Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přece mu nemůžete zlomit nohy těsně před cílem. Další slavík na polici. Kabát zlatou cenu vrátil, ale…

29.11.2017
Přece mu nemůžete zlomit nohy těsně před cílem. Další slavík na polici. Kabát zlatou cenu vrátil, ale…

Autor: Facebook

Popisek: Když si Kabáti fotili na slavíkové afterparty selfíčko s Martou Kubišovou, jíž obdivují, jak přiznali, ještě netušili, jak kauza Český slavík 2017 spojí jejich osudy. Martě Kubišové bylo totiž její první místo za rok 1969 upřeno a trojnásobná Zlatá slavice cenu dostala až po Listopadu 1989, kdy mohla opět zpívat.

AKTUALIZOVÁNO To není zdaleka jediné, co slavíky ohrožuje na životě... Situace kolem ankety Český slavík nabírá na obrátkách. A atmosféra houstne. Generální partner ankety, Karlovarské minerální vody, se dokonce distancuje od postupu organizátorů při sčítání hlasů a zvažují odchod ze soutěže.

Celou situaci odstartoval fakt, že pořádající agentura Musica Bohemica den po slavnostním předání ocenění oznámila, že kapele Ortel bylo započítáno jen tolik bodů, kolik měla v loňském roce. Důvod? Porušení pravidel. Pořadatel totiž při analýze hlasování dospěl k závěru, že kapela i lídr Ortel dostali podporu nad rámec pravidel fair play. 

„Porušení fair play spatřuje organizátor především v obsahu široce sdíleného profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017. Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se stal zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se hlasující zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby,“ zdůvodnili své rozhodnutí lidé z pořádající agentury. 

Kabátům se to nelíbí

V reakci na to v pondělí server Blesk.cz napsal, že kapela Kabát, která soutěž v kategorii kapel vyhrála, zřejmě vrátí svoje ocenění.  „Jsme přinejmenším překvapeni a neměli jsme do včerejšího poledne sebemenší indicii, že by mohl existovat podobný problém. S nepředstíranou radostí jsme v sobotu večer převzali ceny za první místo v kategorii SKUPINA ROKU, a teď se nemůžeme zbavit dojmu, že jsme se stali součástí hry, kterou nechceme hrát,“ napsala kapela ve svém prohlášení. A frontman skupiny Pepa Vojtek dodal právě pro Blesk.cz, že na vyjádření pořádající agentury skupina počká do úterní 19. hodiny. Pokud vyjádření nedostanou, jsou připraveni Slavíky vrátit. „Nebudeme součástí manipulace. Nechceme hrát tuhle nefér hru. Není to ovšem nic proti poslaných hlasům od našich fanoušků. Těch si samozřejmě moc vážíme,“ uvedl Vojtek pro Blesk.cz.

… a vrací Slavíka

Skupina Kabát vrací Českého slavíka pořádající agentuře Musica Bohemica. Pokud agentura doloží skutečné počty hlasů pro kontroverzní kapelu Ortel a Kabát jich bude mít více, přijme cenu zpět. Novináře o tom v úterý informoval manažer Kabátu Radek Havlíček. Zdůraznil, že kapela nenapadá ani agenturu, ani anketu jako takovou, ale musí být jasně řečeno, čí ta cena opravdu je. „Bude-li to dávat smysl a Kabát bude vítězem ankety, tak si slavíka zase vezme. Není-li ale vítězem, tak je nesmysl, aby doma cenu držel a tvářil se, že je jeho. Navíc, když výsledek zpochybnil sám vyhlašovatel. Kabát nejsou Rychlé šípy, ale nechceme, aby na nás někdo ukazoval, že máme něco, co není naše. Nejde o žádné gesto ani podporu kohokoliv,“ zdůraznil Havlíček.

Podle členů Kabátu celá situace připomíná závod v atletice, kde se pustil na start někdo, koho vyhlašovatel z nějakého důvodu nechce jako vítěze. „Ale přece mu nemůže zlomit nohy těsně před cílem. Buď ho musím diskvalifikovat už před startem, ale když ho tam pustil, musí ho nechat doběhnout, a ne ho zastavit cestou,“ konstatoval manažer Havlíček pro Lidovky.cz. Problém se může týkat také kategorie Zpěvák roku nebo kategorie Absolutní vítěz.

Havlíček také řekl, že Kabát cenu agentuře Musica Bohemica předá během středy. Osobně ji do její kanceláře doručí. „Nejsme žádné Rychlé šípy, chceme jen, aby ve výsledcích bylo jasno,” uzavřel Havlíček.

V takových s*ačkách, že důstojně konkuruje i Miss

A nejsou sami, kým cloumá vztek. Od soutěže a způsobu sčítání hlasů se distancují také Karlovarské minerální vody, které jsou generálním partnerem soutěže. „Mattonka chce opustit Slavíky, což není absolutně divu, jelikož po tom, co předvedli s Řezníkem a Ortelem, je tahle soutěž v takových sračkách, že důstojně konkuruje i Miss,“ napsala v reakci na to například novinářka serveru Expres.cz Barbora Koukalová. Reaguje tak i na kauzu z roku 2013, kdy byl jako Hvězda internetu hlasováním vynesen raper Řezník, jehož však pak organizátoři, když zjistili, co je jeho doménou, z hlasování vyřadili. 

Zmíněný umělec, považovaný mnohými za sprosťáka, ostatně odmítl sledovat letošní živý přenos. „Je to už desetiletí vyčpělá soutěž. Přehlídka zm*dů, řekl bych! Michal David, který kvůli mně vracel slavíky, už tam zase nadšeně mlátil do vyplých kláves,“ vyjádřil se.

Hannig připomněl další slavičí lapsus

„I když jako skladateli se mi příliš hudba skupiny Ortel nelíbí, tak si myslím, že by ankety měly být vyhlašovány podle výsledků a ne podle ideologických měřítek. Je to jako v minulém režimu. Víťa Vávra nesměl dostat Zlatého slavíka, kvůli dlouhým vlasům. Podle hlasování vyhrál,“ reagoval na kauzu kolem letošních Slavíků normalizační skladatel, producent, hudební vydavatel a prezidentský kandidát Petr Hannig. Narážel tak na fakt, že  v roce 1981 zvítězil v anketě Zlatý slavík zpívající bubeník Vítězslav Vávra. Se svou image a dlouhými vlasy ale byl jako vzor pro mladou generaci naprosto nepřijatelný a tak první místo nakonec získal Karel Gott. Vávra, se kterým Hannig spolupracoval, získal „jen“ bronz.

Frontman kontroverzní plzeňské kapely mezitím poděkoval všem příznivcům. „Děkujeme dodatečně všem, kdo zaslal hlas (i když neuznaný) do ankety Český Slavík - veškerá snaha o umlčení a dehonestaci kapely Ortel a posléze mé osoby jen utvrzuje o správnosti naší cesty... Až dav bude z nás!!!“ napsal na sociálních sítí Tomáš Ortel.

Je to tak, Ortel měl vyhrát

Poté, co se Michal David připojil ke skupině Kabát a ve středu oznámil, že vrací svého Stříbrného slavíka v kategorii zpěváků, zveřejnila konečně pořádající agentura Musica Bohemica výsledky: V součtu bodů před odečtem za porušení pravidel fanoušky Ortelu získala tato kapela mezi skupinami 36 146 bodů. Kabát, který cenu za vítězství získal, ale vrátil ji, jich má 31 072 a Chinaski 18 783. Mezi zpěváky získal Karel Gott 40 529 bodů, Tomáš Ortel 31 086 a Michal David 17 993. Musica Bohemica však trvá na tom, že bez ohledu na zveřejněná reálná čísla platí oficiální výsledky zveřejněné v sobotu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace