Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nabízí hrnce, šílí blahem nad výhodným pojištěním… Jó, mladý herec, ten prý tvrdý chleba má

25.12.2017
Nabízí hrnce, šílí blahem nad výhodným pojištěním… Jó, mladý herec, ten prý tvrdý chleba má

Foto: FTV Prima

Popisek: Petr Vančura v Show Jana Krause

Jan Kraus si pozval do své Show mladého sympatického herce Petra Vančuru. Ten mimo jiné prozradil, co mnoha hercům vlastně na herectví vadí a proč se vydávají vlastní cestou.

Petr Vančura rozhodně není z těch, kdo by doma čekali na telefon, až se jim ozve Hollywood. Je to velmi aktivní člověk, který si prošlapává cestičku sám a často se pouští na experimentální půdu. Říká totiž o sobě, že je také performer, a právě jeho performance jsou hodně překvapivé, už jen místem, kde se konají. Tu poslední třeba předvedl v pražském kadeřnictví. „Kadeřnictví je o image, o tom, jak by člověk chtěl vypadat,“ podotkl.

Každý rok se vykřičí na zlatou kouli

Jeho představení jsou dost unikátní, mnohé nezasvěcené mohou až vyděsit, Vančura si je ale pochvaluje. „Chci z toho udělat takovou tradici, že se každoročně vykřičím na zlatou kouli. Že se stanu takovým katalyzátorem pro lidi a sejmu z nich vánoční stres, protože řvát nemůžete úplně všude, takže já to udělám za ně,“ sliboval v show, jedním dechem ale připustil, že o podobných performancích doposud neslyšel. „Asi se to někde děje, ale tuhle formu jsem si vymyslel. Já tomu říkám pop-up show, pak tomu říkám spectacular shit. Ale asi to zruším, protože tomu začínám věřit a nelíbí se mi, že si to sám shazuji. Je to takový alibistický manévr, kdyby se to někomu nelíbilo,“ přiznal.

Herectví mu bylo málo

Janu Krausovi se také svěřil, proč je tolika hercům jejich profese poněkud málo a utíkají třeba k režii nebo psaní scénářů. „V něčem mi bylo herectví málo, tak jsem si začal hrát. Mě na tom nebaví, že člověk často čeká. Čekáte, že vás někdo obsadí…“ prohlásil upřímně a popsal, jaká je jeho skutečná realita. „Vrhám se na čísla, která neznám, to znamená kšeft. A většinou jsou to nějaké hrnce nebo něco. Já jsem jediný, kdo je příjemně osloví, jsem nadšený, že mi volají z pojišťovny,“ dokázal si z poněkud smutné reality udělat legraci.

King of zjuby

Petr Vančura není nějak technologicky zaostalý a pravidelně o sobě a svých aktivitách informuje. „Na sociálních sítích hodně lidi zvu na moje akce. Od Facebooku jsem se trochu oddálil,“ řekl Janu Krausovi, který zřejmě stále nemůže pochopit, proč mají Facebook a Instagram tolik uživatelů. Petr sám sebe na Instagramu přezdívá King of zjuby nebo Král předkusů, a prokazuje tak nemalou dávku sebeironie a humoru, což se ve světě instagramového pozlátka jistě cení.

S partnerem deset let

Pohledný sympaťák tvoří už skoro deset let pár s hercem Janem Cinou, jsou tedy párem, který má vzhledem k poměrům v českém showbyznysu mimořádnou výdrž. Navíc když je oba spojují i pracovní povinnosti. „Ve studiu Rubín je to čtvrtá věc, taky tam hrajeme s Honzou, jsme taková stálá skupinka lidí,“ prozradil alespoň něco málo o svém divadelním působení nadšený cestovatel. Právě nyní se prý opět chystá za moře. „V New Yorku chci nebýt jako turista. To je můj základní cíl. Jinak si nastavit perspektivu. Teď jsem ve fázi, kdy bych se tam chtěl rozhlédnout, jaká je tam umělecká scéna, někoho kontaktovat, kdo mi přijde zajímavý, a aspoň se s ním setkat. Dokážu dlouhé chvíle trávit tím, že se koukám na lidi, a na to je New York nejlepší místo na světě.“

Petr Vančura je dalším z těch, kteří nejprve začali studovat na DAMU loutkoherectví a alternativní divadlo, a pak zběhli k divadlu. Naposledy jsme ho mohli vidět v internetovém seriálu Kafe a cigárko, kde hrál partnera Marii Doležalové. S jinou krásnou herečkou Evou Josefíkovou si pro změnu zahrál v satirickém seriálu České televize Kosmo. Vážnější role ho čekala ve velmi úspěšném seriálu HBO Hořící keř. Tím, že chodí s Janem Cinou, se nikdy netajil. V jejich seznámení sehrála podle Petrova vyjádření v MF Dnes roli náhoda. „Jdu vždycky střemhlav za pocitem. A myslím, že bychom tady spolu s Honzou dneska nebyli, kdybych se jím neřídil, protože jsme se poznali v normální hospodě, kde jsem Honzovi napsal na lísteček, že se mi líbí a ať mi zavolá, ačkoliv jsem neměl jedinou indicii, že je na kluky – byl tam s partou heterosexuálních kamarádů, stejně jako já.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková