Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další válka o Miss. Je Česká Miss a Miss Czech republic to samé? A zajímá to vůbec ještě někoho?

19.01.2018
Další válka o Miss. Je Česká Miss a Miss Czech republic to samé? A zajímá to vůbec ještě někoho?

Foto: Česká Miss

Popisek: Česká Miss 2017 Michaela Habáňová na Miss Universe v USA

Soutěží krásy je hned několik. Nedávno se zde objevila nová značka Miss České republiky, což může mnohé mást. O klasickou soutěž Miss totiž nejde… Jsme malá země, hezkých dívek zde máme ale požehnaně, stejně jako soutěží krásy, které si zhusta konkurují.

S původní Miss (v roce 1989 ještě Československa) je spjatý Miloslav Zapletal a jeho agentura Art Production K/2. Soutěž chtěla před více než deseti lety převzít Michaela Maláčová, která v jednom ročníku zvítězila. To se nakonec nestalo, Maláčová si založila vlastní Českou Miss a ta původní Miss konkurovala. Miss České republiky nakonec získal podnikatel Moťovský, který je až do dnešních dnů pohřešovaný a všeobecně považovaný za mrtvého. Michaele Maláčové se později podařilo získat licenci na Miss World, takže prestiž původní miss upadala. V roce 2010 splynuly obě soutěže v jednu, která se nadále jmenovala Česká Miss. Poté, co Michaela Bakala (dříve Maláčová) soutěž prodala, šla její úroveň ke dnu. Poslední ročník, který připravoval bývalá finalistka Miss Eva Čerešňáková a podnikatel Martin Ditmar, pak byla značně problematický, citelně jej poznamenal nedostatek peněz, sponzorů a také práce pro vítězky. 

Příliš mnoho královen krásy

V roce 2010 založila modelka Taťána Makarenko soutěž Miss Face Czech republic. Jde o soutěž velmi podobnou jakékoliv jiné Miss. Dívky se účastní castingu, kdy si popovídají s porotou a předvedou se v plavkách, vybrané dívky se pak stejným způsobem „porvou“ o korunku Miss Face. Miss Face se loni podařilo dokonce dosáhnout toho, že její finále odvysílali v televizi Óčko, vítězky vyjely také na mezinárodní soutěže, byť ne tak prestižní jako je třeba Miss World, nebo Miss Universe. Nedávno se tato soutěž přejmenovala na Miss Česká republika. A majitelka soutěže si věří: „Na trhu byla mezera v názvu a myslím si, že si Česká republika zaslouží nějakou kvalitní soutěž, která se bude dělat srdcem, a doufám, že to je ta moje. Nebo, vím to,“ uvedla pro Seznam. 

Komu patří Miss Czech republic

To má ale háček. Název Miss Czech republic by měla mít k dispozici stále soutěž Česká Miss. Alespoň se tak domnívá „otec soutěže“ Miloslav Zapletal: „Miss České republiky byla hodně sledovaná a měla profesionální úroveň, protože ji dělali profesionálové. Poté kvalita soutěží Miss u nás začala upadat. Proto je i tato situace nepřehledná a dle mého názoru ještě víc uškodí již tak pokleslým současným soutěžím. Navíc podle mého názoru je porušován zákon, neboť titul Miss České republiky zakoupila před několika lety od společnosti Central Group paní Maláčová včetně značky Miss České republiky, kterou ale nepoužívala, protože měla Českou Miss. Pokud to někomu prodala, tak jistě se vším, co získala, tedy včetně názvu Miss České republiky. A pochybuji, že někdo může používat podobné názvy, které mohou vyvolat zmatečnost. Nejsem právník, ale z toho, co se kolem soutěže krásy aktuálně děje, jsem velmi smutný,“ sdělil serveru Extra.cz. 

Na co je lákají?

Česká Miss zahájila stejně jako Miss Czech republic nový ročník. Obě soutěže se snaží nalákat kandidátky na výhry a hlavně na příslib práce. Řekněme si ale popravdě, že dívkám nenabízejí vlastně vůbec nic konkrétního: „Finalistky čeká spolupráce s profesionály, vzdělávací workshopy v oblastech zdravé výživy, sportu, chůze, rétoriky, sociálních sítí či vystupování, také mnoho focení, několik soustředění, setkání se známými tvářemi, týdenní pobyt v Chorvatsku na jachtách společnosti Bemex a hlavně to, že se začátkem června stanou součástí velkolepého finálového galavečera,“ uvádí Eva Čerešňáková z České Miss. Jinými slovy tedy skoro nic. Miss Czech republic letos výhry neuvádí, loni dívkám půjčili na rok byt a auto. O konkrétní práci se také nemluví, ale Taťána Makarenko se dušuje, že nechce dívce nasadit na hlavu korunku a pak ji nechat sedět doma.

 

Účastnit se dnes Miss je totiž podnik s velmi pochybným výsledkem. To, zda vyhrajete, je ve hvězdách, navíc výherkyně nemají právě na růžích ustláno, práce je málo a Miss už zkrátka a dobře nemá zdaleka takovou váhu. Navíc dívky potřebují spoustu volného času, který jim nikdo neproplatí. Má to ještě v dnešní době smysl? Loňský ročník České Miss, ve kterém finalistky jezdily polonahé metrem, pojídaly pizzu z krabice a spaly na zemi ve spacácích, ukázal, že dívek, které si myslí, že takto přijdou ke slávě a penězům, je stále dost. 

Vložil: Michaela Špačková