Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Popelku definitivně sesadila z trůnu. Pohádka, která prý překonala všechny rekordy. Opravdu?

29.12.2017
Popelku definitivně sesadila z trůnu. Pohádka, která prý překonala všechny rekordy. Opravdu?

Foto: ČT

Popisek: Anděl Páně 2

O letošních Vánocích se opět potvrdilo, že většina českých domácností se navečeří, rozbalí dárky a usedne k televizi. Zůstává ovšem otázkou, zda děti i dospělí televizi opravdu sledují, nebo zda ji pouze využívají jako příjemnou kulisu, namísto dříve tolik oblíbených koled. Na žebříček sledovanosti se totiž dostanou ty pořady, které někdo sleduje alespoň tři minuty.

Rekordmanem Vánoc 2017 se staly pohádky Anděl  Páně a Anděl Páně 2.  Zatímco reprízu jedničky si pustilo dva miliony a 300 tisíc diváků, premiéra dvojky  jich  přilákala více než tři miliony a stala se tak nejen nejsledovanějším pořadem celého roku, ale i nejsledovanější pohádkou za posledních patnáct let.  A tím statistika rekordů nekončí. Anděl Páně 2 se údajně stal  i nejvýdělečnějším českým filmem všech dob, když se mu podařilo porazit dosud kralující Vratné láhve Jana Svěráka.  Zatímco  ty mají na svém kontě tržby kolem 125 milionů, Anděl již  dosáhl  140 milionů korun a návštěvnost tohoto hitu překročila milion.  

Skutečný rekordman

Připomeňme, že však divácky nejúspěšnějším tuzemským snímkem je stále Tankový prapor. Ten si dokázal  získat přes dva miliony návštěvníků. Výši tržeb ovšem výrazně ovlivňuje stále zvyšující se cena vstupenek. V roce 1991, kdy byl  Tankový prapor uveden do kin,  činila průměrná cena lístku desetinu toho, co stojí nyní.   Podobné bilance jsou tedy velmi  sporné. Navíc se týkají  pouze návštěvnosti v kinech. Anděl Páně tak může co do počtu zhlédnutí jen stěží konkurovat například  legendárním Třem oříškům pro Popelku režiséra  Václava Vorlíčka, které se o Vánocích již čtyřicet let  vysílají nejen u nás, ale i v mnoha dalších státech.   Jestliže se v případě Anděla Páně hovoří o rekordech,  pak připomínám, že Tři oříšky dokázaly dosáhnout hranici milionové návštěvnosti v kinech  již v roce 1973!  Svoji televizní premiéru si  poté odbyly na Vánoce roku 1974 a mnoho let jim kralují. I letos dokázala jejich repríza získat více než jeden a půl milionu věrných diváků, což je opět velký úspěch. Zjistit, kolik lidí celkem spatřilo  celosvětové  vysílání české Popelky  a kolik vydělala, je prakticky nemožné. Jenom v Německu se v roce 2015 dočkala na televizních obrazovkách  rekordních třiadvaceti repríz. 

Nová Popelka

A u nás ji  neporazila ani premiéra nejnovější, velmi zdařilé verze Popelky, kterou  uvedla  televize Nova. Ta  hvězdně  obsazený snímek renomovaného režiséra Kennetha Branagha odvysílala v pátek a i když s ním překonala všechny ostatní stanice, na Libušku Šafránkovou s Pavlem Trávníčkem nedosáhla. A to přesto, že se jedná o skutečný megahit. Zatímco náklady na natočení kultovní Vorlíčkovy pohádky činily kolem šesti milionů korun, velkofilm, realizovaný v koprodukci USA a Velké Británie v legendárním studiu Walt Disney, měl rozpočet  přes dvě miliardy korun. Jenom výroba  nádherných Popelčiných šatů, trvající přes čtyři tisíce hodin, si vyžádala náklady 300 tisíc za každý kus. A za pozornost stojí ještě další čísla. Cinderella dosáhla  na celém světě tržby více než 550  milionů dolarů.  A to se promítá teprve dva roky.

 

Dva roky stará Popelka je zajímavá též tím, že hlavní roli hrála Lily James (na snímku), kterou známe nejspíše jako Lady Rose z Panství Downtown; prince pak hrál Robb Stark z Her o trůny, Richard Madden...

Nova si tentokrát rozhodně zaslouží pochvalu za to, že nabídla pohádkovou podívanou na nejvyšší možné úrovni a nebála se riskovat. Jak je z diskusních fór zřejmé, mnoho diváků  nyní lituje, že si ji nechali ujít. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová