Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ťok, ťok, končíme. Sobotkova vláda dostala na vysvědčení čtyřky a pětky. Kdo se choval jako čuně?

14.12.2017
Ťok, ťok, končíme. Sobotkova vláda dostala na vysvědčení čtyřky a pětky. Kdo se choval jako čuně?

Foto: Facebook

Popisek: Tak od středy již expremiér Bohuslav Sobotka

Vláda právě končícího premiéra Bohuslava Sobotky je stále prezentována jako jedna z nejúspěšnějších a nejstabilnějších. Nicméně, jak vyplývá z konkrétních výsledků, patřila spíše k těm průměrným až podprůměrným. Její šéf za ni navíc těžce zaplatil, nejen vlastní politickou kariérou, ale také soukromým životem. Mnohem závažnější však je skutečnost, že nejhůře hodnocení ministři budou ve své práci pokračovat.

Jedno z vysvědčení, které Sobotkova vláda získala, jí vystavili redaktoři publicistického časopisu Týden. I když hodnotili práci celých ministerstev, hlavní výtky se týkaly především ministrů v jejich čele. A známka z některých „předmětů“ je často překvapením. Jedinou jedničku například obdržel místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro oblast vědy, výzkumu a inovací, protože se mu podařilo sehnat peníze.  Pěknou dvojku si vysloužilo ministerstvo zahraničí, mimo jiné proto, že Lubomír Zaorálek rád cestuje, je dobrý společník a v zahraničí nedělá ostudu. „Navíc mezi Hradem a vládou balancoval až na výjimky elegantně,“ konstatuje autor David Jareš.  Podobně dopadlo ministerstvo kultury, paradoxně většinou proto, že nic moc nedělalo. 

Přišli o chvalitebnou

Chvalitebnou známku by mohlo získat i ministerstvo spravedlnosti, kdyby se jeho šéf Robert Pelikán nakonec podivně nezamotal do kauzy Fajád. To, že tajně navštívil ve vězení  libanonského špiona a  umožnil mu telefonovat ze svého mobilu, mnozí považují za vážný prohřešek. Podle opozice se tím Pelikán zcela znevěrohodnil a neměl by nadále zastávat post ministra. Podobný verdikt potkal i ministerstvo zdravotnictví. Dvojku by si zasloužilo za to, že doktoři i sestry dostali konečně přidáno a že se v Česku umírá stále později. Jenže se autorovi nelíbí, že ministerstvo buzeruje lidi, určuje jim, co smějí nebo nesmějí jíst, pít a kouřit. Je ovšem otázkou, jestli právě tato buzerace nepřispívá k prodlužování věku obyvatel ČR. 

Bůhví kolik?

Poté následují trojkaři. Průměrnou známku například obdrželo ministerstvo obrany, protože se mu ani přes ekonomický růst nepodařilo splnit závazky vůči NATO. Připomeňme, že do roku 2024 by Česko mělo mít výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP, ale prozatím se pohybují pouze kolem jednoho procenta. A za neplnění těchto závazku kritizuje naši zem i americký prezident Donald Trump. Trojku obdrželo i důležité ministerstvo vnitra. Kriminalita u nás sice stále klesá, ale stagnuje digitalizace státní správy. A skandálem skončily letošní volby, kdy došlo k chybnému sčítání hlasů. „Bůhví, kolik poslanců ve sněmovně vůbec nemělo sedět,“ zamýšlí se právem Týden. 

Ministerské čuně?

Výkladní skříň bývalého vicepremiéra Andreje Babiše, ministerstvo financí, vyfasovalo čtyřku. Plnilo sice funkci pokladníka a výběrčího daní, jenže se přitom utrhlo ze řetězu. „Místo výběru daní na firmy zakleklo, takže se z podnikání stává ruská ruleta,“ glosuje ironicky práci jednoho ze strategických ministerstev Jareš.  A nedostatečnou  oznámkoval i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Zavinil to i ministr Marcel Chládek, který se k podřízeným  údajně choval „jako čuně“.

Největší patlalové

Vůbec nejhůře však dopadlo ministerstvo dopravy. „Nedostatečně, a i to je mírné,“ příkře hodnotí autor. Je dokonce přesvědčen, že Antonín Prachař a jeho nástupce Dan Ťok jsou největší patlalové kabinetu, protože se nestavějí dálnice, rychlodráhy, ani obchvaty, o maléru, zvaném mýto, ani nemluvě. A především kvůli dopravě  zní celkové hodnocení vlády: neprospěla. „Nevyužila hospodářský růst k investicím. K politické kultuře přispěla tak, že většina Čechů pochybuje o našem evropském směřování a ve volbách mají úspěch extrémisté,“ konstatuje závěrem  David Jareš v časopise Týden.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Adéla Hofmanová