Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde kdo by rád zakroutil slavíkovi krkem. Pitomost, je to tradice

komentář 02.12.2017
Kde kdo by rád zakroutil slavíkovi krkem. Pitomost, je to tradice

Foto: Český slavík

Popisek: Český slavík, ilustrační foto

KOMENTÁŘ Titulky z posledních dnů, jen telegraficky. „Český slavík? Panoptikum, na němž národ lpí“. „Český slavík se hroutí! Cenu vrací i Michal David!“ „Sbohem, Slavíku. Kapesníčky nevytahujeme.“ „Slavíkgate. Když zaříznout, tak kvůli fair play, ne skupině Ortel.“ Plus slovo manipulace, skloňované ve všech pádech. Šéf pořadatelské agentury dává rozhovor Novinkám, vypadá jak basset po srážce s koloběžkou, a tvrdí, že se ´slavík´ musí změnit. Aha, takže jsme něco zvorali, ale než abychom to napravili, tak to radši zrušíme. Ale prosím vás…

„Anketa by měla adekvátně zareagovat na obrovský rozvoj sociálních sítí a jejich sílu organizovat lidi. Stačí poměrně málo, aby se nějaká skupina aktivizovala a snažila se takto někoho zviditelnit. Mimochodem jsem přesvědčen, že i pro skupinu Ortel hlasuje mnoho fanoušků hlavně pro její politické názory. Nevím, jestli je to pro hudební anketu dobré,“ sdělil poraženecky Novinkám.cz  Jaroslav Těšínský, šéf agentury Musica Bohemica, která je vyhlašovatelem ankety Český slavík.

Vyhrál Ortel. No a co?

Den po sobotním vyhlášení výsledků se rozpoutala vášnivá debata, když vyšlo najevo, že pořadatel odečetl hlasy kapele Ortel a zpěvákovi Tomáši Ortelovi za „nekalé praktiky v hlasování od jejich příznivců“, zjednodušeně řečeno. (Napřed vrátil cenu Kabát, který je ve skutečnosti druhý – počet hlasů najdete na konci článku; poté Michal David, který je pro změnu ve skutečnosti třetí.) Agentura Musica Bohemica totiž zvolila metodu ´chytrá horákyně´: Obvinila Ortel z nekalých praktik, ale nevyřadila jej, zato mu přiřkla počet hlasů, který získal vloni. Proč? Protože to jsou sralbotky.

„Podle současných pravidel můžete do ankety hlasovat prakticky pro kohokoli, kdo zazpívá písničku nebo zadrnká na kytaru. Představte si situaci, kdy třeba nějaký politik, nemyslím teď nikoho konkrétního, nazpívá nějakou píseň a všichni jeho političtí příznivci mu pošlou do ankety hlas a on bude figurovat někde na předním místě. To je docela slušné zviditelnění. Natož kdybychom ho z nějakého důvodu vyloučili nebo mu odebrali hlasy,“ sdělil Těšínský a já se ptám: A proč ne? Slavík je soutěž popularity, ne hudebních kvalit; navíc, vždy měl politické konotace (více dále, v části z historie).

Ani oblečená, ani nahá

A Těšínský dále skučí: „Po loňské zkušenosti jsem čekal tvrdou kritiku, že jsme Ortel v anketě vůbec nechali. Místo toho se strhla kritika, že jim ubližujeme. Zdá se, že atmosféra se změnila. Překvapilo nás také, jak velký fenomén je anketa, jak velký mají její výsledky dopad, kolik lidí ji sleduje a následně řeší.“ Jenže, je tu ta manipulace / nemanipulace s hlasy: „Jaká manipulace? Postupovali jsme podle pravidel. Když vám ve fotbalu odpískají třeba ofsajd, je to manipulace? Pravidla jsou na našich webových stránkách. Každý fanoušek se s nimi může seznámit a zapojením do hlasování s nimi vyslovuje souhlas.“

Fakt nešťastný Těšínský...

Porušili pravidla? Ano i ne

V čem přesně byla porušena pravidla hlasování od příznivců Ortelu? Zeptal se redaktor a Těšínský vytáhl ptydepe: „Tím, že s využitím sociálních sítí došlo k organizovanému hlasování na podporu určitého subjektu. Toto porušení pravidel jsme zjistili v široce sdíleném profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem, kde jsou konkrétní výzvy, co se týká organizace takové akce, včetně výzvy, aby jednotlivci hlasovali z více mobilů nebo koho nemají dávat na druhou a třetí pozici. Osloveno bylo více než padesát tisíc adresátů,“ řekl a dodal: „Nechci se za nikoho schovávat, ale sám Tomáš Ortel v jednom rozhovoru v tisku řekl, že tento způsob hlasování nebyl úplně podle regulí fair play, a z toho důvodu by vrácené ceny od Kabátu a Michala Davida nepřijal.“

Samozřejmě agentura rokovala i s právníky: „Řekli nám, že v tomto případě máme právo podle pravidel takový subjekt buď úplně vyřadit, nebo mu odebrat část hlasů.“ Takže, jak to je? Dala jsem si práci a ta pravidla pročetla, můžete také, ZDE.

Kdo je tu fašista, vážení

Těšínský má částečně recht. Pravidla jsou očividně napsaná právníky, vyčůranými jak díra do sněhu. Píše se zde, že hlasující „by měl“ a pořadatel „může“ (najdete to v sekci Fair Play). Čili se tímto agentura zbavuje eventuálních žalob. Čeho se ale nezbavuje, je odpovědnost před veřejností – a tady se zachovala jako srábek, o tom žádná. Co přesně skupina Ortel udělala, netuším, nějak aktivizovala fanoušky. No a co? To může každý, mohla to udělat i skupina Morčata na útěku, která spadla z 35. na 41. místo. Skutečná otázka tedy zní: Je Ortel fašistická partička?

Toto napsal režisér Vít Klusák vloni, když se též bouřlivě diskutovalo na téma Ortel

No, nejspíš ano. Na což je paragraf. Jenže dokázat to, je nesmírně obtížné, navíc, podle mne, kontraproduktivní. Už takto se skupina a její lídr Tomáš Ortel postavili do role mučedníků. Na jejich stránkách najdete kulervoucí video, kde kamera přejíždí od Ortela, hlásajícího, že „pravda se nedá umlčet a hráz pomalu praská“ (aniž by specifikoval, jaká pravda, to ale vizionáři dělají málokdy, mohl by je někdo čapnout za flígr) a podobné bláboly, na ksichty ostatních členů skupiny, zabarvené modrým filtrem a tvářící se, jako kdyby jim umřelo milované morče a tatarské hordy stály na hranicích. 

Co chce agentura změnit?

Na konci se Těšínský na minutu pochlapil a sdělil: „Za svým rozhodnutím si stojíme. Pravidla porušena byla, výsledky měnit nebudeme.“ Což je úplně fuk, protože všichni již vědí, jak to dopadlo doopravdy, že. Co se avizovaných změn týče, asi to ještě neprobrali s právníky, takže víme jediné, chtějí pokračovat: „Předávání Slavíků sledovalo v televizi více než milión tři sta tisíc diváků. Je to jednoznačně nejsledovanější pořad. Na sociálních sítích a v jiných médiích se o to zajímají další stovky tisíc lidí. Kolik máme u nás akcí, které mají takovou pozornost? Podle průzkumů také stoupá zájem mladých. Také je to v podstatě poslední televizní hudební pořad, který dává interpretům prostor k tomu, představit se živě se svým repertoárem v televizi včetně šance zviditelnit mladé zpěváky, zpěvačky a kapely. Nepochybné ale je, že do budoucna se musí anketa hodně změnit.“ Hmmm.

Od zlaceného dětského pískátka s vyrytým letopočtem po…  

Začalo to slavíkem nikoli Českým, ale Zlatým. Od roku 1962 do 1991 anketu popularity organizoval časopis Mladý svět a soutěžili zpěváci, zpěvačky a skupiny československé. V prvním roce, mimochodem, dostal Karel Gott přesně tři hlasy. A v šedesátých letech byla i kategorie Nejlepší píseň. V roce 1970 vstoupila politika do samotných výsledků (v anketě byla přítomná od samého začátku) - nejvíce hlasů v kategorii zpěvaček získala Marta Kubišová, výsledky ale nesměly být publikovány.

„Než se však objevily první aféry, musel se objevit nápad. Při pravidelné poradě v Mladém světě - kde se redaktoři bavili o zavedení zpěvácké ankety - vzal si slovo nesmělý mladíček Ladislav Smoljak. ´Znáte takovou tu hračku, co se prodává na poutích a v puse píská? My jsme jí říkali slavík.´ Psal se rok 1962. Rostla popularita taneční hudby, z Ameriky se k nám dostává rokenrol a divadlo Semafor už je pojmem,“ popsal tehdejší atmosféru na iDnes.cz Martin Moravec.

A pokračoval: „V Anglii propuká šílenství kolem Beatles, vznikají první klipy a songy se hrají v rozhlase a televizi víc než kdy předtím. Komunisté chtějí uchovat tradici velkých souborů a masových písní, ale jen v Praze už fungují dvě stovky kytarových skupin. Do prvního ročníku Zlatého slavíka přichází 797 hlasů a lidé určují následující pořadí: Matuška, Simonová, Pilarová. Mezi písničkami vítězí Láska nebeská a dvojice Suchý, Šlitr má v první dvacítce ještě osm hitů. ´Člověk má pocit, že když napíše na první místo Matušku, koná málem něco ilegálního, nesmírně odvážného a revolučního,´ napsal tehdy básník Miroslav Holub.“ Vidíte? Politika, od samého začátku.

Kubišová dostala slavíka o 21 let později, Kryl putoval do koše

„Koncem léta 1965 přichází z vedení komunistické strany tajný příkaz omezit popularizaci Gotta a Pilarové. To ještě nebylo tak hrozné, ostřejší omezení s sebou nese až rok 1969. Výsledky se tehdy nesměly zveřejnit. V tisku se objevuje pouze malá zpráva o počtu hlasujících a hned vedle velká reportáž o úloze ženy v socialistické společnosti. Martě Kubišové byl Slavík předán s omluvou až o 21 let později. ´Do ankety bylo zasahováno shora, třeba z Českého úřadu pro tisk a informace. Byly nám uloženy podmínky, jak smí dopadnout,´ vysvětloval Miloš Matula, který zpracovával výsledky.

Také v roce 1970 hrozilo vítězství Kubišové. Skandální! Nepřijatelné! Straně by to ublížilo, a tak znovu zasáhla. Sloučila obě kategorie a vyhrál Gott. Sekretářky v Mladém světě měly přesné instrukce. Do koše musely naházet všechny lístky se jménem Karel Kryl a později je následoval Michal Kocáb s celým Pražským výběrem,“ napsal Moravec.

Recese i podvody, nic nového pod sluncem

A vysvětlil: „Komunisté to dělali šikovně. Nebo si to alespoň mysleli. Do seznamů pro hlasování směli jen zpěváci, kteří měli přehrávky před komisí, kteří ten rok natočili něco nového nebo veřejně vystupovali. To vše dovolovala strana. Přesto pro Kocába a spol. lidé hlasovali. A nejen pro ně. Dva roky po smrti dostal 291 hlasů Jiří Schelinger a také výsledků budících smích bylo dost. Například v roce 1973 skončila na 156. místě Stella Zázvorková, 108. byl Vladimír Menšík a 88. skončila Jiřina Bohdalová.“ Hlasy dostávali Spejbl s Hurvínkem, princezny z pohádek, Miroslav Donutil dokonce často vypráví, jak Slavíka 1975 málem vyhrál Rudy Kovanda ze skupiny Los Brňos. Kamarádi mu prý dali Slavíka alespoň neoficiálně, vydali desku jeho hitů a uspořádali výstavu jeho fotografií. Kovandův případ přispěl k utažení pravidel. Jenže v jeho případě šlo o recesi, nikoliv o podvod. I ty se brzy objevily a nebylo jich málo,“ píše Moravec.

Takto vypadá slavík dnes

A vysvětluje: „´Chodili do tiskárny, podplatili tiskaře, on jim vyjel pár stovek výtisků s kupony navíc a pak je vykázal jako vadné, říká bývalý redaktor Jan Krůta, ale o jménech radši mlčí. ´Povím vám jen, jak to fungovalo. Domluvili se dva manažeři. Ten od zpěváka posílal hlasy zpěvačce a naopak. Hromadné odesílání stejných tipů bylo prvně zjištěno v roce 1965. Redakce proto zavedla hlasovací kupon a později dokonce tři v předem neohlášených číslech. Anketa byla dokonce zúžena na předplatitele, později znovu uvolněna a v roce 1984 se objevilo dalších 643 podvodných hlasů. Pochyby nemizely a v roce 1988 přišel do Mladého světa tento dopis. ´Vzhledem k tomu, že bylo zahájeno vyšetřování ohledně ankety Zlatý slavík a je téměř jisté, že bylo natištěno množství falešných lístků, vzdáváme se cti vystupovat na koncertě, kde budou neregulérní výsledky vyhlášeny. Týká se to Karla Gotta, Ivety Bartošové, Darinky Rolincové a Michala Penka. S přátelským pozdravem, Ladislav Štaidl.´ Šéfredaktorka odpověděla: ´Nevím, odkud má zasloužilý umělec Štaidl informace, ale jsou poměrně přesné. Vskutku jsme ještě před vyhlášením tohoto ročníku požádali o spolupráci Bezpečnost. Část hlasovacích lístků byla zadržena a ve výsledcích zahrnuta není. Vyšetřování celé záležitosti pokračuje…´“ No a dále? V roce 1996 byla tato anketa obnovena pod novým názvem Český slavík a máme tu opět vše, co předtím.

Tak co teď, vážení?

Jen nápad, když dovolíte. Předesílám, že jsem nikdy ve slavíku nehlasovala a tak dále. O tradicích si ale myslím, že by se měly držet. Anglie to dělá a jaká to byla a je velmoc. Tak si ponechme slavíka, přejmenujme ho zpět na Zlatého slavíka (proč by měl být jen český; pozvěme Slováky, ať je větší sranda), napišme jasná pravidla předem a těch se pak držme, no a když příště vyhraje třeba Okamurův expert na kulturu Míla Rozner, tak vyhraje. Nakonec, je manažer kapely Argema a řadu jeho výroků stačí jen zrapovat. Přece se z toho nepo…, že, aspoň bude sranda. Jo a ještě navrhuji vrátit kategorii Píseň roku, ta také o lecčem vypovídá. Ostatně, já si vždycky myslela, že Největšího Čecha měl vyhrát Jára Cimrman. A taky by ho vyhrál, kdyby ho nevyřadili. 

Kolik hlasů kdo doopravdy získal

ZPĚVÁCI

Pořadí v roce 2017 / jméno / body / pořadí v roce 2016

1. Gott Karel 40 529 1.

2. Ortel Tomáš 31 086 2.

3. David Michal 17 993 3.

4. Klus Tomáš 15 860 4.

5. Krajčo Richard 9 549 6.

6. Landa Daniel 6 037 7.

7. Vojtek Josef 4 861 12.

8. Nohavica Jaromír 4 472 10.

9. Macků Jan Protheus 4 344 80.

10. Kolář Petr 4 037 17.

11. Dyk Vojtěch 3 976 16.

12. Toužimský Jan 3 456 21.

13. Ztracený Marek 3 376 41.

14. Janda Dalibor 3 351 14.

15. Callta Pavel 3 252 13.

16. Hrůza Michal 3 238 15.

17. Sebastian 2 846 29.

18. Xindl X 2 752 8.

19. Peroutka Milan 2 371 139.

20. Deyl David 2 342 22.

21. Brichta Aleš 2 282 9.

22. Vágner Josef 1 979 25.

23. Bendig Jan 1 975 66.

24. Bárta Václav (Noid) 1 867 11.

25. Armani Gino 1 840 0.

26. Neckář Václav 1 736 23.

27. Vojtko Marián 1 659 40.

28. Baumaxa Xavier 1 654 194.

29. Kapek Martin 1 566 47.

30. Bárta Daniel 1 518 19.

31. Ezy 1 442 38.

32. Muk Petr 1 367 43.

33. Střihavka Kamil 1 350 34.

34. Bende Petr 1 336 26.

35. Voxel 1 253 45.

36. Malátný Michal 1 231 33.

37. Lexa Petr 1 194 20.

38. Koller David 1 192 30.

39. Cina Jan 1 160 87.

40. Smolík Jakub 1 120 32.

41. Korn Jiří 1 100 48.

42. Křížek Ladislav 965 37.

43. Matuš Bohuš 928 55.

44. Cristovao Ben 912 24.

45. Chodúr Martin 893 35.

46. Ledecký Janek 892 42.

47. Janda Petr 880 36.

48. Hůlka Daniel 827 27.

49. Mareš Leoš 779 127.

50. Mišík Adam 761 49.

51. Žbirka Miroslav 735 31.

52. Kekeši Karel 694 0.

53. Hrdlička Petr 659 58.

54. Gránský David 577 18.

55. White Timmy 576 54.

56. Kopečný Jan 562 157.

57. Hrbáček Tomáš 550 68.

58. Kryl Karel 549 39.

59. Suchánek Luboš 535 52.

60. Zmožek Marcel 508 61.

61. Lipo 494 57.

62. Michalík Fany 484 126.

63. Schwab Radim 474 51.

64. Pekař 444 159.

65. Kříž Jan 438 81.

66. Hnilica Jaromír 421 65.

67. Lou Fanánek Hagen 414 44.

68. Děkan Jakub 410 195.

69. Kraus David 335 155.

70. Ruppert Matěj 316 78.

71. Hapka Petr 311 46.

72. Berger Maco 309 73.

73. Šafránek Vladimír 304 75.

74. Novák Petr 302 88.

75. Banga Radek 296 854.

76. Dobeš Pavel 293 86.

77. Kotvald Petr 271 71.

78. Hlas Ivan 260 109.

79. Nedvěd Jan 255 72.

80. Řezník 254 53.

81. Lery Tom 247 95.

82. Ruml Ondřej 241 76.

83. Macháček Jiří 240 62.

84. Brzobohatý Ondřej 237 28.

85. Horváth Vlastimil 231 74.

86. Záviš 230 59.

87. Matuška Waldemar 228 60.

88. Drahokoupil Vojtěch 227 408.

89. Redl Vlasta 225 108.

90. Špalek Milan 219 70.

91. Řezníček Radek 218 107.

92. Kodym Robert 216 96.

93. Kojan Štěpán 215 63.

94. Quido MC 200 102.

95. Maxa Martin 191 113.

96. Čok Vilém 190 50.

97. Vítek Pavel 187 106.

98. Spálený Petr 186 90.

99. Polák Jindra 186 154.

100. Halamíček Dalibor 183 0.

101. Nedvěd František 174 94.

102. Pokáč 174 183.

103. Tomm Hynek 169 141.

104. Reis Tomáš 168 156.

105. Stypka David 168 179.

106. Margita Štefan 148 89.

107. Zich Karel 143 118.

108. Savka Tomáš 141 122.

109. Bobek Pavel 138 64.

110. Mládek Ivan 138 85.

111. Horký Roman 137 83.

112. Mišík Vladimír 136 91.

113. Křesťan Robert 134 105.

114. Řihák Václav 131 56.

115. Korbel Ladislav 130 115.

116. Kerndl Ladislav 128 133.

117. Hložek Stanislav 125 93.

118. Parči Jaroslav 124 164.

119. Říha Oldřich 117 100.

120. Plíhal Karel 115 134.

121. Filgas Jarek 113 132.

122. Gryc Vlady 111 144.

123. Suchý Jiří 111 117.

124. Eben Marek 111 69.

125. Vojtek Roman 108 79.

126. Wabi Daněk 108 177.

127. Helan Pavel 107 149.

128. Kryštof Michal 106 97.

129. Raego 102 112.

 

SKUPINY

Pořadí v roce 2017 / jméno / body / pořadí v roce 2016

1. Ortel 36 146 2.

2. Kabát 31 072 1.

3. Chinaski 18 783 3.

4. Kryštof 17 878 4.

5. Slza 15 859 5.

6. Dymytry 9 857 9.

7. Olympic 8 165 6.

8. Traktor 7 091 17.

9. Jelen 5 246 7.

10. Citron 4 554 12.

11. Mirai 4 261 58.

12. Arakain 3 829 10.

13. Škwor 3 676 15.

14. Lucie 3 622 14.

15. Divokej Bill 3 314 8.

16. Mandrage 2 972 11.

17. Harlej 2 205 20.

18. Wohnout 1 895 29.

19. Rybičky 48 1 667 24.

20. Tři sestry 1 642 16.

21. Vasilův Rubáš 1 612 0.

22. Čechomor 1 578 13.

23. Argema 1 558 19.

24. Perutě 1 506 132.

25. Orlík 1 196 26.

26. Doga 1 162 36.

27. Mig 21 1 132 28.

28. Komunální odpad 1 117 31.

29. Legendy se vrací 1 102 27.

30. Limetal 1 069 38.

31. Katapult 1 054 23.

32. Keks 959 33.

33. Turbo 909 49.

34. Grog 833 54.

35. Buty 736 44.

36. Atmo music 709 21.

37. Alkehol 527 30.

38. Kreyson 507 67.

39. Prototyp 505 57.

40. Walda Gang 499 45.

41. Morčata na útěku 483 35.

42. Robin&son 468 0.

43. Udg 466 70.

44. Wanastowi vjecy 460 47.

45. Oceán 453 92.

46. Gipsy.cz 435 46.

47. J.A.R. 424 86.

48. 3Day 419 165.

49. Big Dog 411 255.

50. Kapela hrůzy 409 50.

51. P.R.D.I. 396 160.

52. Nebe 393 66.

53. Tomáš Klus a jeho cílová skupina 380 25.

54. 4TET 375 22.

55. Vypsaná Fixa 374 76.

56. Tata Bojs 368 101.

57. Hodiny 361 144.

58. Úlet 360 73.

59. Těžkej Pokondr 346 68.

60. Lunetic 344 109.

61. Poetika 338 174.

62. From 333 146.

63. Light 332 0.

64. Monkey Bussines 328 56.

65. Veselátrojka Pavla Kršky 325 32.

66. Verona 314 55.

67. Wishmasters 298 69.

68. Lake Malawi 298 95.

69. Fleret 297 60.

70. Visací zámek284 48.

71. Zrní 282 123.

72. Inflagranti 281 75.

73. Aleš Brichta Band 280 18.

74. Ready Kirken 280 99.

75. Anacreon 276 113.

76. Hradišťan 275 39.

77. Sebastien 267 42.

78. Krucipüsk 264 53.

79. Holki 262 65.

80. Kroky Michala Davida 262 43.

81. Spirituál kvintet 260 63.

82. Kamelot 255 72.

83. Bacily 255 37.

84. Sloky 250 0.

85. Mňága a Žďorp 237 74.

86. Nightwork 234 41.

87. Bagr 228 149.

88. E.T.C. 216 147.

89. Alžběta 211 93.

90. K T O 209 138.

91. Javory 209 59.

92. BSP 202 116.

93. Pozdní sběr 199 133.

94. Nezmaři 197 125.

95. O5 A Radeček 195 51.

96. Žlutý pes 193 87.

97. COP 192 140.

98. Sto Zvířat 188 89.

99. Traband 184 148.

100. Druhá tráva 179 83.

101. Brontosauři 173 64.

102. Reflexy 172 124.

103. Alergie168 596.

104. Brutus 164 82.

105. Fešáci 161 79.

106. Trautenberk 158 182.

107. Seven 157 142.

108. Mucha 156 0.

109. Petr Bende Band 156 71.

110. Portless 151 112.

111. CKB 151 96.

112. 100° C 150 108.

113. Pražský výběr 147 88.

114. Salamandra 143 172.

115. Bratři Ebenové 138 40.

116. Charlie Straight 137 104.

117. S.P.S. 131 97.

118. Vesper 130 120.

119. Blue Effect 129 61.

120. Dechový orchestr Zábřeh 126 0.

121. Angels 119 105.

122. Kamélie 118 94.

123. Banjo Band Ivana Mládka 114 52.

124. Imodium 114 134.

125. Cimbálová muzika Grajcar 113 100.

126. Vokobere 109 119.

127. The Tap Tap 101 170.

 

ZPĚVAČKY

Pořadí v roce 2017 / jméno / body / pořadí v roce 2016

1. Bílá Lucie 41 302 1.

2. Farna Ewa 30 676 3.

3. Vondráčková Lucie 28 835 2.

4. Anna K. 10 327 6.

5. Špinarová Věra 9 734 12.

6. Absolonová Monika 8 310 4.

7. Langerová Aneta 7 157 7.

8. Lenny 6 358 10.

9. Konvičková Markéta 4 863 18.

10. Zagorová Hana 4 352 9.

11. Lounová Olga 3 929 16.

12. Vondráčková Helena 3 732 15.

13. Gunčíková Gabriela 2 856 8.

14. Jandová Marta 2 490 5.

15. Poláková Barbora 2 416 13.

16. Kubišová Marta 2 394 23.

17. Dasha 2 281 11.

18. Kauerová Tanja 1 896 25.

19. Janů Petra 1 825 20.

20. Rottrová Marie 1 747 17.

21. Šenková Leona 1 744 33.

22. Jandová Jiřina Anna 1 665 26.

23. Kerndlová Tereza 1 571 24.

24. Mucha Nikola 1 358 141.

25. Debbie 1 299 19.

26. Dusilová Lenka 986 27.

27. Bartošová Iveta 954 14.

28. Basiková Bára 844 21.

29. Žižková Olivie 827 36.

30. Filipová Lenka 773 29.

31. Csáková Ilona 728 28.

32. Radůza 670 30.

33. Rolins Dara 629 34.

34. Hegerová Hana 575 31.

35. Lounová Hana 547 38.

36. Machálková Leona 535 45.

37. Janků Heidi 463 37.

38. Křováková Sabina 392 51.

39. Hajnová Iva 383 60.

40. Bagárová Monika 337 22.

41. Matějovská Eva 329 41.

42. Křížková Hana 319 65.

43. Sommerová Monika 317 58.

44. Holišová Hana 314 88.

45. Martinová Věra 296 49.

46. Gemrotová Michaela 292 54.

47. Nová Lenka 283 95.

48. Aman Iveta 277 67.

49. Pilarová Eva 268 53.

50. Černocká Petra 268 39.

51. Nývltová Kamila 262 47.

52. Dostálová Radka 236 0.

53. MaláMagda 226 50.

54. Holanová Marcela 203 61.

55. Vytisková Klára 190 42.

56. Ulrychová Hana 188 59.

57. Procházková Markéta 186 32.

58. Válová Naďa 186 109.

59. Urbanová Magdaléna 181 57.

60. Bonde Alice 179 93.

61. Bittová Iva 179 74.

62. Šuláková Jarmila 177 52.

63. Pojkarová Marie 171 90.

64. Springs Alice 167 86.

65. Grossová Natálie 165 0.

66. Kratochvílová Jana 160 64.

67. Zeťová Helena 152 43.

68. Urbanová Ina 152 116.

69. Charvátová Jitka 152 113.

70. Boho Jitka 149 0.

71. Simonová Yvetta 148 76.

72. Burešová Eva 145 110.

73. Binková Anežka 142 73.

74. Načeva Monika 142 98.

75. Řiháková Veronika 135 40.

76. Válková Jitka 133 101.

77. Konečná Alice 123 0.

78. Jíšová Pavlína 120 66.

79. Bílá Věra 118 48.

80. Marešová Iva 117 108.

81. Zelenková Jitka 113 84.

82. Kolečkářová Alžběta 106 91.

83. Pártlová Martina 105 128.

84. Roubíčková Lucie 105 103.

85. Zemanová Barbora 104 55.

86. Hrůzová Lenka 103 75.

87. Fišarová Radka 100 83.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Anička Vančová