Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Může drtivě vyhrát již v prvním kole, stejně tak ale může pohořet. O Zemanovi nemá jasno ani erudovaný sociolog

08.01.2018
Může drtivě vyhrát již v prvním kole, stejně tak ale může pohořet. O Zemanovi nemá jasno ani erudovaný sociolog

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miloš Zeman

Miloš Zeman je podle předvolebních průzkum mírným favoritem prezidentských voleb. Na záda mu dýchá Jiří Drahoš a Michal Horáček. Sociolog Daniel Prokop ovšem pro Info.cz uvedl, že Miloš Zeman rozhodně nemá své jisté. Může dojít na obrat. Voličská základna Miloše Zemana, která je tradičně spojována i s voličskou základnou hnutí ANO, se může cítit sněmovními volbami uspokojená a k prezidentským volbám nepřijde v takovém počtu. Prokop vychází z toho, že roku 2013 Miloš Zeman usedl na Hrad také kvůli tomu, že voliči volili proti tehdejší Nečasově vládě.

Miloš Zeman si uškodil svým jednáním při vládní krizi, kdy tehdejší premiér vlády Bohuslav Sobotka chtěl i nechtěl podat demisi a Miloš Zeman jej doslova ponížil při tiskové konferenci na Hradě. „Překonal krizi mezi červnem a zářím tohoto roku. Ta vycházela z chování v květnové vládní krizi, které veřejnost vnímala jako nedůstojné,“ řekl k tomu pro Info.cz Daniel Prokop.

Vydrží silná pozice Zemanovi?

„Mezi staršími lidmi výrazně uspěl Andrej Babiš a manuálně pracující brala levici SPD Tomia Okamury. Mobilizace názorů a voličů, kterým je blízká kombinace technokratismu, anti-elitářství a obranářství, se mohla projevit i do větší mobilizace voličů Miloše Zemana ve výzkumech. Ale není jisté, zda se to udrží do voleb,“ spekuluje pro Info.cz Daniel Prokop a dodává, že Miloš Zeman má velké procento nerozhodnutých voličů. Z toho důvodu může uspět naprosto drtivě, projít tak už v prvním kole voleb, nebo může dokonale pohořet. Podle sociologa Prokopa má sám Jiří Drahoš volební potenciál kolem 40 %.

Kde Zeman bere svou mohutnou podporu mezi voliči?

Podle Daniela Prokopa souvisí politická síla Miloše Zemana v jeho známosti. Zná ho každý, zná jeho historii, ví, do čeho se Zemanem jde. Naproti tomu noví kandidáti jsou pro voliče nečitelní, často splývají do jednoho celku. U nich může být fatální jedna debata, kde kandidát udělá přehmat, kde neuspěje, kde není tak vidět. A to obzvláště, je-li kandidátova chyba propraná médii a tím zveličená.

´Kunda sem, kunda tam´

Sociolog Daniel Prokop dále rozebral sílu Zemanovy politiky z hlediska jeho tak zvané lidovosti. „Vzbuzuje v lidech dojem, že stojí na jejich straně. Tím, že se vymezuje proti elitám, lidovým jazykem apod. Tato kulturní blízkost je tedy pro výběr důležitější, než některé další faktory, v nichž je Zeman hodnocen kriticky,“ řekl Prokop a dodal, že lidé chápou, že prezidentovy pravomoci nejsou nijak zvlášť velké, že je prezident svým způsobem člověkem, který je má reprezentovat, ne jim vládnout.

Staří, nevzdělaní, zpátečničtí

„Trefuje se do doby, kdy část společnosti ekonomicky stagnuje a cítí svůj omezený kulturní kapitál, tedy že si díky svému vzdělání apod. rozhodně nebude polepšovat, a obrací se tak k minulosti a výrazněji cítí všechna vnější rizika,“ pokračuje Prokop pro Info.cz v rozboru společnosti a politického potenciálu Miloše Zemana. Zároveň zmiňuje i strach lidí z migrace, který, podle Prokopa, prýští z toho, že se lidé nechtějí dělit o své zdroje s lidmi, kteří jsou v nouzi. Cítí, že ekonomický růst už nebude nijak valný, proto se nechtějí o to málo, co jim zbylo, dělit s imigranty. Podle agentury Median a Kantanu TNS Miloše Zemana zvažují jako svého kandidáta ze 70 % lidé nad 60 let. Dvě třetiny lidí bez maturity. A polovina lidí z obcí do 20 000 obyvatel, tvrdí Prokop.

Proti, a proto spolu

Miloše Zemana Daniel Prokop pro Info.cz označil nepřímo za populistu, který rozšiřuje propast mezi „dobrými lidmi“ a těmi „zlými institucemi“. Populisté pak spojí lidi dojmem vnějšího či vnitřního nepřítele. Jakmile se pak dostanou k moci, útočí na média, intelektuály (pražská kavárna) nebo mezinárodní instituce jako je EU nebo OSN. „Ale negativní vymezování samozřejmě nevyužívá jen Miloš Zeman – i v táboře jeho odpůrců vzniká mytologie o Zemanovcích,“ dodává Prokop. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb