Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Červená knihovna, nebo vulgární melodrama? Ani jedno. Marie Terezie opravdu zažila love story

05.01.2018
Červená knihovna, nebo vulgární melodrama? Ani jedno. Marie Terezie opravdu zažila love story

Foto: ČT

Popisek: Marie Terezie svého manžela (v podání Vojty Kotka) opravdu hluboce milovala...

Není žádným překvapením, že velkolepý koprodukční film Marie Terezie, který Česká televize vysílala první dva večery nového roku, vyvolal protichůdné reakce. Oba jeho díly sledovaly více než čtyři miliony diváků, a tak se nelze divit, že je vnímali různě. Zatímco někteří jsou téměř bezvýhradně nadšeni, jiní ho z různých důvodů kritizují či cupují. Nezřídka se vysmívají, že připomíná červenou knihovnu a hloupoučké příběhy pro masy. Jenže skutečnost je taková, že jedna z nejvýznamnějších evropských panovnic prožívala opravdovou pohádkovou love story, navíc v romantických kulisách.

Je přinejmenším zvláštní, že někteří čeští kritici jsou nadšení z kdejaké vykalkulované pohádky nebo kriminálky, jejímž hlavním smyslem je pokořit rekordy sledovanosti a návštěvnosti, ale k tomuto chvályhodnému televiznímu počinu jsou vskutku nemilosrdní.  Z některých recenzí je zřejmé, že skutečný příběh Marie Terezie vůbec neznají. Jinak by jeho poměrně dosti věrné zpracování nemohli považovat za hloupoučký příběh pro masy a vulgární melodrama. Při čtení některých pasáží se  leckdo nemůže zbavit dojmu, že se dívali na něco jiného, anebo z povinnosti sem tam zahlédli jen část téměř čtyřhodinového snímku. 

Příliš krásná podívaná...

Ale na to už jsme si zvykli, že pokud je něco příliš krásné a skončí to happyendem, kritici to rozcupují jako kýč, zatímco opačné story u nich většinou bodují.  Jak však správně poznamenala jedna z diskutujících  na sociálních sítích, filmy se naštěstí netočí pro zapšklé kritiky, ale pro  publikum, a čas mu většinou dává zapravdu. I kdyby byla Marie Terezie skutečně pouhým hloupým příběhem pro masy, tak vyvolala to, co se většině  děl, po nichž za pár dnů nikdo neštěkne, nikdy nepodaří. Totiž obrovskou vlnu zájmu o tuto významnou historickou postavu. A je dobře, že právě díky tomuto dvoudílnému filmu  většina veřejnosti přestane Marii Terezii vnímat pouze jako obézní matrónu, která kdysi seděla na českém trůnu. 

...jenže pravdivá

Ač to někteří zjevně ignorují, když Marie Terezie začala ve třiadvaceti letech vládnout habsburské monarchii, patřila k nejpůvabnějším evropským panovnicím, navíc hluboce milujícím svého atraktivního manžela Františka Lotrinského.  Nicméně koprodukční film, na němž se podíleli čeští,  slovenští, rakouští a maďarští filmaři, ji zdaleka nevykresluje pouze jako naivní zamilovanou dívku, ale i jako cílevědomou, vzdělanou ženu, která si dokázala prosadit nejen svoji lásku, ale i řadu zásadních věcí. A jakkoliv se to přísným kritikům nelíbí, většina jejího života se odehrávala v pohádkových kulisách nádherných šlechtických sídel. I když  některé okamžiky mohly na první pohled skutečně vypadat jako melodrama, řada scén z filmu je až překvapivě  autentická. Marie, která byla mimořádně zdatnou diplomatkou a skvěle si počínala i v oblasti ´styku s veřejností´, jak se dnes říká, například skutečně s pláčem a svým půlročním synem v náručí předstoupila před uherské šlechtice  a žádala je o pomoc. Dojemné vystoupení  zabralo a  zoufalá královna získala potřebné peníze a vojsko, aby se její země mohla bránit agresorům.

 

Naštěstí ne všichni recenzenti náročný koprodukční snímek o Marii Terezii arogantně sepsuli. Ti velkorysejší uznávají, že jde o zdařilé historické melodrama, vstřícné k divákům.  Nebo konstatují, že vychází z doložených historických faktů a oceňují, že si nehraje na  nudný dějepis a  nechybí mu smysl pro humor. Dokonce pochvalují, že je sexy, moderně natočený  a že výprava, hudba i kamera se mohou srovnávat s mezinárodní  konkurencí.  Nelze, než s tím souhlasit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová