Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární český spisovatel vyzývá čtenáře, aby běhali nazí. Není žádný sráč. Maká

03.12.2017
Populární český spisovatel vyzývá čtenáře, aby běhali nazí. Není žádný sráč. Maká

Autor: Facebook

Popisek: Patrik Hartl

Ještě donedávna patřili Michal Viewegh a Halina Pawlowská k nejoblíbenějším a nejprodávanějším českým autorům. Nyní je ovšem z trůnu sesadil skutečný hitmaker Patrik Hartl. Boduje nejen svými čtivými romány, ale také velmi úspěšnými divadelními hity. Každý titul, který tento čtyřicetiletý autor, proslulý i svým řehtavým smíchem, napíše, se stane vzápětí bestsellerem.

Svoje umělecké začátky popisuje s nebývalou upřímností, ostatně jako téměř vše o svém životě. Když se mu narodil syn Hynek, slíbil prý své ženě, že bude do rozpočtu přispívat tolik, aby mohla v klidu zůstat doma na mateřské a nemuseli mít strach ze splácení hypotéky. Přiznal se dokonce, že zavolal režisérovi Dušanu Kleinovi, jestli by ho neprotlačil do populárního seriálu Ulice, který tehdy vedl. A tak se mu podařilo čas od času Ulici režírovat a sem tam vymýšlet dějové zápletky. Nakonec jich prý napsal několik .

Co titul, to hit

A pak už se jeho kariéra rozjela naplno. Pro Českou televizi natočil povídku Adam a Eva 2001, milostný příběh dvou patnáctiletých studentů. Poté začal režírovat v Branickém divadle, Studiu Dva, Divadle Na Zábradlí a v dalších pražských scénách. V roce 2005 vytvořil jeden z největších divadelních hitů posledních let, one man show Caveman. A o sedm let později odstartoval i velmi úspěšnou spisovatelskou dráhu. Hned první román Prvok, Šampón, Tečka a Karel u čtenářů bodoval a musel se několikrát dotisknout. Následující Malý pražský erotikon se stal dokonce nejprodávanější knihou roku 2014 a totéž platí o dvojrománu Okamžiky štěstí, který vyšel o dva roky později a získal cenu Český bestseller 2016. Letos se zase svým fanouškům zavděčil divadelní hrou Líbánky na Jadranu v Divadle DVA, v hlavních rolích s Evou Holubovou a Bohumilem Kleplem.

Není žádný sráč!

Zajímavý dopad na jeho život má jedna z hlavních zápletek románu Prvok, Šamon, Tečka a Karel. Čtyři hrdinové si vzájemně dávají dosti těžko splnitelné úkoly, aby dokázali, že nejsou žádní „sráči“. Když Patrik knížku psal, napadlo ho, jestli by je vlastně také dokázal splnit, a tak si to vyzkoušel. Hrozilo sice, že se akorát ztrapní a spousta lidí si bude myslet, že jde o křečovitý pokus o propagaci knížky, ale to prý pro něj nebylo až tak důležité. „Mnohem důležitější bylo, že jsem měl příležitost se nakopnout a probrat z pozvolného stárnutí, které člověka postupně čím dál víc nutí dělat výhradně rozumná a užitečná rozhodnutí. Přiznávám, chtěl jsem si prostě dokázat, že nejsem srab,“ napsal na svém webu. A předvedl to skutečně nesnadným způsobem. Nahý, za bílého dne, přeběhl Staroměstské náměstí.

Já to nedám

K podobným odvážným kouskům vyzval i další své čtenáře. Kdo z nich má zájem o certifikát, dokazující, že není sráč, musí podobně, jako on, nahý přeběhnout v denní dobu rušné náměstí nebo ulici, kde žije. Že se pár odvážlivců našlo, dokazují zveřejněná videa. Jen někteří si mu postěžovali, že to nedají: „Nemohu ve svém věku 55 let běžet v Ostravě přes jakékoliv náměstí nahá a dát to na video. Ráda splním jinou podmínku, případně složím písemnou zkoušku,“ nabídla mu například paní Patty z Ostravy.

Makám. A bavím

Svůj úspěch ale nemá rozhodně zadarmo. Pracuje od osmi ráno do šesti večer, i v sobotu. „Makám,“ chlubí se podobně jako náš nejpopulárnější politik. Zásadně vždy pracuje na jedné věci a většinou mu to trvá celý rok. Ale na druhé straně si svoji práci pochvaluje. „Baví mě bavit,“ říká s úsměvem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace