Popelku definitivně sesadila z trůnu. Pohádka, která prý překonala všechny rekordy. Opravdu?
29.12.2017
Foto: ČT
Popisek: Anděl Páně 2
O letošních Vánocích se opět potvrdilo, že většina českých domácností se navečeří, rozbalí dárky a usedne k televizi. Zůstává ovšem otázkou, zda děti i dospělí televizi opravdu sledují, nebo zda ji pouze využívají jako příjemnou kulisu, namísto dříve tolik oblíbených koled. Na žebříček sledovanosti se totiž dostanou ty pořady, které někdo sleduje alespoň tři minuty.
Rekordmanem Vánoc 2017 se staly pohádky Anděl Páně a Anděl Páně 2. Zatímco reprízu jedničky si pustilo dva miliony a 300 tisíc diváků, premiéra dvojky jich přilákala více než tři miliony a stala se tak nejen nejsledovanějším pořadem celého roku, ale i nejsledovanější pohádkou za posledních patnáct let. A tím statistika rekordů nekončí. Anděl Páně 2 se údajně stal i nejvýdělečnějším českým filmem všech dob, když se mu podařilo porazit dosud kralující Vratné láhve Jana Svěráka. Zatímco ty mají na svém kontě tržby kolem 125 milionů, Anděl již dosáhl 140 milionů korun a návštěvnost tohoto hitu překročila milion.
Skutečný rekordman
Připomeňme, že však divácky nejúspěšnějším tuzemským snímkem je stále Tankový prapor. Ten si dokázal získat přes dva miliony návštěvníků. Výši tržeb ovšem výrazně ovlivňuje stále zvyšující se cena vstupenek. V roce 1991, kdy byl Tankový prapor uveden do kin, činila průměrná cena lístku desetinu toho, co stojí nyní. Podobné bilance jsou tedy velmi sporné. Navíc se týkají pouze návštěvnosti v kinech. Anděl Páně tak může co do počtu zhlédnutí jen stěží konkurovat například legendárním Třem oříškům pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka, které se o Vánocích již čtyřicet let vysílají nejen u nás, ale i v mnoha dalších státech. Jestliže se v případě Anděla Páně hovoří o rekordech, pak připomínám, že Tři oříšky dokázaly dosáhnout hranici milionové návštěvnosti v kinech již v roce 1973! Svoji televizní premiéru si poté odbyly na Vánoce roku 1974 a mnoho let jim kralují. I letos dokázala jejich repríza získat více než jeden a půl milionu věrných diváků, což je opět velký úspěch. Zjistit, kolik lidí celkem spatřilo celosvětové vysílání české Popelky a kolik vydělala, je prakticky nemožné. Jenom v Německu se v roce 2015 dočkala na televizních obrazovkách rekordních třiadvaceti repríz.
Nová Popelka
A u nás ji neporazila ani premiéra nejnovější, velmi zdařilé verze Popelky, kterou uvedla televize Nova. Ta hvězdně obsazený snímek renomovaného režiséra Kennetha Branagha odvysílala v pátek a i když s ním překonala všechny ostatní stanice, na Libušku Šafránkovou s Pavlem Trávníčkem nedosáhla. A to přesto, že se jedná o skutečný megahit. Zatímco náklady na natočení kultovní Vorlíčkovy pohádky činily kolem šesti milionů korun, velkofilm, realizovaný v koprodukci USA a Velké Británie v legendárním studiu Walt Disney, měl rozpočet přes dvě miliardy korun. Jenom výroba nádherných Popelčiných šatů, trvající přes čtyři tisíce hodin, si vyžádala náklady 300 tisíc za každý kus. A za pozornost stojí ještě další čísla. Cinderella dosáhla na celém světě tržby více než 550 milionů dolarů. A to se promítá teprve dva roky.
Dva roky stará Popelka je zajímavá též tím, že hlavní roli hrála Lily James (na snímku), kterou známe nejspíše jako Lady Rose z Panství Downtown; prince pak hrál Robb Stark z Her o trůny, Richard Madden...
Nova si tentokrát rozhodně zaslouží pochvalu za to, že nabídla pohádkovou podívanou na nejvyšší možné úrovni a nebála se riskovat. Jak je z diskusních fór zřejmé, mnoho diváků nyní lituje, že si ji nechali ujít.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová