Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Vánocích se šetří, kromě rybích kostí zase spolykáme kdeco. I letos budou ty stokrát ohlodané

komentář 03.12.2017
O Vánocích se šetří, kromě rybích kostí zase spolykáme kdeco. I letos budou ty stokrát ohlodané

Autor: ČT/Zdeněk Raub

Popisek: Zdeněk Piškula v letošní pohádkové novince (jediné!) Nejlepší přítel

KOMENTÁŘ Advent je zde a televize se vytasily se svou nabídkou. Ostatně televizní obrazovka představuje pro mnoho rodin tu pravou pohodu Vánoc. Co tedy letos uvidíme? No, jako každý rok to příliš slavné asi nebude. Na Vánoce totiž překvapivě televize moc peněz neinvestují. Proč?

Nebudeme vás napínat, je to opět jako podle šablony. Šíleně smutná, pyšná a bůhvíjaká princezna, Byl jednou jeden, Vlasta Burian, Pelíšky a tak dále. Ačkoliv jsou Vánoce obdobím, kdy se na televizi kouká spousta diváků, pro televizní společnosti nejsou vlastně už důležité. Komerční televize tady totiž nejsou proto, aby nám servírovaly zajímavé a lákavé programy, ale aby nějak zabalily blok reklam, abychom je jako diváci dokázali „ukoukat“. Důležité tedy je, kdy na tento blok dávají inzerenti peníze. A to není období Vánoc, ale čas před nimi, kdy nakupujeme na Vánoce, potraviny a dárky. Tehdy má smysl dávat zajímavý program, který nás přitáhne k obrazovkám, nikoliv v období svátků, kdy je už o našich útratách rozhodnuto. A tak se nedivme, že televize naprosto každý rok sahají po osvědčených klasikách, které si své diváky tak nějak z nostalgie najdou.

Jediný tip – Anděl Páně

Česká televize by neměla být na inzerentech závislá, přesto i ona jede podle osvědčeného scénáře. Drží si jen to, že na každý svátek vánoční odvysílá novou pohádku, kterou za tímto účelem natočila. Jejich kvalita je různorodá, popravdě se zatím žádná nestala snadno zapamatovatelným hitem. S jednou obrovskou výjimkou. A tou je pohádka Anděl Páně. Tuto pohádku odvysílala televize v roce 2005 a okamžitě bylo jasné, že trefila do černého. Televizní film režiséra Jiřího Stracha dal vzpomenout na to nejlepší z české pohádkové tvorby. Humor, chytrý příběh, sympatičtí hrdinové, krásné kostýmy a výprava, tuhle pohádku si lidé zamilovali. Není se čemu divit, že když Jiří Strach natočil pokračování, stal se z něj nejnavštěvovanější český film všech dob. A právě to je asi tak jediný tahák letošních Vánoc. Pokud jste totiž nebyli mezi tím milionem a půl diváků, kteří si na tento film zašli do kina, pak si ho můžete dopřát na Štědrý den večer.

Konkurence se nekoná

Těžko této pohádce konkurovat. Na Nově, asi aby se neřeklo, nasadili Tři bratry, tři roky starou kvalitní a divácky úspěšnou pohádku Zdeňka Svěráka, zatímco na Primě zcela vyklidili bojiště. Pokud jste náhodou byli ušetřeni megahitu Sám doma, pak můžete přepnout právě na tuto stanici. Kolem desáté tento den uvidíte už jen samou klasiku, milionkrát reprízované Pelíšky, Pretty Woman, nebo Notting Hill.

Pohádka od autora Snowboarďáků

První svátek vánoční se nese v těch samých mantinelech. Jedinou novinkou je pohádka České televize Nejlepší přítel. Mohla by ale být zajímavá, natočil ji totiž autor Snowboarďáků Zdeněk Janák. Hraje v ní Zdeněk Piškula, ale také Jiří Lábus či Ondřej Sokol, který se na sociálních sítích netajil, že šlo o velmi zábavné natáčení. A humoru je u nás tak málo… Jinak jde opět o stokrát omílaný program pro starší a pokročilé. Snad jen romantickou komedii Moje krásná učitelka s Julií Roberts, kterou dává Prima, neviděl úplně každý.

S rodinou se pobavíte lépe

Chtěli jste Tři oříšky? Tady je máte! Česká televize je uvede na Štěpána a tím zdařile zakrývá, že letos natočila o pohádku méně. Poté si klidně troufne dávat osvědčenou a letitou komedii Jak utopit doktora Mráčka a myslí si, že jí to zbaštíme jako vanilkové rohlíčky. O ostatních nejsledovanějších televizích asi nemá smysl se bavit, obě totiž coby hlavní program dávají pohádky ze sedmdesátých a osmdesátých let. Takže resumé? Zajděte si na ´rybovku´ a svařák a bavte se s rodinou jinak než u televize. Čeká vás totiž rozhodně lepší, a hlavně objevnější zábava.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace