Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když poprvé viděla Marii Terezii, plakala dojetím. Celé Vánoce proseděla v teplákách

09.01.2018
Když poprvé viděla Marii Terezii, plakala dojetím. Celé Vánoce proseděla v teplákách

Autor: Facebook Adély Vopavové

Popisek: Autorka scénáře Mirka Zlatníková

Za příjemným překvapením, které vyvolal koprodukční seriál české, rakouské a slovenské televize Marie Terezie, stojí především většině veřejnosti téměř neznámá Česka, novinářka a scenáristka Mirka Zlatníková. Přiznává se, že když ho viděla poprvé, plakala dojetím. Protože vypadal přesně tak, jak si ho představovala. Aby se scenárista tak stoprocentně potkal s režisérem rozhodně nebývá zvykem. Přesto vše musela v lecčems slevit a některé dějové linky obětovat.

Původně měl mít totiž seriál čtyři díly a měl se na něm podílet pouze německý distributor Beta film, ale postupně o něj projevili zájem také na Slovensku a v Rakousku. Ale to nakonec nebylo kvůli koprodukčním podmínkám možné. A tak musela obětovat celé dějové linky, například zajímavý příběh sestry Marie Terezie Marie Anny. Ta se ve skutečnosti zamilovala do bratra Františka  Štěpána Lotrinského Karla, ale Marie Terezie jí to zpočátku zakazovala, přesto, že ona sama se vdala z velké lásky. Nakonec se však vzali.   Ale i s tímto problémem si Mirka Zlatníková poradila a to, co se nevešlo do seriálu, vydala knižně. 

Několik let života

V zajímavém rozhovoru pro  server Seznam zprávy prozradila, že za seriál o Marii Terezii vděčí koprodukčnímu snímku ČT o Janu Husovi i tomu, že Češi mají rádi historické příběhy. Lituje pouze, že se jich netočí více, protože jsou kvůli dobovým kostýmům příliš drahé. Připustila rovněž, že se jako novinářka chtěla co nejvíce držet historických faktů, ale její poradce historik jí varoval, že pak to bude celé o tom, že všechny postavy budou sedět u stolu a psát dopisy. A tak volila cestu umělecké fikce a nadsázky, ale tak, aby to bylo únosné a co nejvíce autentické. Psaní příběhu o Marii Terezii obětovala několik let života.  Velmi náročné už bylo samotné rešeršování a získávání historických materiálů. „Marie Terezie si nechávala životopisy, které se o ní psaly, kontrolovat. Nechtěla, abychom se o ní cokoliv dozvěděli,“ říká autorka scénáře. 

Marťan Kotek

Stejný kompromis musela volit i v případě jazykového projevu, místy příliš moderního, což řada lidí kritizovala. Týkalo se to především Františka Lotrinského, kterého senzačně zahrál Vojta Kotek. „On byl člověk moderní doby, podnikatel, muž, který miloval svoji ženu a chodil po paláci v  pyžamu. Byl to vlastně takový Marťan a různým věcem se postavil,“ vysvětlovala Mirka Zlatníková, proč někdy volila moderní výrazy.    

Přiznává ale, že s místy drsnou kritikou, která po odvysílání seriálu o Marii Terezii následovala, se nevyrovnávala nejlépe. Připouští ovšem, že někteří kritici měli v určitých případech pravdu, například jeden novinář z Rakouska. Šlo ovšem o velmi konstruktivní názory. Horší to bylo v Čechách.  Nejvíce ji nazvedl text Mirky Spáčilové z Idnes.cz, mimochodem její dlouholeté kamarádky. Když si ale uvědomila, že tato kritička napíše tisíce článků ročně, pak se spíše smála. 

Vánoce v teplákách

Na jejím twitterovém účtu jí ale hodně diváků fandí a děkuje.  A na případné  kritiky reaguje s vtipem. Když si jeden mravokárce postěžoval, že 1. díl Marie Terezie začíná souloží, odpověděla mu: „Omlouvám se, původně jsem měla v úmyslu ho odstartovat kázáním Ignáce  Kapmullera, ale nějak se mi to vymklo.“ A naznačuje také, že se ozvali první zájemci, jestli si umí představit, že by napsala pokračování.  „Vzhledem k tomu, že jsem celý Vánoce proseděla v teplákách u počítače, tak si umím maximálně představit to, že půjdu ven a zabořím si hlavu do sněhu,“ zareagovala Mirka Zlatníková. Prozatím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace