Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedostal ani předsedu, má charisma, byť ne na kameru, podtrhli ho. A ten rozvod… Tajemník o Sobotkovi

07.12.2017
Nedostal ani předsedu, má charisma, byť ne na kameru, podtrhli ho. A ten rozvod… Tajemník o Sobotkovi

Foto: Vláda ČR

Popisek: Expremiér Bohuslav Sobotka: Všeobecně je považován za nepříjemného suchara

Vláda Bohuslava Sobotky podala demisi, kterou jaksi netradičně nepředal premiér prezidentovi osobně, ale poslal ji poštou. Jaký vlastně je odcházející premiér podle jeho bývalého tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy? Ačkoliv by na něj mohl mít spadeno, neboť ne vždy se ho Sobotka zastal, Tomáš Prouza na Bohuslava Sobotku pěl v rozhovoru pro Seznam učiněné ódy.

Bohuslav Sobotka končí ve funkci premiéra, jeho strana se do sněmovny dostala, ale coby výrazně oslabený subjekt. Sobotka se z postu premiéra přesune do sněmovní lavice coby obyčejný řadový poslanec: „To už je česká slabost. My neumíme zacházet s lidmi, co byli ve vysokých funkcích, ať už to byli premiéři, prezidenti. Nikdo nedostal od státu šanci jít slušně někam dál,“ stěžuje si Tomáš Prouza v rozhovoru pro Zprávy Seznamu. 

Charisma má, ale nikoliv před kamerou

Bohuslav Sobotka nikdy nepůsobil jako nějaký „chlapák“, až příliš velký slušňák, chtělo by se říci. Podle  Tomáše Prouzy to ale nebyl muž, který by snad nedokázal nikdy zaujmout: „Jeho charisma fungovalo v malých skupinkách, když byl v továrně s pár lidmi. Když se bavil s lidmi u strojů, tak dokázal zaujmout. Co z něj dělalo nemoderního politika, bylo světlo kamer. Myslel si, že musí vystupovat velmi oficiálně a velmi slušně a to ho brzdilo, zapomenul na tu lidskost. V rozhovoru jednoho na jednoho dokázal být vtipný, jako jeden z mála politiků je sečtělý. Nikdy to nedokázal přenést na veřejnost přes kamery na televizní obrazovky,“ prohlásil pro Seznam. Větší množství lidí mu prý nedělalo dobře: „Možná se bál. Nemá takovou povahu, jako má Andrej, který dokáže přijít do čtvrté cenové, dát si s lidmi pivo a panáka a plácat je po zádech.“ 

Nedokázal si zkrotit své ministry

Podle Tomáše Prouzy je právě to, že Bohuslav Sobotka působil takto slušně jeho velké plus: „Dokázal přinést do politiky slušnost, neměl kolem sebe žádné skandály,“ řekl Seznamu. Sobotka u voleb propadl, za což prý může značně rozháraná sociální demokracie: „Jeho strana ho nepodpořila. Není to jedna sociální demokracie. Je to x názorových proudů. Jsou to velmi silné krajské organizace,“ uvádí Tomáš Prouza. Bohuslav Sobotka rozhodně nebyl nějak rázným premiérem: „Nedokázal bouchnout pěstí do stolu. Když něco jeho ministři nedokázali splnit, tak si je klidně pozval pošesté a nechal je opakovat to samé. Ta slušnost ho pohltila a nedovolila mu být tak rázným jako jiní předsedové. Druhým extrémem byl Jiří Paroubek, který všechno ovládal velmi pevně a o to byli všichni rádi, když skončil,“ uvádí Tomáš Prouza a dodává: „To, že měl být odvážnější, je pravda. Měl alespoň v některých věcech zasáhnout daleko dřív, ať už to byly výměny některých ministrů. Nakonec nebyl, stálo ho to jeho kariéru. Sociální demokracii to stálo 7 – 8 procent ve volbách, platí za to tu cenu.“ 

Je málo svatých žen pro politiky

Tomáš Prouza vidí i další Sobotkovy chyby: „Myslím, že by pomohlo, kdyby vyměnil některé ministry ve vládě tak po dvou letech. V chvíli, kdy viděl, že nezvládají to dělat. Měl být  tvrdší na svou stranu, měl si daleko více bouchnout do stolu.“ Sobotku stál premiérský post také manželství: „Pokud to chcete dělat poctivě, tak vám těch sedm dní v týdnu nestačí. Pokud jste zároveň premiér, který má řídit zemi a předseda strany, který má dělat nějakou kampaň, tak to děláte včetně víkendů, Vánoc. A je málo žen, které jsou tak svaté, aby tohle dokázaly skousnout,“ vysvětluje Tomáš Prouza. 

Postarat se o bývalého premiéra nemáme v politické kultuře?

K Bohuslavovi Sobotkovi se prý jeho strana zachovala značně macešsky: „Strana mu nenabízí vůbec nic a je to špatně. Tohle by mělo být součástí politické kultury starat se o své bývalé předsedy, ostatně to vidím na příkladu jiných předsedů, nejenom sociální demokracie. Bohuslav Sobotka nebude ten, kdo bude kopat do sociální demokracie, nebo si zakládat novou stranu. Byla by ale slušnost mu vyjednat alespoň pozici předsedy výboru v Poslanecké sněmovně. Dát mu šanci, aby ten odchod z brutální funkce, která ho vytěžuje 24 hodin denně, aby měl aspoň trochu slušně nastavený,“ vyjádřil se Tomáš  Prouza.

 

To, že by se z politiky Bohuslav Sobotka vytratil, považuje za nereálné: „Po politice mu bude smutno a bude hledat cestu jak se vrátit. Také je možnost, že se vrátí na začátek své kariéry, do komunální politiky. Je třeba, aby takoví lidé zůstávali v politice, protože těch šíbrů je tam hodně. Těch lidí, kteří nechtějí a nemusí krást je tam málo.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková