Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk ´Mlátička´Ondráček šéfem komise pro kontrolu GIBS? Co je moc... Komentář Štěpána Chába

komentář 20.12.2017
Zdeněk ´Mlátička´Ondráček šéfem komise pro kontrolu GIBS? Co je moc... Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube

Popisek: Zdeněk Ondráček na kameru socialistické televize mluvil o mlácení do lidí

Mít radost z toho, že se Zdeněk Ondráček stal málem šéfem komise pro GIBS, jen proto, že „kavárna“ kvůli tomu kvičí hrůzou? Jděte se klouzat. Zdeněk Ondráček byl agilní součástí bezpečnostních složek totalitního režimu. Mlátil lidi, protože si mysleli něco jiného, než jim poroučel nesvobodný systém. Ano, má smysl politiku obměnit, posunout ji dál, proto ve volbách vyhrály převážně nové strany. Ale rozhodně nemá smysl vracet politiku o třicet let nazpět.

Možná je to jen kapka. Ale jednou přijde poslední kapka a v ten okamžik se může spustit lavina, která svede republiku zase do bahna. Má smysl kritizovat, polemizovat, diskutovat. Ale je proti příčetnosti dávat důležité posty lidem, kteří nevidí problém v tom, že mlátili v ´89 roce svobodymyslného člověka po hlavě jen proto, že mu to šílený politický systém přikázal. A to, že nakonec, zatímco před Poslaneckou sněmovnou včera v podvečer probíhala hlasitá demonstrace, jeho volba byla předsedou Vondráčkem (ANO) prohlášena za zmatečnou (poslanci její opakování přerušili do další schůze 16. ledna), na věci nic nemění. Původně poslanec, jemuž je právem vyčítáno předlistopadové angažmá u Pohotovostního pluku někdejší Veřejné bezpečnosti, získal 95 hlasů ze 179. 

Kam až to rozdělení společnosti dojde?

V internetových diskuzích jsou na pranýři všechny veřejné osobnosti, které se vůči Zdeňku Ondráčkovi vymezily. A je zoufalství se do těch diskuzí začíst. Lidé až tříštivě nenávidí, citelně a bolestně nenávidí. A přes tu svou nenávist už nejsou schopni vidět, že i „kavárna“ může mít pravdu. A že internetový lynč „kavárny“ je vlastně lynčováním budoucnosti republiky. Protože na důležitý post se posadil člověk, který mlátil lidi obuškem, protože mu to někdo řekl. A který v tom doposud nevidí problém. WTF, řečeno s mladší generací.

Při pročítání diskuzí a článků jsem si s hrůzou uvědomil, že se obávám o Jana Hřebejka, ač je mi jeho tvorba dokonale ukradená. Velmi emotivně se vzepřel tomu, aby se Ondráček stal důležitou osobou v parlamentu. Ten příval nenávisti, který se na něj vylil, ten příval skutečných hrozeb ublížení na zdraví, ten příval zla, který z diskutujících vůči němu vzplál, byl neuvěřitelný. Vyděsil jsem se možnosti, že může povstat jedno dostatečně manipulativní hovado a celou tu nenávist svést do jednoho proudu a nastolit v republice pogrom.

Bylo nám lépe?

Za bolševika bylo lépe, vrací se nostalgie ke zdegenerovanému politickému systému jedné strany. A skutečně bylo, vážení diskutéři? Bylo, když člověk dostával po hubě od kdejakého příslušníka za to, co si myslí, s kým se baví, kam chodí, jaký je? Jděte do hajzlu. To, že to teď v mnoha ohledech stojí za nic, neznamená, že předtím to bylo fajn. Volba má směřovat do budoucnosti, vyměnit strany, prosím, volat po novém směřování, prosím, ale neobhajovat svinstvo, které se dělo, neobhajovat člověka, který byl prodlouženou rukou toho svinstva. Protože to může vést k jedinému, k návratu k tomu svinstvu.

Myslet racionálně, jednat tak, aby budoucnost stála za to žít

Výbuchy iracionální nenávisti na Internetu jsou možná bagatelní. Skryt za monitorem a falešnou anonymitou je každý svalnatý. Ale ta možnost, že může přijít někdo, kdo je schopen onu nenávist uchopit a politicky ji využít, je děsivá. Zbavme se nenávisti. Nikoliv racionality. Polemizujme, diskutujme, komunikujme. Nevyhrožujme si, nenechávejme se svést ubohou hrou na „má mě ráda – nemá mě ráda“, kdy druhá možnost je na odstřel zmíněné osoby.

Před námi je, pokud to nepoděláme, neuvěřitelně krásná budoucnost. Žijeme v překlenovacím pekle, které nás může svést do další nenávistí poháněné politické slepoty, kde budou trpět sta tisíce lidí jen proto, že nemají názor, který diktuje vládní politika. Ale pokud to zvládneme a navzájem se nepodřežeme, může nám být fajn. Tak co to, sakra, nezkusit?

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb