Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předseda je vzduch. Stropnický o tom, jak mu ve straně okopávali kotníky a co se dělo v zákulisí

17.12.2017
Předseda je vzduch. Stropnický o tom, jak mu ve straně okopávali kotníky a co se dělo v zákulisí

Foto: Facebook

Popisek: Matěj Stropnický

V letošních volbách do parlamentu dostala strana Zelených pouhých 1,46 % hlasů. Dostali se tak na historické minimum od doby vzniku. Matěj Stropnický pro Deník Referendum napsal obsáhlý elaborát, kde vypsal důvody, proč Zelení, i přes potenciál oslovit velké množství voličů, neobstáli.

Matěj Stropnický přebíral stranu na počátku roku 2016. Podle jeho slov byla strana v hibernaci, neviditelná, rozdělaná. Preference byly kolem dvou procent. „Zpětně se mi zdá, že mne část straníků volila prostě s touto úvahou: Buď uspěje a vytáhne nás nahoru, nebo propadne, a aspoň se letitého kritika všeho možného zbavíme,“ komentuje Stropnický vlastní zvolení do vedení strany.

Nespojíme se

Matěj Stropnický ukazoval ve svém textu hlavně na rozdělenost členů strany Zelených. Jejich neschopnost se spojit pro jeden cíl – tedy uspět ve volbách. „Obsahová část programu kandidatury sice našla svůj odraz jak v novém dlouhodobém programu, tak v programu volebním a v nesčetných mediálních výstupech, byla ale zcela negována komunikací ve volební kampani. V kombinaci s nevalnou vnitrostranickou podporou byla nutně výsledkem nečitelnost,“ napsal k nevhodné předvolební kampani.

Schopní nekandidovali

V textu Stropnický poukázal na neefektivnost volby vedení poměrným systémem. Přinese to variabilitu názorů, uznává Stropnický, ale zároveň to do vedení dostane lidi, kteří nejsou tolik schopní, průrazní nebo úspěšní. Předseda strany se tak ocitne ve vakuu a nemůže prosadit svou politiku. „Ti schopní se chtěli věnovat svým komunálním kariérám a ani nekandidovali. Model, v němž předseda strany nemá v předsednictvu většinu pro směřování strany, s jehož programem byl zvolen, a v nejlepším případě čelí soustavné pasivní rezistenci, není efektivní. Pro něj, pro stranu, pro nikoho.“

Vzdali to členové

Zelení mají stovky svých politiků v zastupitelstvích obcí, mají desítky starostů. Ale téměř nikdo z nich se nezapojil do kampaně Zelených před volbami do parlamentu. Podpora z jejich strany proběhla jen když do města či obce zavítal předvolební štáb na veřejný mítink. A někdy ani to ne. Stropnický pro deník Referendum napsal, že aktivita členů byla vidět prakticky jen v interní komunikaci přes uzavřenou sociální síť a že i tam se řešily jen půtky a dohadování se. Většina aktivních členů z dřívějška se do diskuzí nezapojovala. Rezignovali na celou stranu Zelených i na její úspěch ve volbách.

Manažer voleb

Jak Matěji Stropnickému, předsedovi strany, podkopávali straníci nohy, popsal autor textu na příkladu předvolebního manažera. Při nástupu do funkce si Matěj Stropnický přivedl vlastního manažera. Ten mu ovšem nebyl schválený. V březnu 2017 pak byl stávající manažer odvolán a nahrazen jiným, zase mimo přání předsedy. Nakonec i tento manažer byl vyměněný v srpnu téhož roku, tedy těsně před volbami, kdy celá kampaň měla jet na plné obrátky. Přičemž předseda strany nemohl prosadit přes vnitřní přetahování a dohadování ve straně vlastní vize. A k nim samozřejmě i vlastního manažera, popsal Matěj Stropnický pro deník Referendum.

Nic nefungovalo

„Nechtělo se, aby měl předseda volby pod kontrolou, výsledkem čehož bylo tápání, omyly, kompetenční spory, zdržení a pak zase spěch, v každém případě vyšší výdaje a neprofesionální výsledky. Je to už tak, že kandidátky, program, vedoucí orgány, strategie se volí demokraticky, ovšem realizaci má mít plně v ruce zvolená výkonná složka a především celostátní lídr s odpovědností za výsledek,“ uvedl Matěj Stropnický.

Jsme pozitivní a nekonfliktní

Za zásadní problém označil Stropnický ve svém textu pro deník Referendum i rozhodnutí strany vystupovat v předvolební kampani pozitivně a nekonfliktně. Což se dokonale minulo dobou. Podle Stropnického byl teď čas na konfrontační a agresivní kampaň. Za předvolební spoty se psem, ač měly dobrou myšlenku, se stydí, prozradil. „Představovala rozhořčeným a vystrašeným voličům kampaní nedosažitelný ideální svět, podceňovala je, byla nenápaditá, bezobsažná, místy infantilní a nudná,“ popsal Stropnický své pocity stran předvolební kampaně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace