Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Režisér Chaun: Lidé si udělali z politiků polobohy. Přitom jsou mezi nimi poloblbové a exoti

01.12.2017
Režisér Chaun: Lidé si udělali z politiků polobohy. Přitom jsou mezi nimi poloblbové a exoti

Autor: Facebook

Popisek: Igor Chaun

Pár dnů po výročí sametové revoluce glosoval současnou situaci v naší zemi také jeden z bývalých studentských vůdců a známý režisér Igor Chaun. Podle něj tzv. demokratické strany prohospodařily osmadvacet let. Nesouhlasí s názorem, že lidi špatně volili, pouze dali najevo svoji naštvanost. Velice dobře si totiž pamatují všechny ty průšvihy velkých stran, které si rozdělily moc a jejich vinou vyhučely desítky miliard komínem. A právem dostali obrovskou lekci.

V rozhovoru pro server info.cz   navázal na svoje někdejší slova, že po sametové revoluci jsme patnáct let žili v iluzi, že je u nás u moci pravda a láska. Lidé na celém světě vnímali Václava Havla jako symbol svobody a mnozí Češi se s tím ztotožnili. Vedle toho ale existovala i část veřejnosti, co takový postoj nezastávala.  Po nástupu Václava Klause a Miloše Zemana se začal odkaz Václava Havla lámat a dokonce se podařilo termín pravda a láska otočit naruby.  Slovo „pravdoláskař“ nyní vyznívá  jako nadávka. A přitom to podle Chauna nebyl Havel, kdo mohl za podivnou privatizaci nebo opoziční smlouvu. „Havel byl idealista, který naší malé zemi vybudoval  na světě skvělé jméno. Ale neměl dost síly zakázat komunisty,“ postesknul si moderátorovi Pavlu Štruncovi. 

Dvojí pocit

Z výsledků  parlamentních voleb má dvojí pocit. Demokraticky je musí respektovat, ale osobním pocitem je hrůza a znechucení, když vidí, kdo se po osmadvaceti letech opět dostal do čela společnosti. Ale doufá, že ještě  nejsme v situaci, že by u nás došlo k přímému ohrožení demokracie. Andrej Babiš si  může rozmyslet, zda  pojme Českou republiku jako další  divizi Agrofertu nebo zda využije svoje  manažerské schopnosti a bude se chovat jako osvícený monarcha. V této souvislosti se pozastavil nad tím, že se málo hovoří o nahrávkách, na nichž se Babiš vyjadřuje napůl jako vekslák a napůl jako gangster. 

Politici jako polobozi?

Považuje za chybu, že jsme si místo bohů zbožštili politiky. „Ale my jsme úplně zapomněli, že ti politici tady nejsou jako hvězdy na pódiu,  to jsou úředníci, kteří se mají starat o to, aby rámec a chod našich životů vedl ke spokojenosti,“ zdůraznil. On sám se proto odmítá nechat hořce zraňovat chováním nějakých poloblbů a exotů, kteří se v politice nacházejí, zatímco slušní, inteligentní a morální lidé jsou vysmívání. Proto už ani neřeší, kdo bude příštím prezidentem, jinak by se prý musel zbláznit. „Musím se uvádět do umělé hibernace,“ vtipkoval. Větší smysl pro něj má shrabané listí na chalupě. Tajně ale doufá, že zase přijde velká voda a špínu odplaví. „Zachovejme si klid a rozum,“ vyzýval posluchače v rozhovoru pro info.cz.

Nepřesaditelný? 

Nakonec došla řeč i na jeho režisérskou profesi. Igor Chaun  prozradil, že dnes ho více zaměstnává cestování a hledání duchovních hodnot. Ale filmování se věnuje i nadále, nedávno měl premiéru jeho dokument,  věnovaný kontroverznímu novináři J. X. Doležalovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .   

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace