Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostě pak už nikdo nezavolal. Kdysi slavné princezny; co dělají dnes? Křivdička, říká Angelina

26.12.2017
Prostě pak už nikdo nezavolal. Kdysi slavné princezny; co dělají dnes? Křivdička, říká Angelina

Autor: Facebook

Popisek: Poznáváte mladičkou, krásnou Růženku z pohádky Jak se budí princezny? Marka Míková dnes

FOTOGALERIE K českým Vánocům patří pohádky a do pohádek princezny. Jak vlastně žijí ty, které je před lety ztvárnily? MF Dnes zjistila, jak se dnes mají princezny Růženka, Angelina a Babetka a zda nejsou herečky na otázky na natáčení oblíbených pohádek již alergické.

Pohádka S čerty nejsou žerty patří k těm nejoblíbenějším. Hlášky „Je to rebel“, nebo „Spadlo ti to“ zlidověly a bez pohádky se neobejdou žádné vánoce. Marnotratnou princeznu Angelinu, kterou si nakonec vezme čert do pekla, hrála Dana Bartůňková, které bylo tehdy 27 let, rozhodně nebyla začínající herečka. Díky pohádce ji ale poznávaly široké masy: „Je to takový pocit křivdičky. Všichni se pořád dokola ptají na jednu jedinou princeznu, jenže herečka mezitím hrála ve spoustě dalších inscenací a filmů. Takže ji to rozčiluje a navíc se ještě v té pohádce vidí, jak byla mladá a štíhlá. I princezny stárnou a přibírají, ale ne každá se s tím umí vyrovnat," říká trefně Dana Bartůňková v magazínu MF Dnes. 

Jsem ráda, že jsem u toho byla

Na pohádku a princeznu Angelinu jí vzpomínat nevadí: „Jsem dodnes ráda, že jsem byla u takového natáčení. Zažila jsem pana Preisse, pana Kemra. Povídali jsme si večer u táboráku a popíjeli víno. Tehdy to ještě nebylo jako teď, kdy herci z natáčení spěchají, aby stíhali dabingy a další kšefty. Tehdy se tak nehonili, vychutnávali si příjemnou atmosféru, vymýšleli hlášky, které nebyly ve scénáři. A ono je to na výsledku znát," přináší zajímavé svědectví. Nyní hraje hlavně pro děti: „Brala jsem to čistě pragmaticky. A sice že ideální divák je dítě. Potěr stále dorůstá, publikum se obměňuje, tudíž je stále pro koho hrát," říká v magazínu Dnes principálka Metropolitního divadla. Její představení viděla už spousta dětí: „Pro děti se hraje dopoledne, takže často vyjíždíme brzy ráno, abychom už v osm třicet byli na místě, a pak hrajeme dvě i tři představení za sebou. A představte si, že se pořád stává, že na mě někde čekají lidé a chtějí podpis. Že si mě pamatují jako Angelínu,“ vypráví. 

Mladí mě znají hlavně jako princeznu

Rozmazlenou princeznu Babetku hrála v pohádce Co takhle svatba princi Jarmila Švehlová, pro kterou nebyla rozhodně role princezny vedoucí rolí její kariéry. V osmdesátých letech byla půvabná Jarmila Švehlová obsazována v televizi velmi často a díky svému  krásnému jemnému hlasu velmi často dabovala. Přes to dodnes zůstává hlavně princeznou Babetkou: „Mladí mě znají hlavně z pohádek, které se stále opakují. Na jedné straně je mi to trochu líto, protože mám za sebou řadu krásných rolí v inscenacích, kterých si vážím. Jenže televize je nereprízují. Což příliš nechápu, protože mnohdy jde o krásné výpravné dobové inscenace. Na straně druhé si říkám, že asi ty pohádky nebyly úplně špatné, když se na ně dívají další generace. Mám malého vnoučka, tak jsem zvědavá, jestli ho také budou bavit. A zda v nich pozná babičku," prohlásila v magazínu Dnes Jarmila Švehlová. 

Nevadí mi, že už nejsem tak známá

Jarmila Švehlová hrála v mnoha pohádkách, vzpomněla si třeba na pohádku Panenka z vltavské tůně, která se točila ještě pěkně postaru: „Teď je všechno překouzlené a předigitalizované, ale my všechno dělali doslova na koleně. Když jsem měla skočit z nějaké zídky do Vltavy, probíhalo to tak, že pod ní byl schovaný rekvizitář s kýblem vody. Já skočila, žuchla sebou na matraci a on vodu vystříkl, takže to shora vypadalo, že jsem dopadla na hladinu,“ smála se v magazínu Dnes Jarmila Švehlová. Ta hraje v divadle dodnes, kromě toho dabuje a také se věnuje malování. Tím, že už dnes není tolik známá, netrpí: „Ne, rozhodně netrpím komplexem z toho, že už nedostávám role mladých dívek. A vím, že už nejsem tak veřejně známá jako dřív. Tak to zkrátka bývá u hereček, které jsou především v divadle, a ne v televizi. Pro mnoho lidí je herec ten, kdo hraje v seriálech.“ 

Sladká Růženka jako obrázek

Pohádka Jak se budí princezny ukázala princeznu Růženku přesně takovou, jakou si ji asi mnoho lidí představuje. Tehdy osmnáctiletá Marie Horáková, dnes Marka Míková, byla něžná a sladká, prostě Růženka. Marka Míková říká, že je za tuto zkušenost ráda: „Dostala jsem se do fáze, kdy jsem dozrála až k tomu, že jsem svou princeznu začala mít ráda." A to přes to, že její Růženka byla její jedinou a poslední hlavní rolí: „Dostala jsem už jen malé roličky. Například ve filmech Hadí jed a Krakonoš a lyžníci. Ale byly to opravdu malinkaté příležitosti. Prostě už pak nikdo nezavolal."

 

Růženka hraje pro děti i rockery

Nakonec zakotvila jednak v kapele Zuby nehty, která hraje dodnes, ale také u loutkoherectví: „Vlastně mi nijak nevadilo, že jsem další role nedostávala, protože jsem si říkala, že si princeznu klidně sama vymyslím a sama zrežíruju." Dnes hraje i pro nemocné děti v nemocnicí, vystoupení celému ansámblu organizuje, nebo se stará o loutky. Na Růženku se ale dodnes s chutí s vnoučaty podívá: „Vlastně mě pohádky a příběhy pro děti provázejí celý život, i když už po Růžence žádná velká role nepřišla. Ale nevadí, asi to tak mělo být. Rozhodně mi nevadí se na sebe dívat, když tu pohádku vysílají. Jen už se na ni dívám s vnoučaty," říká Marka spokojeně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace