Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Norové fixlují! Nový šéf meteorologů se šprajcnul, vytáčí ho, že chodíme na předpověď počasí jinam

03.01.2018
Norové fixlují! Nový šéf meteorologů se šprajcnul, vytáčí ho, že chodíme na předpověď počasí jinam

Foto: Facebook / Irena Čani

Popisek: Počasí; ilustrační foto

Mark Rieder nastoupil na pozici ředitele Českého hydrometeorologického ústavu 1. října 2017. Nahradil tak Václava Dvořáka, který úřad vedl od roku 2011. A podle rčení – nové koště dobře mete – se na ČHMÚ chystají pěkně změny. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to prozradil sám Mark Rieder. Co nás čeká? Zapomeňte na Nory, česká předpověď počasí bude prý přesnější a lepší.

Podle Riedera je na vině neatraktivnosti české předpovědi počasí špatná prezentace a komunikace výstupů ČHMÚ. Druhou nejpočetnější skupinou lidí, kteří navštěvují norskou stránku yr.no pro předpověď počasí, jsou totiž Češi. A to je pro ČHMÚ špatný výsledek. Proto ústav pod vedení Marka Riedera připravuje překopat celý web, zesílí prezentaci na sociálních sítích a hlavně, uvede dvě nové mobilní aplikace, které přesností v předpovědi počasí předčí norskou službu yr.no.

Aplikace za jeden a půl milionu

Aplikace pro předpověď počasí by měly spatřit světlo světa do dubna roku 2018 a stát by měly jeden a půl milionu korun. „Měly by být dvě. Jedna jednodušší, s předpovědí na dalších šest dní, budou tam třeba mapy ukazující, jak se budou pohybovat srážky. Ta druhá by měla umožňovat rozšířené údaje. Tam se dozvíte aktuální informace o stavu počasí na jednotlivých stanicích – srážky, vítr, teploty, vlhkosti, rosný bod… Nebo uvidíte plošné odhady srážek, teplotní pole, nebo třeba jaká je kvalita ovzduší zrovna v tom místě, kde jste. Budou tam i hydrologické údaje,“ řekl pro HN Mark Rieder.

Podrobné informace

Aplikace nabídnou velmi podrobné informace o počasí, ale také například o stavu hladiny řek. „Takže je-li někdo, třeba starosta, ve vesnici na Jizeře, bude si moct vybrat dvě vodoměrné stanice a nechat si z nich posílat varování, když nastane změna stupně povodňové aktivity. Nebo si dokonce může nastavit svoji vlastní hladinu. Jakmile ji řeka dosáhne, automaticky začnou chodit výstrahy. Stejně tak se budou všem, když budou chtít, zobrazovat jako upozornění automatické výstrahy, které standardně vydáváme. Na ledovku, extrémně silný vítr, stupeň aktivity klíšťat…,“ prozradil HN Mark Rieder.

Vývoj zajistí firma OKsystem

Vývoj obou aplikací vytendrovala společnost OKsystem. V minulosti se o OKsystem mluvilo ve spojitosti s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Tehdejší ministr MPSV Jaromír Drábek zadal vytvoření aplikací firmě OKsystem, ta je dodala, ovšem Drábek přehodil část vývoje na firmu Fujitsu, protože měl u subdodavatelů své zájmy. Systém aplikací pak v praxi kolaboval. Drábek z toho obvinil OKsystem, ten se bránil stížností u antimonopolního úřadu. Poté došlo k dvěma zatčením na MPSV ve věci stamilionového pokusu o úplatek ze strany MPSV a nabízení předražené zakázky pro OKsystem s podmínkou stažení stížnosti. Ministr Drábek po kauze podal demisi.

Chceme spolupracovat

Mark Rieder v rozhovoru doznal, že nechce zbytečně nabírat nové lidi. Chce spíše navázat spolupráci s externími dodavateli. Proto nemá v plánu rozšiřovat IT tým ČHMÚ, ale přibrat třetí stranu. V tomto případě OKsystem. „Nemáme ambice posílit IT oblast. My umíme předpovídat počasí a autoři jiných aplikací umí to, co vyprodukujeme, prodat. Každý by měl dělat to, co umí. Chtěl bych naopak navázat spolupráci právě s různými firmami, které to umí. A říct jim: podívejte se, pojďme se spojit a zkusit to dělat společně a prospěch z toho budeme mít všichni,“ říká pro HN Mark Rieder.

ČHMÚ je podle mě jedna z nejhorších v Evropě

Mark Rieder kritikou nešetří. V prezentaci výstupů označil ČHMÚ za jednu z nejhorších v Evropě. Ale rozhodně to tak nechce nechat. Inspiraci nachází u Švýcarů, Angličanů, Němců nebo Islanďanů. Hlavní je, řekl pro HN Rieder, identifikace cílových skupin a zjištění, jaká mají očekávání. Protože jiný systém budou chtít běžní uživatelé, kteří hledají, jestli to odpoledne bude na piknik nebo na deštník, a jiný budou hledat hasiči, kteří řeší krizové situace. A právě proto vzniknou i tři části webu. Přičemž ten krizový poběží dokonce na cizím serveru, aby nedošlo ke zhroucení v okamžiku, kdy na web přijde naráz třeba tři miliony uživatelů.

Norská předpověď yr.no není Norů

Na stránkách yr.no je druhá nejpočetnější skupina uživatelů Češi. Marka Riedera na tom nejvíc štve, že samotná předpověď není ani norská. Jen ji Norové prezentují jako vlastní. „Toto nejsou předpovědi norské meteorologické služby, ale Evropského centra pro střednědobou předpověď v anglickém Readingu. Oni tu předpověď, kterou dělá mezinárodní organizace, prezentují pod hlavičkou Norského meteorologického ústavu. To mě na tom vytáčí a to je přesně to, co by se nemělo dělat,“ rozkatil se pro HN Rieder.

Být členem stojí 20 milionů ročně

A jak se stát členem Evropského centra pro střednědobou předpověď? Přišlo by nás to na 20 milionů korun. Pak bychom, říká pro HN Rieder, mohli prezentovat výsledky cizí práce stejně jako Norové. Do systému Evropského centra pro střednědobou předpověď jdou z ČHMÚ peníze v řádu jednotek milionů. Takže čeští meteorologové výsledky vidí, ale nesmí je prezentovat. Přičemž, přiznal Rieder pro HN, do programu EUMETSAT posílá Česká republika ročně 150 milionů. EUMETSAT zajišťuje provoz meteorologických satelitů napříč Evropou.

Co je další prioritou?

„Chtěl bych, abychom se víc zaměřili na problematiku takzvaného nowcastingu, přesné předpovědi na nejbližší dvě tři hodiny. A předpovídání dopadu, co by ta situace mohla způsobit a co by lidi měli udělat pro to, aby nedošlo k ohrožení majetku nebo zdraví lidí,“ říká pro HN Mark Rieder. Evropské centrum pro střednědobou předpověď má nejmenší možné sledování vývoje počasí v rozmezí 10 krát 10 kilometrů v lokalitě. ČHMÚ si dalo za cíl sledovat vývoj v rozmezí 2,5 krát 2,5 kilometru. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace