Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děsivá vánoční bilance. Kdo z nás by se měl stydět

24.12.2017
Děsivá vánoční bilance. Kdo z nás by se měl stydět

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Vážně musíme mít o Vánocích úplně všechno?

Každým rokem se z vánočních svátků stávají větší a větší konzumní a komerční orgie. Lidé se neváhají na dlouhé měsíce zadlužit, aby si koupili věci, které často vůbec nepotřebují. Vůbec nejvíce se plýtvá jídlem, právě v období Vánoc. Podle různých statistik vyhodí každý Čech ročně až čtvrt metráku potravin. A důsledky tohoto chování jsou drastické, mimo jiné je kvůli němu například zbytečně zabito přes pět milionů kuřat.

Ačkoliv si ekonomové a především politici pochvalují, že se u nás máme stále lépe, ne vždy jde o pozitivní efekt. To, že mnoha lidem rostou platy, často znamená, že o to více plýtvají. Vydatně je v tom podporují velké obchodní řetězce, které prostřednictvím různých slevových akcí provokují k zbytečnému utrácení. Často vyvolávají nákupní šílenství, při němž se zákazníci dokonce rvou o košíky nebo některé druhy zboží a nakoupí mnohem více potravin, než jsou schopni spotřebovat. Bilance nákupních orgií je jsou opravdu děsivá: až 800 tisíc tun jídla jenom u nás skončí v popelnicích v době, kdy na druhém konci světa trpí hladem stovky milionů chudáků a nejméně milionu malých dětí hrozí smrt hladem. Veškeré vyhozené potraviny ve světě by přitom dokázaly nasytit jednu miliardu hladovějících osob.

Zubožené květiny

I když se o problematice plýtvání potravinami mluví již několik let, situace se vůbec nezlepšuje, ba naopak. Ale zdaleka přitom nejde jenom o potraviny. Při návštěvě obchodních center lze bezohledné plýtvání spatřit i v regálech s jiným zbožím. Příkladem jsou tisíce uvadlých květin, o které už nikdo nemá zájem, mimo jiné také proto, že se o ně personál prodejen řádně nestará. Zubožené květiny navíc spotřebovaly drahocennou zeminu či půdu a v mnoha případech také energii. Doslova zrůdný nadbytek existuje i v oděvním průmyslu. Kvůli tomu pak skončí obrovské množství nespotřebovaného šatstva ve spalovnách.

Žije minimalismem

Naštěstí se u nás i v zahraničí objevuje stále více nadšenců, kteří se snaží tuto situaci změnit. Patří k nim i autorka blogu Žiju minimalismem Marcela Sobotová. Sympatická matka dvou malých dětí se snaží inspirovat co nejvíc lidí k tomu, aby vlastnili méně zbytečných věcí, neplýtvali a v životě se začali opravdu soustředit na to podstatné. Ona sama se za poslední dva roky zbavila stovky různých věcí a několika velkých tašek oblečení. „Břemeno přebytečných věcí mě přestalo tížit. Zbavuji se jich systematicky, ale s lehkostí,“ chlubí se Marcela. Prozrazuje také, že není nutné věci jen vyhazovat do popelnic nebo kontejnerů, ale že našla několik fungujících způsobů, jak se jich smysluplně zbavit.

Život bez dárků

Marcelin život s minimalismem však neznamená, že se pouze zbavuje věcí. Začala i jinak nakupovat potraviny. Ty si vybírá především ve farmářských obchodech, kde se navíc prodává dost produktů bez obalů. Nejenže je to ekologičtější, ale také výrazně levnější. Není totiž žádným překvapením, že v mnoha případech je obal zboží dražší než jeho obsah. V době Vánoc je aktuální i její rada, čím obdarovávat děti známých, aby se jim doma nekupily zbytečné hračky. Podle ní není především vůbec nutné dětem nějaké další dárky dávat. A pokud už ano, tak upřednostňuje ovoce nebo věci, vyrobené doma, například zdravé sušenky. Když jde o nějakou významnější událost, třeba narozeniny, pak doporučuje darovat vstupenku do zoologické zahrady nebo do muzea. A potěšující je, že u nás přibývá i rodin, kde se rozhodli dárky i vánoční obžerství zrušit zcela.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová