Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Skutečná bomba v závěru kampaně´ pak hořce litovala. Bohdalka o Zemanovi i Havlovi, ten ale…

04.01.2018
´Skutečná bomba v závěru kampaně´ pak hořce litovala. Bohdalka o Zemanovi i Havlovi, ten ale…

Autor: ČT

Popisek: Jiřina Bohdalová v TV filmu Každý milion dobrý

Jiřina Bohdalová poskytla před časem rozhovor Lidovým novinám, ve kterém se vyjádřila i k tomu, proč a jak před časem podpořila prezidenta Miloše Zemana. Hodlá ho podporovat i nyní, pár dnů před volbou? V rozhovoru zaznělo také zajímavé vyjádření ke vztahu se Zemanovým naprostým opakem, k prvnímu porevolučnímu prezidentovi Václavu Havlovi.

Máte ještě v paměti minulou prezidentskou volbu? Tehdy se společnost rozdělila na dva nesmiřitelné tábory Zeman – Schwarzenberg. Jiřina Bohdalová se přidala do týmu „Zeman“, tehdy pro MF Dnes uvedla: „K volbě pana Zemana vyzvu i já.“ Miloš Zeman o ní tehdy mluvil jako o „skutečné bombě závěru kampaně“. O to je zajímavější číst, co o tehdejší podpoře říká Jiřina Bohdalová dnes: „Nepodporovala jsem pana inženýra Zemana na předvolebních shromážděních, jen jsem mu dala svůj hlas a po volbách jsem mu přišla pogratulovat. To přece v demokracii snad ještě není zakázaný. Jenže v mém případě to patrně zakázaný je. Hned se snad ve všech novinách objevily fotky, jak se objímám s Novotným, s Husákem, s Havlem... Jak tím jen dokazuju svůj mizerný charakter. Úspěšní umělci se můžou s podobnými podobenkami pochlubit všichni. Většinou aniž by o to nějak stáli,“ vyjádřila se na jaře letošního roku pro Lidové noviny. 

Koho budu volit, neřeknu

V nynějších volbách je již Jiřina Bohdalová mnohem zdrženlivější: „Jsou volby stále tajné, nebo je to jinak? Vyčkám, jaká bude nabídka – a stejně vám to neřeknu,“ uvedla pro Lidové noviny. Tentokrát se však Jiřina Bohdalová do kampaně nijak nezapojila, pokud nebude tedy opět tou „skutečnou bombou na závěr.“ Je také možné, že si své účinkování rozmyslela poté, co její podpora Zemana neskončila právě dobře. Zeman se totiž v roce 2013 vyjádřil, že mu Jiřina Bohdalová „pláče v telefonu“ kvůli tomu, že je za jeho podporu „pronásledována“, což Jiřina Bohdalová rázně popřela. To by nebyl ale Miloš Zeman, aby ani na to nereagoval: „Po rozhovoru s ní budu citovat její výrok, žádná žena nerada přiznává slzy do telefonu, tedy reformulace zní, byla roztrpčená, přesněji byla roztrpčená nad tou mediální štvanicí,“ uvedl tehdy. 

Havel do hry vrazil mé jméno a popularitu

Vztah s Václavem Havlem zřejmě nebyl nikdy nějak horoucí, ačkoliv ji Havel „obsadil“ do své hry Audience. V památné scéně je Vaněk, alter ego Václava Havla, žádán, aby do pivovaru přitáhl „Bohdalku“. Bylo celkem jasné, že Havel chtěl prostě použít synonymum pro známou a populární herečku a Jiřina Bohdalová to také správně pochopila: „Vrazil do své hry nikoliv mou osobu, ale mé jméno a řekněme popularitu. Mrzelo mě, že mi to neřekl. A potkávali jsme se, šanci měl. Text hry jsem dostala do ruky poprvé od věrné kamarádky na takovým průklepovým papíru, na jednu noc. Přečíst a vrátit... Samizdat,“ uvedla v rozhovoru pro Lidové noviny. 

Radši si nechala rozříznout ret

Záměrně ale Václava Havla pošpinit nikdy nechtěla: „Pak jsem ale měla s Audiencí šlamastyku. Dokonce jsem měla v televizi vystoupit a ve zprávách pomlouvat Havla. To jsem se lekla. Bylo těžké se bránit. Kamarádka doktorka mi ale šikovně rozřízla dolní ret a huba mi natekla tak, že jsem vystoupit ani pomlouvat Havla opravdu nemohla,“ sdělila Lidovým novinám.

 

Kumpáni jsme nebyli

Ostatně, svět a hry Václava Havla jí osobně prý příliš blízké nebyly: „Václav Havel dělal kulisáka v době, kdy jsem hrála u Jana Wericha v ABC. Tenkrát to byl mladej muž, začínající dramatik. Znali jsme se, ale zrovna kumpáni jsme nebyli, to ne. Některé jeho hry jsem viděla, ale nebyl to zrovna šálek mé kávy. Vyznávám jinou poetiku, mám jiný divadelní vkus a taky humor. Ale respektovali jsme se,“ řekla Lidovým novinám. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace