Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ježíškova vnoučata se umí rozšoupnout. Někdo si přeje cigarety nebo panenku, jiný Gotta či papeže

13.12.2017
Ježíškova vnoučata se umí rozšoupnout. Někdo si přeje cigarety nebo panenku, jiný Gotta či papeže

Autor: ČRo / Facebook

Popisek: „Kdo si myslel, že setkat se s Karlem Gottem je skoro nesplnitelný přání, tak měl pravdu. A kdo si myslel, že se to nikdy nemůže stát, tak ten se spletl. Stalo se. Dnes odpoledne v Český rozhlas. A byl nejen Mistr ale i Jiřina Bohdalová. Oba mírně nachlazení, vtipní, milí. Ve formě. Dámy z domovů napekly buchty, pila se káva a povídalo se. A hodně se pak podepisovalo. A teď už se bude vzpomínat. Je na co. Pane Karel Gott a paní Jiřino Bohdalová děkujeme. Martin a #jeziskovavnoucata“

Také letos je předvánoční období věnováno (pokud ovšem pomineme nákupní orgie) mnoha dobročinným akcím. Nejrůznější celebrity pořádají pod ochotným dohledem bulvárních médií různé bazary a bazárky a zároveň tak lákají pozornost ke své osobě. Tisíce dalších lidí, kteří o publicitu nestojí, zase potřebným darují nemalé finanční částky, třeba prostřednictvím zdařilých Adventních koncertů České televize. Velmi zajímavý projekt, nazvaný Ježíškova vnoučata, připravil Český rozhlas. Snaží se totiž splnit nejrůznější přání osamělým lidem v domovech pro seniory.

Dobročinný projekt  vznikl loni díky novinářce Olze Štrejbarové. Ta si uvědomila, že v domovech pro seniory  žijí lidé, kteří celá léta nedostali dárek a čas svátků se tak pro ně stává těžkým a smutným období. Napadlo ji proto, že by je lidé mohli obdarovávat,  podobně jako děti v dětských domovech. Když se jí podařilo sehnat první seznam přání z domova pro seniory v Třebíči, založila  facebookovou skupinu, nazvanou Ježíškova vnoučata. A spustila se lavina. 

Smutný příběh

V prvním ročníku se opuštěným seniorům podařilo splnit více než 600 přání. A již tehdy se ukázalo, jak jsou odlišná. Zatímco ti nejskromnější si přáli třeba jenom boty, knihu nebo něco k jídlu, jiní  měli velmi originální a také náročné požadavky. Třeba návštěvu divadelní vlásenkárny nebo zoologické zahrady po čtyřiceti (!) letech či jízdu na motorce Harley. K tomuto dárku, který na první pohled vypadá poněkud neskromně, se vztahuje  smutný příběh. Vyslovila jej totiž paní Lída. Té jízdu na kultovní motorce slíbil manžel a poté zemřel. A chvíli na to zemřel i její postižený syn, takže zůstala úplně sama. Nejenže se jí její velký sen podařilo splnit, ale navíc se o to „pralo“ několik harleyářských rodin. 

Jako malé děti

Projekt Ježíškova vnoučata posléze zaujal i Český rozhlas. Zde si uvědomili, že by jeho jméno i zázemí mohlo splnit přání nikoliv stovkám, ale tisícům podobně opuštěných seniorů v domovech po celé zemi. Jejich představy se bohatě naplnily. Během několika dnů se podařilo obdarovat více než jedenáct tisíc Ježíškových vnoučat. Velmi zajímavý je seznam dárků, které již získali. Mimo jiné vypovídá o tom, jak smutný a prázdný život mnozí senioři prožívají. Je až překvapivé, že mnozí dědečkové a babičky, jimž je často více než 90 let, si podobně, jako děti, přejí hračky. Třeba  šestadevadesátiletá letá paní  Marie z Moravských  Budějovic chtěla malou panenku se zavíracíma očima, paní Růžena z Kladna zase většího plyšáka, jehož by mohla hýčkat, a jednadevadesátiletá Zdeňka z Českých Budějovic toužila po velkém plyšovém psovi. 

Nějaký ten hřích, i divočina

Ale mezi staroušky se najdou i labužníci, kteří si ještě chtějí dopřát nějaký ten hřích. Výjimkou není, že lační po „kupě sladkostí“ nebo alespoň bonboniéře či marmeládě, lahvi vaječného koňaku, pivu nebo dokonce po pečeném krocanovi. A dost často se objevují cigarety. Rovnou celý karton. A pak je zde kategorie těch nejnáročnějších. Paní Božena z Humpolce  moc chtěla  zajít na koncert  nějaké moderní kapely, na „nějakou divočinu“, pan Václav z Prahy by si rád ještě zajel v nějakém veteránovi, zatímco třiaosmdesátiletá Ludmila sní o cestě letadlem.  Vůbec nejvíce se odvázala paní Jiřinka, která se odvážila říct si o setkání s Karlem Gottem. A bylo jí splněno (viz foto nad článkem). A tento týden  odletěla jedna zbožná seniorka dokonce na návštěvu za papežem. 

 

Na celém projektu Ježíškova vnoučata je ovšem nejúžasnější, že si mnozí dárci opuštěné  babičky a dědečky adoptovali a hodlají  je navštěvovat i obdarovávat nadále.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace