Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka před koncem své funkce podepsal další „mnichovskou zradu“. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.12.2017
Sobotka před koncem své funkce podepsal další „mnichovskou zradu“. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka těsně před složením své funkce podepsal takzvaný Evropský pilíř sociálních práv. Jeho pevnou součástí je snaha sjednotit sociální politiku všech států Evropské unie. Sjednotit výši sociálních dávek pro všechny v Evropě. Pro všechny znamená i pro imigranty. Princip kvót byl odpískaný, půjde se na to tedy z jiné strany.

Vedle Evropského pilíře sociálních práv se nyní projednává, a s největší pravděpodobností i odhlasuje, vylepšení Dublinské dohody. Ta doposud nařizovala, že o imigranty se má postarat země, do které imigrant vstoupil jako do první. V první zemi musí žádat o azyl, v ní musí počkat na rozhodnutí příslušného státu, do kterého se chce dostat. To se má změnit na princip povinných přerozdělovacích kvót, které budou imigranty rozstrkávat různě po Evropské unii podle nějakých byrokratů, ukrytých za zdmi Bruselu. Téma kvót je tedy zpátky. Ale jejich charakter se mění na povinné a permanentní. Vinu na tom samozřejmě nesou Řecko a Itálie. Tyto hraniční země Evropské unie na ochranu hranic kašlaly. Ba naopak. Imigranty převážely a převážejí na své území a následně obviňují ostatní země unie, že si jimi nastřádané imigranty nechtějí převzít. Politicky za situaci může Německo, které svou proimigrační rétorikou a štědrými dávkami sociální pomoci celou krizi spustilo. A jako chobotnice nad tím vším visí Evropská unie, která neřízenou migraci nejenže přehlíží, ale zároveň podporuje a rozdmýchává.

Co donese jeden Sobotkův podpis

Doposud se veškeré snahy instalovat sem imigranty setkaly s nezdarem. A důvod je jednoduchý. Jsme chudí. Sociální podpora je tu na ubohé výši. V západních zemích mají až desetkrát vyšší. Jakýkoliv imigrant, který se tu tedy zjevil, hned vyjeveně prchal za hranice do Německa. Tam se bude mít daleko lépe. Za to, že se nám migrační krize zatím vyhnula, nemůže rétorika mnohých politiků, nemůže za to ani odpor obyvatel. Může za to skutečně jen naše neatraktivnost stran dávek sociální pomoci. Sobotkův podpis pod Evropským pilířem sociálních práv za tím udělal tečku. Teď už odsud utíkat nebudou.

Co když se vzbouříme?

Je jasné, že tlak veřejnosti půjde proti. Co kdyby se vláda řídila hlasem veřejnosti a začala proti novým pořádkům bojovat také? Budou následovat absurdní pokuty. Pokuty za to, že nechceme někoho, kdo se nepatří. A teď Evropská unie nebude váhat pokuty po republice vyžadovat. Bude to princip, schválený novou Dublinskou dohodou. Doposud to byla jen rétorika, proti které se dalo jednoduše bránit. Juncker mohl kvákat o tom, že nám dá pokutu, ale neměl to podložené směrnicí ani dohodou. Neměl to podpořené souhlasem. Od nové Dublinské dohody už bude cesta jasně nalajnovaná. A pokuty začnou padat. Pokud se ovšem vláda vzepře.

Jak se z toho dostat?

Evropská unie očividně dělá vše po svém. Až se zdá, že se nejedná o kooperaci mnoha států, ale o výstavbu jednoho superstátu, kterému budou gubernie, dříve samostatné státy, sloužit a poslouchat jej. Koncept je to dokonale vadný a nebezpečný a může vést k jedinému – k rozkolu v Evropské unii. Následně k jejímu rozpadu. Ale když se koukneme na vývoj po brexitu, dojdeme k jedinému, moloch Evropské unie se vůbec nepoučil a jede dál v tom, kvůli čemu EU Velká Británie opustila a kvůli čemu roste počet euroskeptiků. Jede beze změn. Jen více lidí začalo kvičet, že se Evropská unie musí reformovat. Ale že se reformuje už desetiletí a stále vlastně jen k horšímu, už se nedodává.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace