechách. Brzy ji ale vystřídala Růžena Helebrantová, přezdívaná Odetta, a skupina změnila název na Spirituál kvintet. A tak to už zůstalo, přestože se časem počet jejích členů měnil, jednu dobu jich krátce bylo dokonce devět. Sami se někdy v žertu označovali za největší kvintet na světě. V současnosti je Jiří Tichota jeho posledním žijícím spoluzakladatelem a skupina je nejstarší tuzemskou kapelou.

Už se nám čas krátí:

Boj černochů za svobodu fungoval

„Byli jsme přesvědčení amatéři. Měli jsme velmi slušná zaměstnání, takže jsme se nemuseli přizpůsobovat vkusu posluchačů,“ vysvětlil Jiří originalitu svého hudebního tělesa. V letech 1967 až 1969, když ještě směl, absolvoval se skupinou zahraniční turné a také přednášel na evropských seminářích pro starou hudbu v Belgii. V době normalizace měl Spirituál kvintet v repertoáru i černošské spirituály, proto mu procházely poměrně dost upravené české překlady textů o svobodě, útlaku, pravdě a božích mlýnech, což bylo v tomto období velmi výjimečné. Přesto se několikrát potýkal se zákazy činnosti. Kvůli vystoupení k výročí Palachova upálení v roce 1971 bylo dokonce z teologické fakulty vyhozeno několik studentů, kteří koncert pořádali. Bohdan Mikulášek, jenž vystoupil jako host kapely, dostal dokonce doživotní zákaz vystupování, což si prý Jiří Tichota dodnes vyčítá. Sám měl kvůli účinkování v kapele problémy v zaměstnání – působil jako muzikolog na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. ‘Civilní‘ povolání měli souběžně všichni členové Spirituál kvintetu, především jako pojistku proti riziku, kdyby některý ze zákazů činnosti trval dlouho.

Hanba nám:

Havel, otec, tchán…

Policejní výslechy Jiří zažil i proto, že v mládí chodil do skautského oddílu s bratry Havlovými, a StB ho sledovala také kvůli jeho tchánovi. Jeho manželka Zdena je totiž dcerou novináře Vladimíra Toska, jednoho z představitelů Pražského jara, který vedl v emigraci revui Listy. Přesto nebyl Jiří nikdy škarohlíd a na nic si nestěžoval. Naopak stále vzpomíná v dobrém na spoustu pořadatelů, kteří neudávali ‘závadný‘ repertoár skupiny a nedodržování předepsaného seznamu písní. Po listopadové revoluci Spirituál kvintet dokonce hrál v roce 1990 na pražském Václavském náměstí americkému prezidentovi Georgi Bushovi staršímu a v lednu 2004 v Redutě pro změnu Billu Clintonovi.

Za svou pravdou stát:

Neví, kam dřív skočit

Fanoušci skupiny možná ani netuší, že jejich milovaný zpěvák a muzikant je i uznávaný vědec-muzikolog, jenž se autorsky podílí na vědeckých publikacích o staré hudbě. Navíc je od útlého mládí vášnivý entomolog, tedy odborník, zabývající se zkoumáním hmyzu. Je členem Entomologické společnosti Národního muzea, dokonce sám odchovává motýly od housenek, aby je mohl fotografovat, a je autorem motýlích makrofotografií. Jeho osmdesáté narozeniny oslavil Spirituál kvintet 27. května 2017 velkým koncertem v pražské Tipsport Areně, mezi gratulanty nechyběli mimo jiné jako hosté Nezmaři, Jiří Pavlica a Hradišťan, Robert Křesťan a Druhá tráva, Marek Eben či nedávno zesnulý Wabi Daněk. Jiří Tichota je stále velice činorodý, se skupinou už ale vystupuje jen tu a tam jako čestný člen. Musí totiž stihnout spoustu dalších povinností a koníčků. Osud mu sice uchystal slušnou řádku tvrdých ran a překážek, přesto si nestěžuje. Naopak tvrdí, že měl v životě vlastně velkou kliku.

Mlýnský kámen:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská