Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajná zpráva o fungování veřejnoprávních médií, kterou autoři nesmějí zveřejnit. Víme, jak dopadla

20.12.2017
Tajná zpráva o fungování veřejnoprávních médií, kterou autoři nesmějí zveřejnit. Víme, jak dopadla

Foto: Facebook

Popisek: Hádejte, jakou stranu preferují šéfové ČT a ČRo? ANO, je to TOP 09. Ilustrační foto

Analytik Jan Křeček z Centra mediálních studií na FSV UK promluvil v internetovém médiu A2larm o vyváženosti vysílání ve veřejnoprávních médiích. S kolegy prý zjistil, že v České televizi i v Českém rozhlase je zvýhodňována TOP 09 nyní Jiřího Pospíšila, dříve však Miroslava Kalouska.

Centrum mediálních studií na FSV UK vyhrálo na počátku roku veřejnou zakázku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na analýzu vyváženosti vysílání České televize. Analytici se probrali třemi stovkami hodin vysílání a dospěli k závěru, že vysílání veřejnoprávní televize příliš straní TOP 09 Jiřího Pospíšila. Množství pozornosti, jakého se dostává TOP 09, podle analýzy neodpovídá volebnímu výsledku strany a jejímu politickému vlivu a postavení ve společnosti.

„Řečeno v dikci příslušného paragrafu vysílacího zákona: ‚V celku vysílaných zpravodajských a politicko-publicistických pořadů České televize i Českého rozhlasu byla ve sledovaném období zvýhodňována politická strana TOP 09 tím, že promluvání jejích zástupců bylo trvale a pravidelně přidělováno zřetelně více prostoru, než by odpovídalo reálnému postavení této strany v politickém a společenském životě,“ uvedl analytik.

Kalousek je vtipnej, a co?

Je prý možné, že ČT i ČRo často kontaktují bývalého předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, protože počítají s tím, že pronese něco úderného, co přiláká pozornost diváků, ale pokud tomu tak je, je to podle Křečka špatně, protože média veřejné služby takto jednat nesmějí.

Důvody v analýze, která měla pouze kvantitativně spočítat podíl jednotlivých stran, neuváděl. Se čtenáři A2larm se ale podělil o svou hypotézu: „Začnete u samotných novinářů a jejich politických preferencí, pokračujete přes editoriální politiku v médiu, redakční rutiny a skončíte někde u tlaků zvenčí a na společenské rovině dominujících ideologií a diskurzů. V tom námi sledovaném případě bych zůstal u těch prvních stupňů, u redaktorů a editorů.“

  PhDr. Jan Křeček, Ph.D. 

 

Není to podle něj tak, že by si každý den říkali: „Tak jak dnes pomůžeme TOP 09,“ spíše jde o to, že si ani nedovedou představit, že by to mohlo být jinak. „Oni se zkrátka nedokážou vyvázat ze svého vidění světa, v němž je TOP 09 důležitější než ve vidění světa u většiny lidí mimo redakce,“ vysvětluje analytik.

Od června nic

Křeček také poznamenal, že analýzu odevzdali letos v červnu a od počátku bylo zřejmé, že s jejími závěry budou problémy. „Já jsem to tušil, už když jsem jako hlavní řešitel odevzdával první verzi k připomínkování a reakce byla chladná až nepřátelská. Ale jako zhotovitel jsem se musel podřídit,“ prozradil.

Od té doby proběhla tři zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a nic se nedělo.

Třikrát NE

Jako autor se samozřejmě snažil, aby výsledky výzkumu byly nějak využity nebo prezentovány. „Když se mi potvrdilo zlé tušení, že s analýzou RRTV odmítne pracovat – a my ji podle smlouvy o dílo nemůžeme jen tak zveřejnit –, poslal jsem tři prosté otázky: zda ji uveřejní mezi ostatními analýzami, zda ji uveřejní brzo, a jestli ne, zda ji na fakultních stránkách můžeme mezi ostatními analýzami publikovat my. V odpovědi jsem dostal třikrát ne. Odůvodnění bylo více než účelové – zahájili řízení o přestupku s Primou a Novou kvůli nějakým konkrétním pořadům a naši analýzu přiložili do spisu. Proboha proč? Jak to s tím souvisí? Pak ještě naznačili, že naši analýzu považují za tak špatnou, že s ní nechtějí být spojováni. Ok, ale i tak – je lepší ji tajit, nebo naopak zveřejnit, ať je možnost ji rozcupovat?“ ptal se dál.

Analýza podle Křečka stála spoustu peněz a slušelo by se ji využít. Zvláště když RRTV v minulosti řešila prohřešky ve vysílání FTV Prima nebo TV Nova. Není tedy důvod ČT přehlížet. Pokud je počínání České televize přehlíženo, veřejnost může podat stížnost, ale podle Křečka tyto stížnosti nezřídka končí pod stolem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová