Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdová česká lady, která prorazila v Hollywoodu. I v éře socialismu

03.12.2017
Opravdová česká lady, která prorazila v Hollywoodu. I v éře socialismu

Foto: Detmacol

Popisek: Lady Dermacol; nestárnoucí Olga Knoblochová uprostřed nejúspěšnějších českých krásek současnosti

Její oduševnělou, pěstěnou tvář a typický plavý účes s vyčesaným drdolem většinou znají jenom odborníci z branže, kteří jí přezdívají Lady Dermacol. Olga Knoblochová se přitom ve světě kosmetiky pohybuje již téměř šedesát let. Nejenže se podílela na vývoji receptury jednoho z prvních krycích make-upů na světě, jehož licence byla později prodána do Hollywoodu, ale je považována také za vůbec první českou vizážistku.

Úžasná kariéra Lady Dermacol je mimo jiné důkazem skutečnosti, že i v šedivé éře socialismu u nás fungovaly prvotřídní kosmetické salóny. V roce 1958 byl v pražském paláci Adria založen slavný pražský Ústav lékařské kosmetiky, jehož součástí byly kadeřnictví, manikúra a pedikúra, ale také plastická chirurgie. O klienty včetně nejrůznějších celebrit té doby neměl rozhodně nouzi. A nejen to, již tehdy paní Olga organizovala, společně se svými kolegyněmi, dnes tolik oblíbené „proměny“ a zdaleka nejen pro vyvolené z lepší společnosti. Navštěvovaly i fabriky nebo družstva, vybraly několik žen a udělaly s nimi, co mohly nejlepšího: oblékly je, učesaly a nalíčily. A pak tyto proměny předvedly v  asopisech Vlasta nebo Květy.

Zrodila se legenda

Ústav lékařské kosmetiky se ovšem nezabýval pouze zkrášlováním klientů, ale především řešením některých vážných dermatologických problémů: tím spíš, že tehdy neexistovaly lasery ani jiné zázračné procedury a přístroje. Olga se snažila pomoci těm pacientům, kteří měli různé kosmetické vady. Obrátila se proto na odborníky z Filmového studia Barrandov, kde existovala laboratoř na vývoj filmových líčidel, aby jí pomohli s vývojem krycího make-upu. A výsledkem byl vznik dnes již legendárního make-upu Dermacol, který se vyráběl v deseti krycích barvách. Dokázal skvěle zamaskovat i takové nemoci kůže, jakými je vitiligo, které trápilo i mnoho dětí, nebo naopak zakrýt stařecké skvrny. Jednalo se o tak výjimečný produkt, že v roce 1969 byla jeho licence prodána i do Hollywoodu. A přispěl rovněž k založení společnosti Dermacol, kde postupně vznikaly další oblíbené kosmetické výrobky, mnohé z nich existují dodnes a patří k nejprodávanějším na našem trhu. Olga Knoblochová ale nakonec skončila jako kosmetička na Barrandově, kde kromě herců pečovala i o manželky našich a zahraničních prominentů.

Olga a Hanzelka

Méně úspěšný však byl její soukromý život. První manželství s lékárníkem Milanem Červákem se příliš nevydařilo, protože podlehl kouzlu alkoholu. Druhý muž, chirurg Jiří Knobloch, ji opustil i s dětmi. Kromě toho, že na ně platil alimenty, o ně nejevil žádný zájem. Ozval se jim, až když mu bylo sedmdesát let. Kvůli tomu, že se musela postarat o rodinu, odmítla lukrativní nabídky ze zahraničí, ale nikdy toho nelitovala.

Krásný a harmonický byl naštěstí desetiletý vztah s jejím posledním partnerem, slavným cestovatelem Jiřím Hanzelkou. Poté co vážně onemocněl a nemohl se již věnovat cestování, spolu trávili večery na chalupě v Jižních Čechách, většinou u klavíru a u varhan. Mimochodem, jeho věrný přítel a spolucestovatel Stanislav Zikmund se paní Olze jednou pochlubil, že na cestách už dávno před tím, než se stal hitem peeling, používali na mytí jemný saharský písek.

Plastiky a botox ne!

Olga Knoblochová je ve svých 84 letech neustále velmi čilá. Její stále krásná, vždy pečlivě nalíčená tvář prozrazuje, že nikdy nepodlehla plastickým operacím ani botoxovým injekcím a že se za svoje vrásky nestydí. Celý život spoléhá pouze na pomoc zázračné kosmetiky. Nejdůležitější podle ní ovšem je pečlivě se odlíčit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová