Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Michale Horáčku, Jiří Drahoši a hlavně Pavle Fischere, račte prominout. Alena Ježková na Hrad!

11.01.2018
Michale Horáčku, Jiří Drahoši a hlavně Pavle Fischere, račte prominout. Alena Ježková na Hrad!

Foto: Facebook

Popisek: Alena Ježková, mluvčí Pavla Fischera. Jinak dříve novinářka, nyní uznávaná spisovatelka

Předvolební debata tiskových mluvčích prezidentských kandidátů na serveru iDnes. A bylo veselo. Pět jich nepřišlo vůbec, tři z toho uvedli, že kvůli osobě Adama B. Bartoše, kterého do souboje vyslal Petr Hannig. Jeden pro nedostatek času. A jeden, konkrétně Mirek Topolánek, s informací, že žádného mluvčího nemá. Pozvání přijal Jiří Ovčáček za Miloše Zemana, Alena Ježková za Pavla Fischera, již zmíněný Adam B. Bartoš za Petra Hanniga a nakonec Vladimír Šulc za Vratislava Kulhánka. Padala velmi ostrá slova. A podle sympatií diváků na Hrad jasně zamířila Alena Ježková. Upřímně, velká škoda, že tato dáma nekandiduje...

Hned v úvodu přišla na přetřes otázka toho, proč současný prezident Miloš Zeman kategoricky odmítá jakoukoliv účast v debatách s ostatními kandidáty. Jiří Ovčáček k tomu uvedl: „Je strategicky výhodné, že prezident Zeman nechodí do diskusí. Za ním stojí jeho práce. Osm kandidátů v debatách řeší hodinu jediné téma – Miloše Zemana. Pro případnou druhou volbu Zeman neplánuje žádný duel s druhým kandidátem. Pan prezident pracuje a skládá účty občanům denně.“

Pohrdá Zeman prezidentskými kandidáty?

Na to bryskně reagovala Alena Ježková: „V debatách prezidentští kandidáti neřeší hodinu Miloše Zemana, to pan Ovčáček nejspíš sledoval zcela jiné debaty. Pokud se někdo vymezuje vůči Miloši Zemanovi, činí tak oprávněně, protože se tím vymezuje proti současnému prezidentovi, který má skládat účty, vy jste řekl, že je skládá, ale on je neskládá,“ řekla na adresu Ovčáčka a pokračovala: „Protože kdyby je skládal, tak tam sedí mezi ostatními kandidáty. Nevidím v tom žádnou dobrou strategii, neúčastnit se debat, dává tím najevo pohrdání ostatními kandidáty a je to chyba i jeho výkonu prezidentské funkce.“ Na to Ovčáček řekl, že mezi výkon prezidenta rozhodně nepatří diskuse s prezidentskými kandidáty.

Ani Vladimír Šulc nenechal poznámku Jiřího Ovčáčka bez odezvy. „Všechny debaty se nesou v duchu vymezování se vůči prezidentovi? Tak to vůbec není. Debaty jsou moderovány, pokud se moderátor zeptá účastníků debat, a byl jsem na všech, tak samozřejmě dotazovaní odpoví na otázku. Nevšiml jsem si, že by jakýkoliv z kandidátů měl vymezený názor proti současnému prezidentovi jako gró svého programu.“

Kontroverzní Adam B. Bartoš

Adam B. Bartoš byl dotázán, zda nemá pocit, že svou přítomností ubližuje samotné kampani Petra Hanniga. Moderátor tím narážel na fakt, že Adam B. Bartoš byl pravomocně odsouzen k jednomu roku podmíněně s dvěma roky odkladu za svůj antisemitský text, který zanechal u hrobu Anežky Hrůzové, z jejíhož zabití byl  roku 1899 neprávěm obviněn Leopold Hilsner, prosťáček židovského vyznání. Vražda byla příčinou rozjitřených protižidovských nálad v tehdejší společnosti a hrob se stal poutním místem pro antisemity pozdějších dob.

Kvůli přítomnosti Bartoše na debatě odmítli účast tiskoví mluvčí ostatních kandidátů. Bartoš k tomu poznamenal, že mu přijde úsměvné, že právě Marek Hilšer a jeho mluvčí odmítli debatu kvůli tomuto důvodu, když sám Hilšer velmi kritizoval Miloše Zemana za to, že nechodí do debat, že je to zbabělost „Já bych stejně tak mohl říci, že je to zbabělost od pana Hilšera a jeho mluvčího,“ konstatoval Bartoš.

Co ty na to, Ovčáčku?

Alena Ježková se na výzvu moderátora nezapojila do hry – zeptejte se Zemanova mluvčího na cokoliv. Jen podotkla, že její kandidát Pavel Fischer vyzval Miloše Zemana oficiální cestou přes hradní podatelnu k diskusi, ale že odpověď doposud neobdržel. Na to Ovčáček reagoval ujištěním, že odpověď byla odeslána a že i v odpovědi platí prohlášení z 10. března loňského roku, kde Zeman predikoval, že se žádných diskusí nebude účastnit.

Kultivace projevu

Vladimír Šulc se do hry zapojil a vzpomenul svou dvacetiletou spolupráci s Vratislavem Kulhánkem ve firmě Škoda a kterak jej spolupráce s ním v mluvě kultivovala, zbavil se používání obecné češtiny, přijal mnoho životní moudrosti a uhodil na Ovčáčka, zda jej spolupráce se Zemanem také kultivuje. „Myslím, že to prokazuji takřka každý den. Podařilo se nám utvořit si velmi silný vztah. Je to přátelství, názorové souznění. Tak dobrého šéfa jsem ještě neměl,“ odpověděl Ovčáček a připomenul, že na počátku své práce se Miloš Zeman rozhodl, že Jiří Ovčáček bude mít své vlastní tiskové konference. Podle Ovčáčka mu právě tato zkušenost dala daleko lepší průpravu v rétorských uměních. Dále Ovčáček podotkl, že chápe, kam pan Šulc míří, to jest k překladu názvu hudební skupiny Pussy Riot, a že jej může ujistit, že se jednalo o ojedinělý případ, který je nutné chápat v kontextu věci. Moderátor pana Ovčáčka ujistil, že prezident použil vulgární mluvu vícekrát.

Tiskové konference tiskového mluvčího

Na téma tiskových konferencí Jiřího Ovčáčka hned reagoval moderátor a otázal se ostatních hostů, zda s takovou praxí počítají i pro sebe, pokud jejich kandidát vyhraje. Adam B. Bartoš přiznal, že považuje Ovčáčkovi konference i jeho vystupování na veřejnosti za vtipné a trefné. Zcela opačného názoru byla Alena Ježková.

„Není vhodné, aby tiskový mluvčí pořádal své vlastní tiskové konference. Mluvíme o výkonu funkce mluvčího prezidenta v takové podobě, v jaké ji provozuje Jiří Ovčáček. Funkce v jeho podání se dost posunula. Prezident i jeho mluvčí jsou veřejné funkce, to znamená, že vás platí veřejnost, taková funkce má i své morální a etické aspekty, které bohužel nejsou zakotveny v žádných pravidlech nebo zákonu. A to je velká škoda, protože na funkci prezidenta jsou kladeny velké etické nároky. Takový člověk musí mít v sobě morální etiku, aby takovou funkci mohl zastávat,“ řekla Ježková.

Poté upozornila, že Jiří Ovčáček se snaží servilně vyhovět svému šéfovi a z toho pak vypadává divoká přehlídka jeho výstupů. Ježková se pohoršila i nad tím, že tisková konference tiskového mluvčího nemá ve světě obdoby. Na což reagoval Ovčáček poukázáním na praxi USA, kde je to běžné. „Promiňte, nebudeme srovnávat pozici prezidenta USA a pozici České republiky, to bychom se dostali úplně na jinou úroveň,“ odrazila Ježková jeho poznámku.

Servilita a loajalita

Jiří Ovčáček začal vzletně hovořit o tom, že loajalita je velmi důležitá. Ale byl přerušen Alenou Ježkovou: „Je rozdíl mezi loajalitou a servilitou, já jsem mluvila o servilitě, pane Ovčáčku, vy jste servilní, vy nejste loajální.“ Jiří Ovčáček si ovšem takovou zpupnost nenechal líbit. „Vaše představa je poněkud zkreslená. My se tady přeci bavíme o nejvyšším ústavním činiteli a o člověku, který za něj mluví jako jeho tiskový mluvčí. A mezi nimi musí být absolutní důvěra. Servilita vůbec nepatří k mé osobě, s prezidentem názorově souzníme,“ řekl Jiří Ovčáček a upozornil Alenu Ježkovou na to, aby si dala pozor na šíření fake news. Podle svých slov Ovčáček na svých tiskových konferencích informuje o postoji prezidenta, informuje o jeho programu, reprezentuje prezidentovy, nikoliv svoje, názory. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb