Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragikomedie českých politiků, kvůli prospěchu jsou ochotni udělat cokoliv. I Horáček

komentář 08.12.2017
Tragikomedie českých politiků, kvůli prospěchu jsou ochotni udělat cokoliv. I  Horáček

Foto: Facebook

Popisek: Michal Horáček

KOMENTÁŘ Český národ už si musel ve své historii zvyknout na leccos. A vzhledem ke zkušenostem, které má s většinou politiků, se mu nelze divit, že začal mnohé z nich ignorovat a že se k moci derou Piráti s ostrým sloganem: „Pusťte nás na ně“. Zatímco se podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění stali již druhou nejsilnější stranou, kdysi všemocná ČSSD padá a dochází v ní k bratrovražednému boji, jehož cílem je pokusit se znovu vrátit k moci. Ale útočí na sebe i prezidentští kandidáti.

Hned po volbách  vznikla v ČSSD panika a někteří  členové najednou otáčejí a uvažují o tom, že by přece jenom mohli znovu do vlády s hnutím ANO. Dokonce se nechali slyšet, že odvolat Babiše kvůli jeho korupčnímu skandálu byla marketingová chyba. Jihomoravští bratři zase vyzvali svého někdejšího šéfa a premiéra Bohuslava Sobotku, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Podle nich nese hlavní odpovědnost za volební debakl. A jiní, například Jaromír Tejc, dali potápějící se straně rovnou vale. Nějak přitom pozapomněli, že to byli právě členové ČSSD, kdo Sobotku volili a  podporovali, dokud se strana vyhřívala na výsluní voličů. Stejně tak ignorují, že  „Bohouš“  získal v letošních volbách ve svém obvodě druhý nejvyšší preferenční počet hlasů. 

Jiní dravci v opozici

Naštěstí jeden z  největších Sobotkových kritiků, bývalý hejtman Michal Hašek,  uznal, že strana potřebuje nové lidi a rozhodl se, že do vedení strany on sám kandidovat nebude. Nicméně, v tichosti se vrací do Poslanecké sněmovny. Za tisíc korun má prý na dálku radit poslanci ČSSD Běhounkovi. Hašek zároveň varuje před odchodem ČSSD do opozice,  podle něj by to mohlo zdecimovanou stranu pohřbít. Prý proto, že v opozici jsou jiní dravci - Piráti a Okamura. Bude jistě velmi zábavné sledovat, jak si budou sociální demokraté počínat dále a zda se budou chtít zbavit také Lubomíra Zaorálka. Ten se tento týden nechal slyšet, že by byl pro úplné zrušení poslanecké imunity a varoval před tím, že Andrej Babiš k nám chce přivést statisíce Mongolů a Ukrajinců, aby vyšel vstříc podnikatelům, jimž chybí levná pracovní síla.  Taková vyjádření samozřejmě ČSSD příliš šancí na návrat do vlády neposkytují. 

Jde opravdu o ideály?

Učinit vše pro své blaho jsou evidentně odhodlaní také někteří prezidentští kandidáti. Michal Horáček tento týden vyzval Andreje Babiše, aby nedopustil volbu komunistického poslance  Zdeňka Ondráčka předsedou komise pro  kontrolu GIBS, protože  se v listopadu 1989 aktivně zúčastnil brutálního zásahu na Národní třídě, ale na straně druhé se netají tím, že pokud by byl zvolen prezidentem, tak by podobně jako Miloš Zeman jmenoval premiérem Andreje Babiše. Horáček přitom v případě Ondráčka hovoří o odkazu T.G. Masaryka a ideálech, na nichž stojí náš stát. Zapomněl ale třeba na ty poslance, kteří byli evidováni jako agenti STB.  V tom případě se ale lze oprávněně ptát, zda jde Horáčkovi skutečně o listopadové ideály nebo spíše o to, aby získal početné voliče Andreje Babiše. 

 

Trochu problém?

To, že figuruje designovaný premiér Babiš v několika kauzách, Horáček překvapivě považuje  jenom „za trochu problém, ne však brutální“. A dokonce je přesvědčen, že by Babiše dokázal přesvědčit, aby jeho vláda neusilovala o podporu komunistů. „Taky má důvod, aby vládnul hezky, aby měl podporu voličů,“ uvedl v rozhovoru pro Info.cz, v němž mimochodem uctivě  hovořil o Babišovi  jako o „panu inženýrovi“. Oproti tomu se  více opřel do svého soka v  prezidentské volbě Jiřího Drahoše. A to především v souvislosti s tím, že se obrátil na dosluhujícího premiéra Sobotku kvůli možnému ovlivnění prezidentských voleb ze strany Ruska. Podle  Horáčka  to je pouhé prázdné mlácení slámy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová