Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pamatuju, jak kolegu obvinila 14letá dívka, že ji znásilnil. Režisér Strach má MeToo za mediální lynč

26.12.2017
Pamatuju, jak kolegu obvinila 14letá dívka, že ji znásilnil. Režisér Strach má MeToo za mediální lynč

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Strach nyní točí trojku Labyrintu

FOTO Režisér Jiří Strach se nechal vyzpovídat pro info.cz. Zde se netajil se svým názorem na kampaň MeToo, která ukazuje veřejně na známé muže, jež měli obtěžovat ženy. Podle Jiřího Stracha se jedná vlastně o veřejné mediální popravy, u kterých neplatí presumpce neviny.

Jiří Strach je praktikující katolík. Dokonce i svůj úspěšný pohádkový film Anděl Páně 2 prý konzultoval s katolickou církví. Není se tedy čemu divit, že současný evropský multikulturalismus zcela odmítá a dokonce tvrdí, že je Evropa v ohrožení: „Je to ztráta identity. Naše společnost stojí na židovsko-křesťanských základech. Sami jsme si vyklidili pole.“ 

Multikulturalismus nemůže fungovat

Soužití různých náboženství a kultur vedle sebe podle něj v Evropě není možné: „Zoufale si nemyslím, že takhle to fungovat může. Ty rozdíly národních povah jsou tak veliké. Když se podíváme na nás, na Němce, na Poláky. Hranice pořád fungují. Spojovat to uměle nějakým multi-kulti je nesmysl, to musí uzrát samo. Doufám, že to bude ještě velmi dlouho trvat,“ prohlásil v rozhovoru Jiří Strach. Podle něj se současná situace podobá rozkladu jiné velké civilizace: „Je to nějaká nová kultura, která přichází a nahrazuje nás. Je to něco podobného, jako když se rozpadal Řím. Pomaličku se rozpadáme,“ obává se Jiří Strach. Za vše si prý vlastně můžeme sami: „My si sami už ty tradice nehájíme. Ty kořeny, na kterých stojíme.“ Jiří Strach zastává konzervativní názory, které se prý dnes už nenosí: „Když se dnes objevují konzervativní názory, tak je liberální média hned nálepkují a dehonestují. To se děje i v Americe. Kolik měl Václav Klaus konzervativních názorů, vždycky byl oštemplován, že je arogantní.“ 

Nevážíme si svobody

Podle Jiřího Stracha si nevážíme svobody: „Pohltila nás naše vlastní svoboda,“ říká pro info.cz. On sám to za své názory už mnohokrát „schytal“. Říká je totiž dost otevřeně: „Člověk se dnes už skoro bojí vylézt s nějakým jiným opozičním názorem. Když má někdo menšinový opoziční názor, tak to schytá,“ uvádí pro info.cz. V Americe nevidí rozhodně náš vzor, ba právě naopak: „Bojím se, že Evropa následuje Ameriku, která zapomíná na svobodu. V kampani MeeToo by měla existovat nějaká presumce neviny. Dnes jsem četl, že prokurátor byl vyhozen z úřadu, protože napsal opoziční názor na Twitteru na MeToo a byl donucen rezignovat.“ 

Chtěl jsem pořádně provokovat

Jiří Strach se nedávno vyfotil na Facebook s tričkem, na kterém stálo „Je suis Weinstein“. Připomínal tak kauzu filmového producenta Weinsteina, který měl vydírat mladé herečky a sexuálně je obtěžovat. Narážel také na kampaň MeToo, která má za úkol podobné případy i po letech otevírat: „Byla to velká provokace, aby vyvolala diskusi. To se celkem povedlo. Leckdo se toho chytl na Facebooku a debatovalo se nad tím, jestli je nějaká presumce neviny a lidé si kladli otázky, proč si někdo, kdo byl znásilněn před dvaceti lety, si na to vzpomene až teď. Tohle to mělo vyvolat a podnítit,“ vysvětlil Jiří Strach.

 

Může to vyvolat lživá obvinění

U fotografie v tričku s nápisem Jiří Strach uvedl: „Příští hauptku má u mě Kevin!“ Tím myslel Kevina Spaceyho, držitele Oscara, který má kvůli MeToo vlastně po kariéře: „To, co provedli Kevinu Spaceymu je poprava talentovaného člověka v přímém přenosu. Až toto rozsoudí soud, pojďme se bavit, zda veřejné mediální popravy jsou v pořádku,“ pohoršoval se Jiří Strach. Podle něj kampaň velký význam nemá: „Může jedna taková kampaň dodat někomu odvahu, aby přišel se svým příběhem? Spíš si myslím, že se  lživým a křivým obviněním. Mám v paměti, jak jeden můj kolega obviněn čtrnáctiletou dívkou, že ji znásilnil. Byl kvůli tomu vyšetřován, protože obvinila dalších asi dvacet umělců, tak zjistili, že trpěla bájnou lhavostí. Ale to obvinění, ta pachuť už tam zůstane. Tohle ale může neúspěšné herečky třeba motivovat, aby alespoň na chvíli stály ve světle ramp,“ připomínal Jiří Strach případ Filipa Renče. Toho v roce 1995 obvinila třináctiletá Gabriela Poláčková, bývalá dětská herečka, ze znásilnění. Obvinění se neprokázalo, dívka později na předávkování drogami zemřela. 

Plácal klapku přes zadek

Podle Jiřího Stracha měla stará herecká garnitura určité návyky, které by dnes prostě neprošly: „Točil jsem ještě s Rudolfem Hrušínským. A ten Rudánek, tak přišel, sáhl na zadek klapce a nebralo se to tak. Dnes toto nabralo nějaký vývoj směrem k větší korektnosti. To, co před dvaceti lety neznamenalo nic, se dnes bere jako sexuální napadení. To, co byla před dvaceti lety koketerie a nemělo to žádný sexuální podtext, tak je to dnes vnímáno úplně jinou optikou,“ připomíná Jiří Strach.

 

Jiří Strach je jedním z našich nejoblíbenějších a nejúspěšnějších režisérů. Mohou za to hlavně pohádky Anděl Páně 1 a 2. Zatímco jednička se točila pro televizi, což je na ní trochu znát, dvojku již připravoval pro filmové plátno a jeho možnosti byly širší. Anděl Páně 2 běžel na Štědrý večer na ČT a s třemi miliony diváků na kontě se stal nejúspěšnější vánoční pohádkou za posledních patnáct let… Nejnověji natáčí Jiří Strach kriminální seriál Labyrint 3, připravuje pohádku Dlouhý, široký a bystrozraký. To, zda bude točit někdy trojku super úspěšného Anděla Páně, ještě neví, ale nijak to nevylučuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

 

 

Vložil: Michaela Špačková