Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemný autobus... Varovné signály z ČT a ČRo; vracíme se zpátky? To tu ještě nebylo

15.12.2017
Tajemný autobus... Varovné signály z ČT a ČRo; vracíme se zpátky? To tu ještě nebylo

Foto: Facebook Karly Šlechtové

Popisek: Andrej Babiš naložil svou novou vládu do autobusu... ČT sledovala dění skrz tmavá okna, Facebook ale přinesl obrázky zevnitř

Velmi nepříjemné signály vysílají v posledních dnech česká veřejnoprávní média. Jsou důkazem toho, že se ocitla pod stále větším tlakem některých vlivných politiků. V Českém rozhlase se například dostal do vážných potíží známý investigativní novinář Janek Kroupa za reportáž o údajném neoprávněném hospodaření firmy Agrofert na rozsáhlých pozemcích. Česká televize na Babišovy kauzy již rezignovala a raději vysílá nesmyslné záběry.

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral Janka Kroupu kritizoval za to, že jeho pořad byl zveřejněn v den, kdy šel Andrej Babiš představit svoji vládu prezidentovi Miloši Zemanovi. A dokonce se nechal slyšet, že jej ani Kroupa, ani ředitel zpravodajství Jan Pokorný, nepřesvědčili, že se nejedná o účelovou záležitost v protibabišovském tažení.  Poté Zavoral prohlásil, že nechá celou reportáž zanalyzovat a vrátí se k ní později. Objektivní analýza jistě může celé záležitosti jenom prospět, nicméně zajímavý je jeden z hlavních argumentů ředitele Českého rozhlasu. Tomu nejspíše ani tak nevadí závažný obsah Kroupových zjištění, jak to, kdy byla odvysílaná. Když na ni Kroupa údajně pracoval půl roku, mohl ji prý zveřejnit jindy. 

To tady ještě nebylo

To, že se plíživě mění svoboda v českých médiích, si konečně uvědomuje i většinou pasívní Syndikát novinářů. Ten na svých stránkách zveřejnil článek Adama Černého, původně zveřejněný v Hospodářských novinách pod názvem Je čas hájit média. Autor v něm konstatuje, že situace, kdy  se předseda SPD Tomio Okamura dožaduje zestátnění Českého rozhlasu a České televize, tady ještě nebyla. V této souvislosti připomíná, jak to dopadlo v sousedním Polsku, kde si vláda podřídila média veřejné služby. A lze se bohužel oprávněně obávat, že u nás se k něčemu podobnému schyluje také. Obzvláště poté, co si na Českou televizi prostřednictvím řady útoků a stížností „zaklekl“ samotný Andrej Babiš. Zatímco donedávna odvážní veřejnoprávní investigativci řešili množství závažných kauz šéfa hnutí ANO, teď mají utrum. A to přesto, že Babiš neuspěl se svými stížnostmi na Radu České televize a nepodařilo se mu v žádném  případě dokázat, že jsou redaktoři ČT „zkorumpovanou a zmanipulovanou pakáží“, nebo že točí na objednávku, jak opakovaně tvrdil. 

Kuriózní podívaná

A výsledky jeho úsilí jsou již bohužel patrné. Jednou z indicií je až směšná veřejnoprávní servilita,  s prvky grotesky. V den, kdy byla jmenována Babišova vláda, nabídla stanice ČT 24 svým divákům dosti kuriózní podívanou.  Poměrně dlouho, bez komentáře, vysílala záběry, zachycující, jak noví členové vlády, jeden po druhém, nastupují u sídla hnutí ANO na pražském  Chodově do autobusu, aby odjeli do Lán, poklonit se památce prezidenta T.G.Masaryka. Poté, co nastoupili, se kameraman pokusil, i přes tmavá skla vozu, zachytit  dění uvnitř.  Když autobus konečně odjel,  přinesla ČT  rozhovor s Andrejem Babišem. Ten si s úsměvem pochvaloval: „My se poznáváme, vlastně jsou tam mezi námi noví. I v tom autobuse budeme mít hodinku, abychom debatovali o těch věcech, které nás čekají... Výhodou  takové vlády je, že  jsme vlastně tým, že to nebude až takové formální, že to bude  flexibilní, že se kdykoliv můžeme potkat.“

 

ČT tak marnotratně vyplýtvala vysílací čas, aniž divákům ukázala a sdělila něco podstatného.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace