Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč pomáhá veřejnoprávní televize šířit dezinformace demagogů? A přitom pranýřuje ostatní média?

04.12.2017
Proč pomáhá veřejnoprávní televize šířit dezinformace demagogů? A přitom pranýřuje ostatní média?

Foto: radiotv.cz

Popisek: Česká televize

Česká televize si ve většině případů zaslouží uznání za to, že přes všechna pochybení a některé kontroverzní pořady zůstává jedním z mála nezávislých médií u nás. Podléhá přísné kontrole a to je vůbec nejdůležitější. Jedním z paradoxů veřejnoprávních médií však je, že v něm někteří politici mohou bez omezení šířit svoje zkreslené, zavádějící, nebo dokonce zcela lživé informace. Přitom sama ČT pravidelně pranýřuje tzv. dezinformační weby, aniž by si sama zametla před svým prahem a snažila se demagogické výroky politiků na své obrazovce eliminovat.

Analýzy serveru Demagog.cz jasně dokazují, že největšími šiřiteli nepravdivých nebo zavádějících informací v naší zemi jsou čeští politici! Mezi největší hříšníky patří Andrej Babiš. Demagog prověřil stovky jeho vyjádření a zjistil, že 80 z nich bylo nepravdivých, 78 zavádějících a více než sto z nich se nedalo vůbec ověřit. Většina z nich se týká jeho kauz a velmi často jde o nefér útoky na jeho politické soupeře.

Úspěšná EET?

Řadu nepravdivých nebo zkreslených údajů šíří Babiš o elektronické evidenci tržeb. Bez uzardění například tvrdí, že funguje všude v EU, což zdaleka není pravda. A v jeho propagandistické rétorice pokračují i Babišovi spolupracovníci a následovníci. Minulý týden se konala tisková konference ministerstva financí, věnovaná výročnímu fungování EET, na níž se dosluhující ministr financí Ivan Pilný a jeho velmi pravděpodobná nástupkyně Alena Schilerová snažili veřejnost přesvědčit, jak je EET úspěšná. S jejich argumenty však vzápětí polemizovala nejen opozice, ale také řada podnikatelů a novinářů, kteří opakovaně upozorňují, že jejich čísla lze jen stěží ověřit.

Efekt: jedno procento a stovky nových úředníků

Velmi zajímavou analýzu v této souvislosti zveřejnil server Echo.24. Zatímco se Pilný chlubil, že zavedení EET přineslo do rozpočtu pět miliard, redaktor Petr Holub konstatuje, že těchto pět miliard představuje pouhé 1,35 procenta výnosu DPH, očekávaného v tomto roce, a bilancuje: „Kvůli tomu byly zaměstnány stovky nových úředníků, stát i firmy investovaly do IT částku v řádu miliard, a i když ministr Pilný tvrdí opak, kvůli pokladnám skončily tisíce malých živnostníků a podniků.“ Dokonce i poslanec za KSČM Jiří Dolejš se v Událostech komentářích nechal slyšet, že v případě EET je přání otcem myšlenky a údaje, jimiž se ohání ministerstvo financí, jsou pouhou virtuální realitou! Podle něj je nutné je očistit. Navíc upozornil, jak vážný dopad má zavedení EET na život na venkově, o čemž mimochodem Krajské listy pravidelně informují.

Sedmnáct dezinformací v jediné debatě!

To, že mohou čeští politici na obrazovkách veřejnoprávních médií šířit demagogické či lživé informace, má ovšem fatální dopad, například při volbách. Jak dokázal Demagog.cz, v předvolební debatě lídrů, kterou vysílala Česká televize, bylo uvedeno celkem sedmnáct nepravdivých výroků. Nejvíc, pět, jich vyslovil Andrej Babiš. Ten například nepravdivě tvrdil voličům, že byly navýšeny daně nadnárodním společnostem, že Miroslav Kalousek vybíral zakázky bez soutěže, nebo že kvůli pravicové vládě je u nás DPH na máslo 15 procent, zatímco v Německu pouze sedm procent. A tyto výroky mohly voliče výrazně ovlivnit! Ale zdaleka nebyl sám. Marek Pieter (STAN) použil čtyři nepravdivé výroky, Zbyněk Stanjura (ODS), Jakub Michálek (Piráti) a Radim Fiala dva, Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Miroslav Kalousek (TOP 09) po jednom. Ani jedenkrát nelhali Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) a Jaromír Baxa (Zelení). Z jediné analýzy tak vyplývá, že Česká televize patří k největším šiřitelům dezinformací u nás. Kam se na ni hrabe poslanec SPD Radek Koten.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová