Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kokotovi Ivanovi kokot Mirek. Začalo to jointem před sněmovnou. Při mý náklonnosti k neřestem, přiznal Kalousek

20.01.2018
Kokotovi Ivanovi kokot Mirek. Začalo to jointem před sněmovnou. Při mý náklonnosti k neřestem, přiznal Kalousek

Foto: Facebook

Popisek: Miroslav Kalousek

VIDEO Sněmovní volby přinesly Kalouskovi a jeho TOP 09 pouhých 5,31 % hlasů. Do parlamentu se tedy dostali o prsa. Na druhou stranu Bartošovi Piráti si do parlamentu vybojovali 10,79 %, tedy dvojnásobek, a stali se tak třetí nejsilnější stranou v parlamentu. A jaká byla konfrontace těchto dvou stran před sedmi lety? Dalo by se to pojmenovat ve stylu tety Kateřiny – pýcha předchází pád nebo kdo se směje naposledy, ten se směje nejvíc.

Před volbami v roce 2010 byli Piráti nová strana. Svoje založení datují na rok 2009. Pirátský jednoročák dělal v tu dobu kampaň, no, na koleně. Divokou, živelnou a dá se říct, že trochu neprofesionální. Piráti cílili na omezenou část voličů. Šermovali konopím a jeho legalizací, dekriminalizací stahování. Byla to prostě parta veselých lidí, kteří si řekli, že parlament pěkně očadí. A třeba i za pomoci konopí.

Odchyt Kalouska

A to se tak stalo, a Piráti si to pěkně naplánovali, že v roce 2010, těsně před volbami, se předseda Pirátů Ivan Bartoš odhodlal odchytit před parlamentem samotného Miroslava Kalouska. Celebritu tehdejší politiky, dinosaura polistopadového vývoje. A prostě mu nabídnout… konopí. A nebyl na to Bartoš sám, vrhli se na Kalouska hned v celé tlupě. Setkání přátelské, přisprostlé, trochu rozpačité a neformální.

Zrekapitulujme si to

Miroslav Kalousek s úsměvem přistupuje ke skupině, která mu překáží ve vstupu do parlamentu. Pirát David Dvořák podává materiály propagující marihuanu a její legalizaci, strká je Kalouskovi do kapsy. Kalousek podepisuje své fotky a ptá se, zda může věnování pojmout trochu nekorektněji – konkrétně se táže, zda může věnovat foto i s podpisem „žižkovskému hovnu“. Adresát je pohoršen, jelikož je ze Smíchova. Padá návrh, že by věnování mělo být určeno „smíchovskému hovnu“. Abonent nesouhlasí.

Konopí do parlamentu

Padá otázka, co si Kalousek myslí o projektu „konopí do parlamentu“, ptá se David Dvořák a ukazuje tak nepromyšlenou pirátskou strategii vyhrát volby v roce 2010. Na to Kalousek: „Jak je známo, tak já jsem člověk bez myšlenek.“ Dvořák kontruje: „To jste pravil vy, to nikdo jiný neřekl.“ Kalousek se potutelně usmívá. Z jeho tváře jde vidět, že setkání už mu není příjemné, jak by se mohlo zdát. Přesto dál předstírá žoviálnost, ale na ujištění nereaguje a zastírá konfrontační Dvořákův tón hlasu otázkou, kdo chce autogram s fotografií. Hlásí se performer Milan Kozelka slovy: „Já tam chci Milanovi Mirek, prostě jenom tohle.“ Při psaní z Kalouska vypadne milá otázka: „A vy jste co, Pirátská strana?“

A vy jste co, Pirátská strana?

Kalousek tím neúmyslně, nám, pozdějším generacím, ukazuje nádherný pohyb dějin. Slyšíte tu otázku - „A vy jste co, Pirátská strana?“ A hned se Kalousek obouvá do svých tradičních bot, řka: „Vy jste sice pěkní kokoti, ale furt jste sympatičtější, než Jirka Paroubek.“ Milan Kozelka je, tedy byl, zvídavý performer, ptá se tedy Kalouska: „A čím jsme kokoti?“

 

„Protože si chcete přisvojit majetek někoho jinýho,“ odpovídá Miroslav Kalousek. Nezkušený zajíček Ivan Bartoš se zmohl jen na poznámku: „To takhle není vůbec postavený...“ A Kalousek, aniž by projevil zájem se s Batošem dohadovat, jej vyzve: „Já myslím, že jo… chceš ještě fotku?“ Jede Kalous rovnou na tykačku s Bartošem. Ten fotku pobouřeně odmítá. Pak se ozývá kokot Marcel, jak sám sebe nazval, ozve se i dejvické hovno a kokot Mirek, jak se podepisuje na fotografie Kalousek, rozdává autogramy, jen to hvízdá.

Konopí? To radši ne

Kalousek se po autogramiadě zahledí na leták o konopí. „Já při svý náklonosti k neřestem, mně první pivo chutnalo, cigareta taky. Já mám hroznou hrůzu z toho, že bych tomu propad. Nechci nikoho moralizovat, kdo si to dal, tak ať, ale já už bých rád umřel bez této zkušenosti." Říká na konto Pirátů Kalousek a zaplouvá do dvěří parlamentu.

Nesmělost začátečníka

Ivan Bartoš prakticky celé setkání strávil opodál. Je na něm vidět, že by se do Kalouska rád zahryzl argumenty, že by mu rád v diskusi rozkousl hrdlo, ale je nejistý, váhá, obává se konfronatace. A tak k ní ani nedojde. Byla to samozřejmě trapná akce. Z dnešního pohledu. Pubescenti, kteří našli své téma – konopí. Ale právě na této akci je vidět jeden zásadní fakt. Piráti vyrostli, Kalousek zůstal tam, kde byl. Ale už se určitě nikdy nezeptá – „a vy jste kdo, Pirátská strana?“

Vložil: Štěpán Cháb