Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místopředseda lidovců: Kalousek střídá názory jako ponožky

09.07.2013
Místopředseda lidovců: Kalousek střídá názory jako ponožky

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Chceš od nás informace? Tak koukej platit!

Miroslav Kalousek po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem tvrdí, že udělá vše proto, aby zachránil parlamentní demokracii a nedopustil putinovský režim, který podle něj prezident prosazuje. První místopředseda lidovců Marian Jurečka ale v rozhovoru řekl, že Kalousek chce být jen tím, kdo opět určuje pravidla hry, přičemž své názory mění jako ponožky. Řeč byla také o předčasných volbách a hnutích Andreje Babiše a Tomia Okamury, která prý zřejmě skončí jako Věci veřejné.

Jak se díváte na prezidentovo jmenování Jiřího Rusnoka premiérem? Měla by úřednická vláda získat důvěru poslanců?

Prezident měl dvě možnosti. 1. Přenechat pověření sestavením vlády tomu, kdo deklaroval, že bude mít většinu v PS PČR, získá důvěru a bude schopen řídit zemi do řádných voleb. 2. Sezvat všechny předsedy parlamentních stran, jednat s nimi, dohodnout se s nimi na jasném scénáři, který by měl podporu 120 hlasů a směřoval by jasně k předčasným volbám. On zvolil svoji variantu a uvedl tím naši zemi do velice těžké situace, kdy reálně hrozí, že například nebude schválen rozpočet, či nebudou řešeny zásadní problémy ČR. Osobně si myslím, že tato vláda důvěru získat nemůže, ale pokud zde již bude, měla by v klíčových tématech jako je rozpočet najít společné řešení s většinou v PS.

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že dojde k předčasným volbám? Co očekáváte od schůze Poslanecké sněmovny svolané na 16. července, která by měla skončit rozhodnutím o rozpuštění?

Jsem přesvědčen, že než mít v naší zemi jakési trojvládí, kdy se snaží vládnout prezident, vláda která nemá oporu v PS PČR a nefunkční PS, pak by byly lepším řešením předčasné volby. K předčasným volbám za dané situace asi nedojde. Ale nechám se jednáním PS příjemně překvapit, jestli se najde 120 poslanců, kteří neberou svůj mandát jen jako zdroj obživy, ale dokážou najít vlastenecky odpovědného ducha.

Proč podle vás TOP 09 a ODS nechtějí předčasné volby? TOP 09 by se tak mohla prosadit jako nejsilnější pravicová strana…

Protože ví, že tyto dvě strany dostanou za svou práci od voličů ohodnocení, které nebude vůbec lichotivé. Pokud budou předčasné volby, pak obě strany budou mít podstatně horší výsledek než v roce 2010 a to především ODS, která bude bojovat o překročení 5% hranice. TOP 09 by na dané situaci mohla zdánlivě získat, ale dobře ví, že by to bylo Pyrrhovo vítězství. Navíc nyní pravděpodobně přejde ODS i TOP 09 do opozice a její lídři ví, že tím mohou získat. Do května příštího roku spousta lidí může zapomenout, jak nám tyto strany poslední tři roky vládly.

Miroslav Kalousek tvrdí, že udělá vše pro to, aby uchránil parlamentní demokracii a nedopustil putinovský režim, který prezident podle něj nyní prosazuje. Co si o tom myslíte?

Myslím, že Miroslav Kalousek dělá přesně to, co vždy. Chce to být on, kdo nastoluje debatu, kdo určuje pravidla hry a vůbec mu nevadí, že přitom mění názory jako ponožky. To se ostatně ukazuje z jeho vyjádření za poslední tři týdny, nejprve prosazoval vládu na půdorysu současné koalice, pak hovořil o nutnosti předčasných voleb a nyní již ve své rétorice přešel do role ochránce před putinovským režimem, jak sám říkáte. Je to ukázka jeho strategických názorových obratů, které jsou pro něj typické a on je dokáže vždy vehementně obhajovat, jen zapomíná, že lidé už to umějí přečíst.

Která strana může na mimořádných volbách nejvíc vydělat? Mohli by také lidovci předčasnými volbami získat?

Nevím, jestli může na mimořádných volbách nějaká strana vůbec vydělat. ČSSD a KSČM  obhájí to, co získaly v roce 2010. TOP 09 něco ztratí, ODS ztratí hodně, pokud vůbec projde přes 5%. KDU-ČSL, jak se ukazuje z dlouhodobých preferencí, má od 5 do 7,5% preferencí a máme velice slušnou šanci jako výrazně obměněná strana být pro mnoho voličů opět důvěryhodnou alternativou. Kdo může překvapit, jsou protestní hnutí jako projekt Andreje Babiše či Tomio Okamury, kteří nabízejí populistická řešení.

Představuje pro KDU-ČSL Andrej Babiš se svým hnutím Ano 2011 a Tomio Okamura a jeho Úsvit přímé demokracie politickou konkurenci?

Z našich průzkumů zjišťujeme, že nikoliv. Mohou to být spíše někdejší voliči Jany Bobošíkové, DSSS či VV. U nás máme zjištěno, že dnes o naší volbě uvažuje mnoho někdejších voličů ODS a TOP 09, kteří nechtějí bezohlednou pravicovou politiku a voliči ČSSD, kteří zase nechtějí nezodpovědnou levicovou politiku, která směřuje k přímé spolupráci s KSČM. Lidé nás dnes vnímají jako stranu, která nabízí stabilní a dlouhodobá řešení, že usilujeme o vyváženou společnost na pevných základech.

Tomio Okamura nedávno prohlásil, že by Romové měli mít svůj vlastní stát. Jaké je vaše stanovisko k tomuto tvrzení?

Asi takové, že Tomio Okamura je populista a ví velice málo o problematice jejich života. Já jsem v dětství na jednom hřišti hrál fotbal s kamarády Romy, ale také jsem jako dítě dostal několikrát v Přerově nabito jinými Romy. Tedy moc dobře vím, že jsou Romové, kteří pracují, řádně platí daně a vychovávají děti, ale jsou i ti, kteří nedělají nic, žijí z této společnosti a páchají násilí.  Ale to můžete, především ty zlodějny, vidět i u našich politiků a taky všechny politiky přeci nemůžete hodit do jednoho pytle. V případě romské problematiky je třeba si položit otázku, co zodpovědní politici za posledních 23 let opravdu udělali. Obávám se, že v praxi toho mnoho nebylo. Peněz se na integraci Romů proinvestovalo mnoho, otázkou je jak efektivně.

Pokud budou volby až v květnu, jak moc tato hnutí promluví do jejich výsledku?

Myslím, že tato hnutí mohou zaznamenat určitý úspěch. Nakolik reálně promluví do příští vlády, by bylo věštění z křišťálové koule. Můj osobní pocit je, že to budou projekty na jedno volební období, které budou realizovat byznys plán svých formálních, či neformálních šéfů. Podobně, jako to bylo s VV.

Petr Kupka

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace