Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když poprvé viděla Marii Terezii, plakala dojetím. Celé Vánoce proseděla v teplákách

09.01.2018
Když poprvé viděla Marii Terezii, plakala dojetím. Celé Vánoce proseděla v teplákách

Foto: Facebook Adély Vopavové

Popisek: Autorka scénáře Mirka Zlatníková

Za příjemným překvapením, které vyvolal koprodukční seriál české, rakouské a slovenské televize Marie Terezie, stojí především většině veřejnosti téměř neznámá Česka, novinářka a scenáristka Mirka Zlatníková. Přiznává se, že když ho viděla poprvé, plakala dojetím. Protože vypadal přesně tak, jak si ho představovala. Aby se scenárista tak stoprocentně potkal s režisérem rozhodně nebývá zvykem. Přesto vše musela v lecčems slevit a některé dějové linky obětovat.

Původně měl mít totiž seriál čtyři díly a měl se na něm podílet pouze německý distributor Beta film, ale postupně o něj projevili zájem také na Slovensku a v Rakousku. Ale to nakonec nebylo kvůli koprodukčním podmínkám možné. A tak musela obětovat celé dějové linky, například zajímavý příběh sestry Marie Terezie Marie Anny. Ta se ve skutečnosti zamilovala do bratra Františka  Štěpána Lotrinského Karla, ale Marie Terezie jí to zpočátku zakazovala, přesto, že ona sama se vdala z velké lásky. Nakonec se však vzali.   Ale i s tímto problémem si Mirka Zlatníková poradila a to, co se nevešlo do seriálu, vydala knižně. 

Několik let života

V zajímavém rozhovoru pro  server Seznam zprávy prozradila, že za seriál o Marii Terezii vděčí koprodukčnímu snímku ČT o Janu Husovi i tomu, že Češi mají rádi historické příběhy. Lituje pouze, že se jich netočí více, protože jsou kvůli dobovým kostýmům příliš drahé. Připustila rovněž, že se jako novinářka chtěla co nejvíce držet historických faktů, ale její poradce historik jí varoval, že pak to bude celé o tom, že všechny postavy budou sedět u stolu a psát dopisy. A tak volila cestu umělecké fikce a nadsázky, ale tak, aby to bylo únosné a co nejvíce autentické. Psaní příběhu o Marii Terezii obětovala několik let života.  Velmi náročné už bylo samotné rešeršování a získávání historických materiálů. „Marie Terezie si nechávala životopisy, které se o ní psaly, kontrolovat. Nechtěla, abychom se o ní cokoliv dozvěděli,“ říká autorka scénáře. 

Marťan Kotek

Stejný kompromis musela volit i v případě jazykového projevu, místy příliš moderního, což řada lidí kritizovala. Týkalo se to především Františka Lotrinského, kterého senzačně zahrál Vojta Kotek. „On byl člověk moderní doby, podnikatel, muž, který miloval svoji ženu a chodil po paláci v  pyžamu. Byl to vlastně takový Marťan a různým věcem se postavil,“ vysvětlovala Mirka Zlatníková, proč někdy volila moderní výrazy.    

Přiznává ale, že s místy drsnou kritikou, která po odvysílání seriálu o Marii Terezii následovala, se nevyrovnávala nejlépe. Připouští ovšem, že někteří kritici měli v určitých případech pravdu, například jeden novinář z Rakouska. Šlo ovšem o velmi konstruktivní názory. Horší to bylo v Čechách.  Nejvíce ji nazvedl text Mirky Spáčilové z Idnes.cz, mimochodem její dlouholeté kamarádky. Když si ale uvědomila, že tato kritička napíše tisíce článků ročně, pak se spíše smála. 

Vánoce v teplákách

Na jejím twitterovém účtu jí ale hodně diváků fandí a děkuje.  A na případné  kritiky reaguje s vtipem. Když si jeden mravokárce postěžoval, že 1. díl Marie Terezie začíná souloží, odpověděla mu: „Omlouvám se, původně jsem měla v úmyslu ho odstartovat kázáním Ignáce  Kapmullera, ale nějak se mi to vymklo.“ A naznačuje také, že se ozvali první zájemci, jestli si umí představit, že by napsala pokračování.  „Vzhledem k tomu, že jsem celý Vánoce proseděla v teplákách u počítače, tak si umím maximálně představit to, že půjdu ven a zabořím si hlavu do sněhu,“ zareagovala Mirka Zlatníková. Prozatím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová