Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kajínek a Babiš jsou prý vítězové roku. Kdo komu hraje do karet? A kdo má vlastní bonbony

30.12.2017
Kajínek a Babiš jsou prý vítězové roku. Kdo komu hraje do karet? A kdo má vlastní bonbony

Foto: TV Prima

Popisek: Jiří Kajínek

Koncem prosince se vždy objeví různé bilance a žebříčky, sestavující nejvýznamnější události či osobnosti uplynulého roku. Podobné hodnocení zveřejnil i server idnes.cz v článku nazvaném Vítězové a poražení 2017. V něm vybral pět vítězů a pět poražených. Je stěží uvěřitelné, že v kategorii vítězů se na prvním místě ocitnul Jiří Kajínek.

Na doživotí odsouzený vrah a mnohonásobný zloděj se díky milosti prezidenta Miloše Zemana stal nejen svobodným člověkem, ale překvapivě i celebritou.  Na autogramiádách knih, které o něm byly napsány, stojí fronty věrných fanoušků, a dokument, vysílaný televizí Prima, se stal jedním z nejsledovanějších pořadů poslední doby.  Idnes.cz  mimo jiné zmiňuje, že si Kajínek nechal vyrobit i vlastní bonbony. 

Hrají mu do karet?

Ihned za Kajínkem se umístil Andrej Babiš, především proto, že vyhrál podzimní sněmovní volby. Redaktoři média, patřícího do  miliardářova impéria, dále konstatují,  že Babišovi hraje do karet i to, že nijak výrazně nepostoupilo vyšetřování jeho údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Zcela přitom ignorují pravděpodobně velmi zásadní zprávu evropského protikorupčního úřadu OLAF, která tento týden dorazila do Česka. A zamlčeli i mnoho dalších problémů, jimž kontroverzní šéf hnutí ANO čelí. Připomeňme, že je v současné době vyšetřován Národní centrálou proti organizovanému zločinu a to kvůli  podezření, že vyvedl ze své firmy  stamiliony korun.  O kauze údajné spolupráce s StB nemluvě. 

Pátý Jašek

Na třetí vítězné příčce skončili držitelé  virtuální měny bitcoin, protože si letos výrazně polepšili. Jestliže koncem loňského roku stál jeden bitcoin kolem šestnácti tisíc,  během jediného roku se jeho hodnota zvýšila na 400 tisíc korun. Čtvrté místo obsadili nekuřáci a to díky tomu,  že poslanci schválili  zákaz kouření v restauracích.  Pětici vítězů uzavírá Petr Jašek, jenž prožil čtrnáct měsíců v drsném súdánském vězení, ale s pomocí diplomatického úsilí Ministerstva zahraničí mu nakonec udělil milost prezident Umar Bašír. Na rozdíl od Kajínka se ovšem celebritou nestal, byť by jeho příběh rovněž vydal na román či film. 

Vrchol propagandy

Hlavním poraženým uplynulého roku se stal expremiér Bohuslav Sobotka.  Ten podle hodnotitelů  svůj pád započal tím, že konfrontoval  A. Babiše a požadoval  vysvětlení údajných nekalostí, jichž se měl v minulosti dopustit při svém podnikání.   Vrcholem propagandy idnes.cz je, když na druhé místo „poražených“ umístila odpůrce EET s tvrzením, že prý svůj boj prohrávají. Coby třetí  figuruje  huť - kdysi slavná Poldi Kladno, kvůli tomu, že  se ocitla v konkursu. Čtvrtý skončil za neúspěch ve volbách bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický. A pátí smolaři jsou taxikáři, protože  neporazili konkurenci Uber a nevylepšili si pověst.

 

Proč vrah?

Je rovněž velmi deprimující, že naprostá většina čtenářů proti absurdnímu žebříčku v podstatě nic nenamítala.  Jen pár jedinců vyjádřilo své znechucení nad umístěním Jiřího Kajínka a ptají se redakce, proč zase propaguje vraha. Většina diskutujících si však zgustla na bývalém premiérovi Sobotkovi. Našlo se i pár těch, co sestavili vlastní žebříček. Podle Jana jsou například letošním vítězem ekonomičtí migranti a hlavním poraženým česká justice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová