Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde zůstala sranda? Vůbec to nebylo silvestrovské, diváci usínali nudou

02.01.2018
Kde zůstala sranda? Vůbec to nebylo silvestrovské, diváci usínali nudou

Foto: ČT

Popisek: Do roka a do dna 2017

Je velkým paradoxem, že v režimu tuhé normalizace vznikaly tak senzační zábavné a silvestrovské programy, že se s úspěchem vysílají dodnes. To se o dnešní televizní bídě, cynicky divákům naservírované na poslední den roku, rozhodně říci nedá. Všechny televizní kanály mezi sebou totiž opět soutěžily v přehlídce toho nejhoršího, co jsou schopny vyrobit a diváci se naštvaně ptali, kde zůstala sranda a přiznali se, že museli ke konkurenci, aby neusínali nudou.

Ač nerada, opět se musím především zmínit o veřejnoprávní České televizi. Ta je totiž na rozdíl od soukromých stanic financována koncesionáři a měla by se jim za to patřičně odvděčit a ne je odbýt. Silvestrovský program ČT připravila s takovou mírou rutiny, že to mnohé diváky muselo urazit. Místo hlavní zpravodajské relace zařadila 168 hodin s přehlídkou různých trapasů a přebreptů, většinou již dříve odvysílaných. Chtěla tak snad opět konkurovat Nově, která tradičně učinila ve svých Televizních novinách totéž? Je opravdu vrcholem zábavy, že ten či onen politik utrousí mimo kamery něco nevhodného nebo se přeřekne?  

Velká plavba. Nebo hanba?

Pod diktátem sledovanosti pak ČT1 zařadila na program dva osvědčené formáty, Zázraky přírody a Všechnopárty, které vysílá během celého roku. Ubohou náhražkou někdejších velkolepých silvestrovských show se stal pořad, věnovaný vzpomínce na legendárního zpěváka Waldemara Matušku. Jediné, co na této rádoby „velké plavbě“ bylo možné ocenit, je fakt, že v něm účinkovaly další, dnes již většinou opomíjené legendy české populární hudby,  například Eva Pilarová, Pavlína  Filipovská, Josef Zíma nebo Jiří Suchý. Ale místy to nebyla vůbec příjemná podívaná, spíš dosti smutná. 

Soutěž o největší ubohost

Na začátku večera to vypadalo, že bezkonkurenčně nejubožejší program připravila televize Barrandov. I když svým věrným střídavě slibovala „velkolepý hudebně zábavný pořad“ nebo  „pořádnou pecku a jízdu“, většinu příznivců této kuriózní stanice velmi zklamala. Při srovnání s minulými ročníky s Kateřinou Brožovou a Alešem Cibulkou si posteskli, že to vůbec nebylo silvestrovské. „Tentokrát jsme museli ke konkurenci nebo bysme usnuli nudou,“ postěžovala si na facebooku TVB  Jana. Jenomže když ČT uvedla hodinu před půlnocí opilecké tlachání, nazvané Do roka a do dna 2017, rázem se vyšvihla na první místo největších průšvihů, ať už šlo o oplzlý či dokonce fekální humor nebo ubohá taneční a pěvecká čísla. A ten, kdo zůstal střízlivý, se musel znechuceně ptát: mají to opravdu Čenský, Hybnerová a Morávková zapotřebí?   

 

Silvestr live

ČT 1 tak opět předvedla, že se téměř v ničem neliší od soukromých formátů. Navíc Nova i Prima vysílaly sestřihy a záznamy hudebních show, které se tradičním silvestrovským galaprogramům přiblížily nejvíce a mnohý divák se na nich jistě při zoufalém přepínání stanic zastavil nejčastěji, tím spíše, že některá vystoupení  (například Leny s hitem Hallo) stály opravdu za pozornost. Ve srovnání s tím, co  například souběžně vysílala německá televize ZDF, to však byla pouhá z nouze ctnost. ZDF totiž přenášela přímý přenos velkolepé party, nazvané Silvester live vom Brandenburger Tor. Záběry na nasvícenou dominantu Berlína a milion skvěle se bavících návštěvníků, čekajících na rok 2018, připravily ideální kulisu pro večer, který se opakuje jen jednou ročně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová