Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kokotovi Ivanovi kokot Mirek. Začalo to jointem před sněmovnou. Při mý náklonnosti k neřestem, přiznal Kalousek

20.01.2018
Kokotovi Ivanovi kokot Mirek. Začalo to jointem před sněmovnou. Při mý náklonnosti k neřestem, přiznal Kalousek

Autor: Facebook

Popisek: Miroslav Kalousek

VIDEO Sněmovní volby přinesly Kalouskovi a jeho TOP 09 pouhých 5,31 % hlasů. Do parlamentu se tedy dostali o prsa. Na druhou stranu Bartošovi Piráti si do parlamentu vybojovali 10,79 %, tedy dvojnásobek, a stali se tak třetí nejsilnější stranou v parlamentu. A jaká byla konfrontace těchto dvou stran před sedmi lety? Dalo by se to pojmenovat ve stylu tety Kateřiny – pýcha předchází pád nebo kdo se směje naposledy, ten se směje nejvíc.

Před volbami v roce 2010 byli Piráti nová strana. Svoje založení datují na rok 2009. Pirátský jednoročák dělal v tu dobu kampaň, no, na koleně. Divokou, živelnou a dá se říct, že trochu neprofesionální. Piráti cílili na omezenou část voličů. Šermovali konopím a jeho legalizací, dekriminalizací stahování. Byla to prostě parta veselých lidí, kteří si řekli, že parlament pěkně očadí. A třeba i za pomoci konopí.

Odchyt Kalouska

A to se tak stalo, a Piráti si to pěkně naplánovali, že v roce 2010, těsně před volbami, se předseda Pirátů Ivan Bartoš odhodlal odchytit před parlamentem samotného Miroslava Kalouska. Celebritu tehdejší politiky, dinosaura polistopadového vývoje. A prostě mu nabídnout… konopí. A nebyl na to Bartoš sám, vrhli se na Kalouska hned v celé tlupě. Setkání přátelské, přisprostlé, trochu rozpačité a neformální.

Zrekapitulujme si to

Miroslav Kalousek s úsměvem přistupuje ke skupině, která mu překáží ve vstupu do parlamentu. Pirát David Dvořák podává materiály propagující marihuanu a její legalizaci, strká je Kalouskovi do kapsy. Kalousek podepisuje své fotky a ptá se, zda může věnování pojmout trochu nekorektněji – konkrétně se táže, zda může věnovat foto i s podpisem „žižkovskému hovnu“. Adresát je pohoršen, jelikož je ze Smíchova. Padá návrh, že by věnování mělo být určeno „smíchovskému hovnu“. Abonent nesouhlasí.

Konopí do parlamentu

Padá otázka, co si Kalousek myslí o projektu „konopí do parlamentu“, ptá se David Dvořák a ukazuje tak nepromyšlenou pirátskou strategii vyhrát volby v roce 2010. Na to Kalousek: „Jak je známo, tak já jsem člověk bez myšlenek.“ Dvořák kontruje: „To jste pravil vy, to nikdo jiný neřekl.“ Kalousek se potutelně usmívá. Z jeho tváře jde vidět, že setkání už mu není příjemné, jak by se mohlo zdát. Přesto dál předstírá žoviálnost, ale na ujištění nereaguje a zastírá konfrontační Dvořákův tón hlasu otázkou, kdo chce autogram s fotografií. Hlásí se performer Milan Kozelka slovy: „Já tam chci Milanovi Mirek, prostě jenom tohle.“ Při psaní z Kalouska vypadne milá otázka: „A vy jste co, Pirátská strana?“

A vy jste co, Pirátská strana?

Kalousek tím neúmyslně, nám, pozdějším generacím, ukazuje nádherný pohyb dějin. Slyšíte tu otázku - „A vy jste co, Pirátská strana?“ A hned se Kalousek obouvá do svých tradičních bot, řka: „Vy jste sice pěkní kokoti, ale furt jste sympatičtější, než Jirka Paroubek.“ Milan Kozelka je, tedy byl, zvídavý performer, ptá se tedy Kalouska: „A čím jsme kokoti?“

 

„Protože si chcete přisvojit majetek někoho jinýho,“ odpovídá Miroslav Kalousek. Nezkušený zajíček Ivan Bartoš se zmohl jen na poznámku: „To takhle není vůbec postavený...“ A Kalousek, aniž by projevil zájem se s Batošem dohadovat, jej vyzve: „Já myslím, že jo… chceš ještě fotku?“ Jede Kalous rovnou na tykačku s Bartošem. Ten fotku pobouřeně odmítá. Pak se ozývá kokot Marcel, jak sám sebe nazval, ozve se i dejvické hovno a kokot Mirek, jak se podepisuje na fotografie Kalousek, rozdává autogramy, jen to hvízdá.

Konopí? To radši ne

Kalousek se po autogramiadě zahledí na leták o konopí. „Já při svý náklonosti k neřestem, mně první pivo chutnalo, cigareta taky. Já mám hroznou hrůzu z toho, že bych tomu propad. Nechci nikoho moralizovat, kdo si to dal, tak ať, ale já už bých rád umřel bez této zkušenosti." Říká na konto Pirátů Kalousek a zaplouvá do dvěří parlamentu.

Nesmělost začátečníka

Ivan Bartoš prakticky celé setkání strávil opodál. Je na něm vidět, že by se do Kalouska rád zahryzl argumenty, že by mu rád v diskusi rozkousl hrdlo, ale je nejistý, váhá, obává se konfronatace. A tak k ní ani nedojde. Byla to samozřejmě trapná akce. Z dnešního pohledu. Pubescenti, kteří našli své téma – konopí. Ale právě na této akci je vidět jeden zásadní fakt. Piráti vyrostli, Kalousek zůstal tam, kde byl. Ale už se určitě nikdy nezeptá – „a vy jste kdo, Pirátská strana?“

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace