Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka před koncem své funkce podepsal další „mnichovskou zradu“. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.12.2017
Sobotka před koncem své funkce podepsal další „mnichovskou zradu“. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka těsně před složením své funkce podepsal takzvaný Evropský pilíř sociálních práv. Jeho pevnou součástí je snaha sjednotit sociální politiku všech států Evropské unie. Sjednotit výši sociálních dávek pro všechny v Evropě. Pro všechny znamená i pro imigranty. Princip kvót byl odpískaný, půjde se na to tedy z jiné strany.

Vedle Evropského pilíře sociálních práv se nyní projednává, a s největší pravděpodobností i odhlasuje, vylepšení Dublinské dohody. Ta doposud nařizovala, že o imigranty se má postarat země, do které imigrant vstoupil jako do první. V první zemi musí žádat o azyl, v ní musí počkat na rozhodnutí příslušného státu, do kterého se chce dostat. To se má změnit na princip povinných přerozdělovacích kvót, které budou imigranty rozstrkávat různě po Evropské unii podle nějakých byrokratů, ukrytých za zdmi Bruselu. Téma kvót je tedy zpátky. Ale jejich charakter se mění na povinné a permanentní. Vinu na tom samozřejmě nesou Řecko a Itálie. Tyto hraniční země Evropské unie na ochranu hranic kašlaly. Ba naopak. Imigranty převážely a převážejí na své území a následně obviňují ostatní země unie, že si jimi nastřádané imigranty nechtějí převzít. Politicky za situaci může Německo, které svou proimigrační rétorikou a štědrými dávkami sociální pomoci celou krizi spustilo. A jako chobotnice nad tím vším visí Evropská unie, která neřízenou migraci nejenže přehlíží, ale zároveň podporuje a rozdmýchává.

Co donese jeden Sobotkův podpis

Doposud se veškeré snahy instalovat sem imigranty setkaly s nezdarem. A důvod je jednoduchý. Jsme chudí. Sociální podpora je tu na ubohé výši. V západních zemích mají až desetkrát vyšší. Jakýkoliv imigrant, který se tu tedy zjevil, hned vyjeveně prchal za hranice do Německa. Tam se bude mít daleko lépe. Za to, že se nám migrační krize zatím vyhnula, nemůže rétorika mnohých politiků, nemůže za to ani odpor obyvatel. Může za to skutečně jen naše neatraktivnost stran dávek sociální pomoci. Sobotkův podpis pod Evropským pilířem sociálních práv za tím udělal tečku. Teď už odsud utíkat nebudou.

Co když se vzbouříme?

Je jasné, že tlak veřejnosti půjde proti. Co kdyby se vláda řídila hlasem veřejnosti a začala proti novým pořádkům bojovat také? Budou následovat absurdní pokuty. Pokuty za to, že nechceme někoho, kdo se nepatří. A teď Evropská unie nebude váhat pokuty po republice vyžadovat. Bude to princip, schválený novou Dublinskou dohodou. Doposud to byla jen rétorika, proti které se dalo jednoduše bránit. Juncker mohl kvákat o tom, že nám dá pokutu, ale neměl to podložené směrnicí ani dohodou. Neměl to podpořené souhlasem. Od nové Dublinské dohody už bude cesta jasně nalajnovaná. A pokuty začnou padat. Pokud se ovšem vláda vzepře.

Jak se z toho dostat?

Evropská unie očividně dělá vše po svém. Až se zdá, že se nejedná o kooperaci mnoha států, ale o výstavbu jednoho superstátu, kterému budou gubernie, dříve samostatné státy, sloužit a poslouchat jej. Koncept je to dokonale vadný a nebezpečný a může vést k jedinému – k rozkolu v Evropské unii. Následně k jejímu rozpadu. Ale když se koukneme na vývoj po brexitu, dojdeme k jedinému, moloch Evropské unie se vůbec nepoučil a jede dál v tom, kvůli čemu EU Velká Británie opustila a kvůli čemu roste počet euroskeptiků. Jede beze změn. Jen více lidí začalo kvičet, že se Evropská unie musí reformovat. Ale že se reformuje už desetiletí a stále vlastně jen k horšímu, už se nedodává.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb