Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další šméčko na důvěřivé zákazníky? Vejce prý přímo od farmáře. Jenže tihle frajeři nejsou žádní troškaři

23.12.2017
Další šméčko na důvěřivé zákazníky? Vejce prý přímo od farmáře. Jenže tihle frajeři nejsou žádní troškaři

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Takhle si většina z nás představuje slepičí život u farmáře. Někteří producenti jsou ale zcela jiného názoru.

Také si rádi kupujete domácí vajíčka? Dejte si dobrý pozor, co doopravdy jíte. To, co se tváří jako domácí produkt od slepiček podobných těm na obrázku Josefa Lady, může totiž pocházet z toho nejdrsnějšího klecového chovu.

Za dobrá vajíčka si většina z nás ráda připlatí. Mají lepší chuť, než běžná ze samoobsluhy, a také se tak nepodporuje utrpení slepic v klecových chovech. Lidl prodává produkt Arnoštova vajíčka, která názvem a obrázkem mladého farmáře se spokojenou nosnicí asocioval, že by se mělo jednat o vajíčka, která někdo pěkně rukou sbírá z kurníku. Navíc je na krabičce vyvedený nápis „přímo od farmáře“. Jak se ale ukázalo, jde o vejce z pořádného velkochovu. Na případ upozornila neziskovka Slepice v nouzi, která se snaží o zlepšení života slepiček. Ty z klecových chovů si přes ně můžete dokonce adoptovat a poskytnout jim lepší život.

Farmář a půl milionu nosnic

Neziskovka se nad případem podivovala: „Cca před deseti dny jsme sdíleli podnět a fotku příznivce slepiček, kde jsme společně s ním vyjádřili podiv nad tím, že je možné označit krabičku s vajíčky sloganem "vejce přímo od farmáře" ve chvíli, kdy výrobce je akciová společnost se základním jměním 50 milionů korun, chovající zhruba 500 000 slepic v klecových chovech.“ Arnoštova vajíčka jsou produktem firmy AG Maiwald, což rozhodně nejsou nějací troškaři. V létě se jejich slepice nakazily salmonelou a všech 65 000 tisíc museli utratit. Celkem prý podle ĆTK firma chová na 470 000 kusů nosnic.

Kdo je doopravdy farmář?

To, že neziskovka Slepice v nouzi případ zveřejnila, se firmě AG Maiwald nelíbilo a začala podnikat tvrdé kroky: „Včera jsme obdrželi písemnou výzvu k odstranění tohoto příspěvku, jinak prý proti nám budou podniknuty příslušné právní kroky... Součástí výzvy je i velmi dlouhá tisková zpráva výrobce, ze které pro vás vybíráme nejdůležitější,“ uvádí neziskovka. V dopise se firma hájí tím, že žádný ze zákonů neporušuje. „Můžeme Vás ubezpečit, že všechna označení na vejci i na krabičce jsou v souladu s platnou legislativou a jsou v pořádku. Vzhledem k výše uvedeným informacím si dovolujeme tvrdit, že i označení „farmář“ je na krabičce uvedeno oprávněně. Nejedná se o označení způsobu chovu drůbeže – za tímto účelem je vyčleněn prostor na vejci a zadní straně krabičky. Jen pro dokreslení: Označení „farmář“ je dle slovníku „majitel nebo provozovatel zemědělské či chovatelské farmy“, což v plném slova smyslu určitě platí. V celé EU je za farmáře považován člověk, který vlastní půdu a provozuje zemědělskou výrobu, bez rozdílu, v jakých technologiích,“ poučuje firma.

Vajíčka od chovatele tak sexy nezní

V tom má pochopitelně pravdu, ale jaksi už nedodává, že termín „farmář“ většině asociuje někoho, kdo chová a pěstuje v malém, na rodinné farmě, či dokonce na statku. Proto se vžil název farmářské trhy, kam se produkty z velkochovů a velkopěstíren nemají dostávat. Ostatně proč by jinak firma toto upozornění na obal dávala? Je přece jasné, že vajíčka se získávají od „majitele nebo provozovatele zemědělské či chovatelské farmy“, na stromech nerostou a v lese se nesbírají. Existují tedy důvody domnívat se, že pojem „farmář“ zvolila firma záměrně, aby dala najevo, že se jedná o vajíčka, která mají být domácí, se žluťoučkým žloutkem, prostě ještě teplá z kurníku. Pročpak tedy neuvedla „vejce od chovatele“?

Bezpečně a se salmonelou

Firma, která musela vybít desetitisíce slepiček, nakažených salmonelou, a jejíž vejce už jednou Lidl stahoval z prodeje, tvrdí, že: „Vejce z obohacených klecových chovů jsou z hlediska hygieny, čistoty chovu a biologické bezpečnosti samotného vejce považována za nejbezpečnější pro spotřebitele...“ Jak je ale vidět, spotřebitele nenapálí, nebo alespoň některé. Fanoušci Slepiček v nouzi firmě vzkazují: „Vše sice sedí dle legislativy, ale selhali jste morálně. PR tým, který zvolil zastrašování legislativou, doporučuji k Novému roku pokárat či rovnou obměnit. Společnost sice hrubne, ale k zákazníkům se posledních deset let firmy chovají zcela jinak a Vaše reakce byla pro firmu medvědí službou, která bude mít finanční dopady na vaše podnikání. V politice je spotřebitel zvyklý na ledasco, ale v obchodě to trestá...“ A firmě navrhuje skutečně originální pokání: „Kdybych byl ve vašem týmu, poděkuji za podnět, informaci na obalu decentně upravím tak, aby nemátla, a poskytnu několika vysloužilým nosnicím někde ideální prostředí (Arnoštův statek) po vzoru prezidentského pardonu pro krocany v USA. Z kritiky by se z vás stali frajeři, kteří berou podněty ke zlepšení vážně a umějí z toho vytřískat nějaký benefit na sociálních sítích...“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková