Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragédie českého filmu. Nádherná herečka spáchala sebevraždu z nešťastné lásky k notorickému svůdníkovi

11.12.2017
Tragédie českého filmu. Nádherná herečka spáchala sebevraždu z nešťastné lásky k notorickému svůdníkovi

Foto: ČT / repro

Popisek: Jana Rybářová s Eduardem Cupákem v legendárním snímku Stříbrný vítr

Patřila k nejkrásnějším a především nejtalentovanějším hvězdám, jaké česká kinematografie měla. A kdyby se v pouhých jednadvaceti letech nerozhodla spáchat sebevraždu, jistě by byla hvězdou mnoha filmů. Přesto jich Jana Rybářová během kratičké, pouze tříleté kariéry stačila natočit pět. Těsně před tím, než měla hrát ve slavném snímku Vlčí jáma, se otrávila plynem. Roli nakonec získala Jana Brejchová.

Když se Jana Rybářová poprvé objevila před kamerou, v legendárním filmu Stříbrný vítr, v němž hrála „posedlou“ Aničku, bylo jasné, že se zrodila nová hvězda. Mimochodem, velmi podobná  světové superstar té doby, Elisabeth Taylorové. Měla podobně jako ona překrásné rty a oči, dokonale tvarovaný nos a husté vlnité vlasy.  A je jedním z největších paradoxů jejího života, že nebyla se svým zjevem spokojená, i když  mnozí byli její krásou  oslněni. 

Žít neumím, lásku neumím

Z jejích deníkových záznamů ale vyplývá, že ona si o sobě myslela pravý opak. Byla dokonce přesvědčená, že je hnusná a styděla se i za své ženské tvary.  A stejně tak  podrobila tvrdé sebekritice i svoje herecké výkony.  Není pochyb o tom, že byla extrémně přecitlivělá a zranitelná. Přesto, že byla krásná a úspěšná, trpěla nízkým sebevědomím a  měla na sebe enormně vysoké nároky, včetně morálních. Neustále o sobě pochybovala a stěžovala si, že nemůže najít své místo  na světě.  Navíc se jí nedařilo ani v osobních vztazích. Její první milostný vztah s hereckým kolegou Karlem skončil  fiaskem. Je zajímavé, že byl pouze platonický, i když trval čtyři roky. Stále častěji se ale hádali, možná proto, že zatímco  on ji chtěl mít celou jenom pro sebe, ona se vyhýbala intimnějším kontaktům. Karel ji sice zaujal a zpočátku do něj byla romanticky zamilovaná, ale její duši nezískal. Už tehdy se poprvé v deníku (který mimochodem považovala za  svého jediného přítele), přiznala, že uvažuje o sebevraždě, protože neví jak dál: „Žít neumím, lásku neumím a hlavně nevím, jak hrát. Jsem špatná, hloupá.“ 

Legenda o lásce

Z trápení po rozchodu s Karlem ji  vysvobodily další dvě filmové role ve filmech Legenda o lásce a Labakan, kvůli nimž odjela natáčet do Bulharska. I zde svým mimořádným zevnějškem vzbudila značnou pozornost a místní muži po ní doslova šíleli. Zaujala dokonce i vyhlášeného svůdníka, operního sólistu a herce Národního divadla Přemysla Kočího. Zatímco ona hrála překrásnou Širín,  Kočí v Legendě vytvořil postavu Vezíra. Sám ovšem herečku varoval před tím, kým vlastně je: „Dej si na mě pozor. Já jsem lotr, měl jsem strašně moc známostí a jsem nezodpovědný, protože jsem ženatý,“ prozradil v dokumentu České televize, věnovanému Janě Rybářové. Ale nakonec se i své manželce přiznal, že Janu miluje: „Nemohl jsem to zatlouct.“ 

Nemohu jinak

A  právě   fakt, že byl  Kočí ženatý, byl pro zoufalou dívku nepřekročitelnou překážkou. Přesto, že byl její další vztah opět platonický, čelila nenávistným pomluvám svého okolí. Rozhodla se proto celou situaci  vyřešit tím nejhorším možným způsobem, sebevraždou.  Napsala dopis na rozloučenou a pustila si plyn. „ Za všechno se musí platit. Nemohu jinak.  Neumím žít život správně a patlat  něco polovičatě, nemá cenu. Nijak to nebolí. Je mi jen ze sebe na nic a  už se mi nechce dál. Nejsem tak cenný člověk, aby byla škoda, že nebudu.“ Zalitovala jen, že to neumí udělat vkusnějším způsobem. Zemřela 11. 2. 1957.

 

Když lékař ohledával její tělo, ke svému překvapení zjistil, že byla pannou. Jejím blízkým tehdy řekl, že kdyby dostal do ruky ty, kteří o ní prohlašovali, že byla v jiném stavu, něco by jim snad udělal. Protože Jana zemřela nedotčená.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Adéla Hofmanová