Z prezidentské volby vypadne pět kandidátů včetně Topolánka? Všichni jsou v klidu, jenže ve hře je „ďáblův advokát“
09.12.2017
Foto: Seznam.cz / repro
Popisek: Jan Kalvoda
Tím advokátem je Jan Kalvoda, který již minimálně jednou pořádně zatřásl státoprávními záležitostmi, když byl advokátem poslance Melčáka. Tehdy podal stížnost k Ústavnímu soudu ohledně vyhlášení předčasných voleb do Poslanecké sněmovny roku 2009. Díky Kalvodově práci byly vyhlášené volby soudem zrušené a pořádaly se o půl roku později. A to i přes většinovou nevoli mezi obyvateli... Nyní chystá Jan Kalvoda další otřes společně s Terezií Holovskou, která si jej jako advokáta sjednala.
A o co jde? Terezie Holovská napadla systém podpory prezidentské kandidatury ze strany senátorů a poslanců, píše server Neviditelný pes. Hlavním argumentem je, že minulé prezidentské volby mohl každý senátor či poslanec svým podpisem podpořit pouze jednoho kandidáta. Někteří senátoři a poslanci ovšem kandidaturu do dalších voleb podepsali vícero zájemcům o hrad. Podle Holovské tím došlo k porušení Ústavy ČR.
Nespravedlivé, tvrdí Holovská
Terezie Holovská je jednou z mála kandidátek, které se nepodařilo naplnit kvorum pro vstup do boje o hrad. Holovská pro Neviditelného psa poukazuje na to, že žádala o podporu vlastní kandidatury například poslankyně Kateřinu Valachovou či Helenu Válkovou, ale obě jí odbyly s tím, že svůj podpis daly jinému kandidátovi. Kvůli tomu se Terezie Holovská volby prezidenta nemůže zúčastnit jako kandidát, ale pouze jako volič.
Rozhoduje Nejvyšší správní soud
Do 14. prosince rozhodne Nejvyšší správní soud, ke kterému Holovská prostřednictvím Jana Kalvody podala stížnost. Pokud by stížnosti soud vyhověl, vypadne ze hry pět kandidátů najednou. Konkrétně se jedná o Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka. Protože právě tito kandidáti se dostali do boje o hrad tak, že získali podpisy od senátorů a poslanců.
Ministerstvo si protiřečí
Terezie Holovská k věci napsala: „Stanovisko Ministerstva vnitra je protikladné s týmž, na jehož základě ministerstvo postupovalo při předchozí prezidentské volbě.“ Dá se říci, že při minulé první přímé prezidentské volbě vznikl precedent, který byl ovšem současnými volbami vyvrácen a postaven na hlavu.
Dostane slovo Ústavní soud?
Podle serveru Neviditelný pes je to velmi pravděpodobné. Záleží na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ale podle serveru mohou nastat dvě situace. Buďto Holovské soud nevyhoví, pak napadne toto rozhodnutí stěžovatelka u Ústavního soudu, nebo Holovské soud vyhoví, a pak se můžeme těšit na odvolání k Ústavnímu soudu od pětice kandidátů, kdyby došlo ke zrušení jejich kandidatury.
Co by se dělo?
Do 14. prosince by mělo padnou rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Pak začne plynou dvouměsíční lhůta pro podání dovolání k Ústavnímu soudu. Podle serveru neviditelný pas je velmi nepravděpodobné, že samotní kandidáti nemají důvod proces protahovat. Přesto by museli řádně prostudovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a následně sepsat svou stížnost k Ústavnímu soudu. Poté by záleželo na rychlosti samotného soudu. Blízké kontakty z justičních kruhů serveru Neviditelný pes prozradily, že na řešení problému se ústavní soudci připravují již nyní.
Slova ministerstva vnitra
Tisková mluvčí ministerstva vnitra Klára pěknicová v rozhovoru pro Echo24 zklidnila vášně: „„Při plánování a organizaci všech druhů voleb počítáme s tím, že by mohla být využita lhůta k soudnímu přezkumu. Žaloba nemůže z hlediska organizace prezidentské volby nijak ohrozit. Jediné, na co to má vliv, je doba, kdy se budou losovat čísla pro označení hlasovacích lístků a kdy následně bude zahájen tisk hlasovacích lístků.“ Neviditelný pes kontruje tím, že její uklidňování platí pro rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Že nepočítá s tím, že by došlo ke stížnosti u Ústavního soudu. Tam by pak k ohrožení termínu voleb, který je stanoven na 12. a 13. ledna příštího roku, došlo.
Co na to občané?
Čtenář Petr P. K tomu velmi trefně poznamenal: „Bohužel, tady je nutné jasně napsat, že jakékoliv dodatečné soudní řešení je špatné řešení. I kdyby snad v poslední chvíli připuštěni byli, ptejme se jak tito kandidáti, s rizikem zákazu, povedou svou předvolební kampaň (poměrně drahou v řádu desítek milionů), jak se k tomu do doby rozsudku ÚS postaví případní jejich další donátoři, jak se k nim postaví média, a podobně… Toto všechno už může jejich volbu prohrát předem. Opět musíme zopakovat slova paní Bradáčové „...co se obecně od justice očekává, je kontinuita rozhodování a předvídatelnost rozhodování.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb