Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo by zvládl za Českou republiku nejlépe vyjednat v zahraničí, kdo by byl nejlepším velitelem ozbrojených sil? Podle průzkumu Zeman, následuje ho Topolánek

23.12.2017
Kdo by zvládl za Českou republiku nejlépe vyjednat v zahraničí, kdo by byl nejlepším velitelem ozbrojených sil? Podle průzkumu Zeman, následuje ho Topolánek

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miloš Zeman

Server Parlamentní listy si exkluzivně zadaly změření čtyř prezidentských kandidátů, kteří mají ze všech dosavadních výzkumů nejrelevantnější šanci uspět. Respondenti hodnotili současného prezidenta Miloše Zemana a kandidáty Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka. Odpovídali například na dotazy v oblasti vyjednávání a zahraniční politiky a ochrany České republiky.

Na otázku „Kdo z níže vypsaných prezidentských kandidátů by podle Vás byl nejkompetentnější vrchní velitel ozbrojených sil?“ vybralo dvacet osm procent dotázaných současného prezidenta Miloše Zemana. Osmnáct procent si vybralo prezidentského kandidáta Mirka Topolánka a sedmnáct procent Jiřího Drahoše. Bramborovou medaili získal Michal Horáček.

Kdo z níže vypsaných prezidentských kandidátů by podle Vás byl v případě vnějšího ohrožení země schopen v roli prezidenta bránit Českou republiku? Miloš Zeman, v tomto směru mu vyjádřilo sympatie třicet dva procent.  Druhé místo obsadil Mirek Topolánek s šestnácti procenty, Jiřího Drahoše vybralo deset procent respondentů a Michala Horáčka pět procent.

U první otázky zvolila variantu „Nevím, neumím odpovědět“ téměř třetina dotázaných u druhé otázky nevědělo dokonce třicet sedm procent.

Kdo z níže vypsaných prezidentských kandidátů by podle Vás byl schopen přimět politické strany k dohodě nad půdorysem většinové vlády? Podle 24 procent dotázaných, kteří se účastnili průzkumu, by to byl současný prezident Miloš Zeman. Jako druhého zvolili prezidentského kandidáta Mirka Topolánka, obdržel 16 procent hlasů. Hned v závěsu skončil Jiří Drahoš s 15 procenty hlasů. Na posledním místě najdeme Michala Horáčka s 6 procenty.

Zajímavostí je, že u této otázky zvolilo celých 39 procent dotázaných jako svou odpověď "Nevím, neumím odpovědět".

Jako nejlepšího vyjednávače o reformě Evropské unie vybrala třetina lidí současnou hlavu státu, konkrétně 28 procent.

Dvacet sedm procent dotázaných si pak myslí, že Miloš Zeman je schopen vést dialog s významnými státníky a zahraničními představiteli jako jsou například německá kancléřka Angela Merkel, předseda Evropské komise Jean Claude Juncker, ruský prezident Vladimir Putin či americký prezident Donald Trump.

Konkrétní dotazy, které byly respondentům položeny, zněly takto: „Kdo z níže vypsaných prezidentských kandidátů bude podle Vás nejlepším vyjednavačem o reformě EU?“ A „Kdo z níže vypsaných prezidentských kandidátů by podle Vás byl schopen vést dialog mezi Angelou Merkel, Jean Claude Junckerem, Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem?“

Dalším, kdo by podle dotázaných byl schopen vést dialog s ostatními státníky, je Mirek Topolánek. Získal celkem 19 procent hlasů. Hned za ním se umístil prezidentský kandidát Jiří Drahoš, kterému důvěřovalo osmnáct procent. Michala Horáčka si umí jako vyjednávače s hlavami velkých mocností představit jedenáct procent respondentů.

Co se týče vyjednávání o reformě Evropské unie, pak se za prezidentem Zemanem umístil Jiří Drahoš. Obdržel 18 procent hlasů. Mirka Topolánka vidí v této roli jako nejlepšího patnáct procent. Michala Horáčka pouhých šest procent dotázaných.

Bleskový průzkum agentury Phoenix research byl proveden on-line metodou CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) v listopadu 2017 na vzorku 950 respondentů reprezentující strukturu obyvatel České republiky a ukazuje bezprostřední názory občanů České republiky na aktuální domácí i zahraniční politické události.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace