Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co si vlastně myslí Češi? A jak často se mýlí? To je ale překvapení

23.12.2017
Co si vlastně myslí Češi? A jak často se mýlí? To je ale překvapení

Foto: pixabay.com

Popisek: Kvíz, hádanka - ilustrační foto

Velmi zajímavý kvíz zveřejnil server irozhlas.cz. Ten nabídl čtenářům, aby z několika zajímavých otázek odhadli, co si vlastně myslí Češi o dosti důležitých záležitostech. Poté co na ně sami odpověděli, dozvěděli se, jak je tomu ve skutečnosti. A velmi často se přitom mýlili. Realita je naštěstí příznivější, než se většina z nás domnívá.

Jako první dostali čtenáři za úkol odhadnout, kolik je v českých věznicích cizinců. Zatímco většina dotázaných si myslí, že činí až patnáct procent všech vězňů, ve skutečnosti představuje podíl cizinců pouze šest procent. Rozhodně to ale není málo. Celkem se jedná přibližně o dva tisíce osob, většina z nich jsou Slováci, následují Vietnamci a Ukrajinci. A vůbec se u nás nemají špatně. Ba naopak. Jak prozradil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal, její zaměstnanci se snaží všem uvězněným zachovat jejich zvyky a kulturu, ať už je to strava, nebo různé druhy modlení. Naopak v zahraničí si odpykává trest kolem tisícovky Čechů, především kvůli drogovým deliktům. Nejčastěji se ocitnou za mřížemi v Německu, Rakousku a Velké Británii.

Potraty a adopce

Další otázka byla věnována problematice potratů. V tomto případě byl odhad většiny tipujících velmi přesný, myslí si, že na sto živě narozených dětí u nás připadá sedmnáct umělých přerušení těhotenství, a spletli se pouze o jedno. Velmi dobrou zprávou přitom je, že počet umělých potratů v naší zemi stále klesá, bohužel však se zvyšuje množství samovolných potratů. Tento nepříznivý trend souvisí především s tím, že se stále zvyšuje průměrný věk žen v době otěhotnění. Určitým překvapením se stala odpověď na dotaz, kolik Čechů ze sta se domnívá, že by měly mít homosexuální páry právo adoptovat děti z dětských domovů. Účastníci ankety v průměru uvedli, že může jít až o 35 procent párů, ale Češi jsou ještě velkorysejší. Polovina z nich by homosexuálům adopci umožnila.

Na dávky jen procento a půl

Horší už je to s odhadem sumy, kterou stát ročně vydává na sociální dávky, tedy podporu v nezaměstnanosti a pomoc v hmotné nouzi. Průměrný tip se pohyboval kolem dvaceti procent, ale podíl sociálních dávek z celkového státního rozpočtu u nás činí pouze 1,43 procenta! Kvíz se zajímal rovněž o problematiku soužití Čechů s Romy. V tomto případě rozdíl mezi odhadem a skutečností nebyl tak značný. Čtenáři tipovali, že toto soužití hodnotí negativně pouze 59 procent Čechů, je jich však ještě o 14 procent více. Přesto však se toto negativní vnímání pomalu a jistě zlepšuje, proti roku 2013 například kleslo o třináct procent, a stejně tak se postupně zvyšuje počet pozitivních názorů. Je jich již téměř čtvrtina. A celá třetina Čechů připouští, že Romové mají výrazně horší možnosti získat zaměstnání i bydlení.

Hlavně zdraví

Vůbec poslední otázka byla věnována životní spokojenosti v naší zemi. A ta je ještě lepší, než si myslí účastnící tohoto zajímavého průzkumu. Zatímco došli k názoru, že jde přibližně o polovinu populace Česka, se svým životem je spokojeno 64,5 procenta obyvatel. Podle studie OECD, zabývající se životní úrovní v členských zemí EU, nahlížejí Češi na svůj život stále optimističtěji, což rozhodně nelze říci o občanech většiny zemí EU, především z Východu. Značný podíl na tom má fakt, že ČR patří ke státům s vůbec nejnižší nezaměstnaností a nejvyšším vzděláním. Největším problémem je naopak otázka příjmů a zdraví. To jako dobré u nás hodnotí pouze 60 procent lidí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová