Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z EET se stal paskvil. Proti už je i ČSSD. Platí u nás zákony pro všechny? Očividně NE

20.12.2017
Z EET se stal paskvil. Proti už je i ČSSD. Platí u nás zákony pro všechny? Očividně NE

Autor: usoud.cz / Facebook

Popisek: EET, ilustrační foto

Ústavnímu soudu trvalo rok a půl, než vynesl netrpělivě očekávaný verdikt nad zákonem o elektronické evidenci tržeb. I když bylo pět z patnácti ctihodných soudců pro jeho úplné zrušení, nakonec k tomu nedošlo a kontroverzní zákon byl pouze „proškrtán“. Výsledkem je, že se z něj stal naprostý paskvil, navíc vzbuzující pochybnosti, zda u nás platí ústava pro všechny, respektive, zda jsou si všichni (v tomto případě především podnikatelé) před zákonem rovni. Zatímco někteří se mu musí již více než rok podřizovat, na jiné se s velkou pravděpodobností nebude vůbec vztahovat. Tvrzení, že narovnal podnikatelské prostředí, se tak stává pouhou propagandou.

Nejenže další záhadný verdikt Ústavního soudu v podstatě nic zásadního nevyřešil, ale navíc vyvolal i další vlnu nejistoty. Ostatně, dostatečně vypovídající jsou reakce na páteční výrok ÚS. Podle opozičních politiků jde o velké vítězství, podle premiéra Andreje Babiše je naopak důležité, že zákon nebyl zrušen jako takový. 

Daňová disciplína není tou nejvyšší hodnotou

Některá média v této souvislosti upozornila na  argumenty pěti soudců, kteří chtěli zákon o EET zcela zrušit. Podle nich není vůbec jednoduché být živnostníkem a stát by měl velmi pečlivě zvážit každou novou povinnost, ztěžující podnikatelům jejich činnost. Dospěli k přesvědčení, že ne vždy je daňová disciplína tou nejvyšší hodnotou a zájem na ní by měl poněkud ustoupit cíli, aby byla zachována silná vrstva tvořivých lidí, riskujících kvůli podnikání svoji existenci. Zároveň upozornili na značný význam  živnostníků v malých obcích, ale i podnikajících studentů či penzistů.

A právě pro tuto skupinu OSVČ se EET stalo poslední příslovečnou kapkou, která je buď vyžene z podnikání, nebo naopak zažene do  šedé ekonomiky. 

Na vině je stát

Tato pětice soudců také stát kritizuje za to, že nevyčerpal všechny možnosti, jaké má k dispozici ke kontrole spravedlivého výběru daní. Bohužel však závažné argumenty těchto pěti soudců nerespektovali  jejich kolegové. Ti zákon pouze proškrtali a výsledkem je nespravedlivé rozhodnutí, že má být zrušena třetí a čtvrtá vlna zavádění EET, týkající se například řemeslníků, kadeřnic, právníků, lékařů, apod. Podle většiny ústavních soudců je tak zřejmě v pořádku, že pracující student či senior, který si podnikáním pouze přivydělá  pár stovek nebo tisíc,  musí svoje tržby evidovat, ale advokát  v elitní kanceláři, kasírující od svých klientů během hodiny to, co malý živnostníček za celý den či měsíc, nikoliv. 

EET podle stranického klíče

Nelze se tak divit, že se zákon o EET zajídá nejen té části podnikatelů, jíž komplikuje podnikání, ale i většině politické reprezentace, pouze s výjimkou ANO a KSČM. Každá ze stran si ovšem představuje svoji verzi zákona o EET. Zatímco ODS a TOP 09  trvají na jeho úplném zrušení,  Piráti by chtěli prosadit, aby se nevztahoval na malé kavárny  nebo menší hospody. Podle předsedy Pirátů nedává třetí a čtvrtá vlna EET smysl, ale nijak nevysvětlil, proč první a druhá ano. Šéf SPD Tomio Okamura  rovněž nepočítá s tím, že by vládě Andreje Babiše pomohl zákon změnit  a naopak chce, aby z něj byli vyjmuti všichni živnostníci s obratem do půl milionu korun a platili paušální daň.

 

Je to trhací kalendář

Ani vedení ČSSD, mající nemalou zásluhu na tom, že zákon o EET ve Sněmovně nakonec prošel, nepodpoří jeho novelu. Místopředseda  Jan Birke se dokonce nechal slyšet, že nevidí jediný důvod, proč by tak měla tato strana učinit: „Stal se z toho trhací kalendář  a je otázka, zda nezrušit celý projekt, protože mám informace, že daňový  přínos není tak velký, jak se čekalo,“ řekl  Birke překvapivě deníku Právo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace