Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obžalovaná Mgr. Jana Nečasová, dříve Nagyová… Země v rukou hysterky a ubožáka a právní „kuří oko“

30.11.2017
Obžalovaná Mgr. Jana Nečasová, dříve Nagyová… Země v rukou hysterky a ubožáka a právní „kuří oko“

Foto: Hans Štembera

Popisek: Nečasovi u soudu

Jana Nagyová, nyní Nečasová, si před nedávnem ani nevyslechla odsuzující verdikt soudu, poslala za sebe jen advokáta. Na veřejnosti se totiž absolutně nechce ukazovat. Pro Českou televizi a pořad Reportéři udělala ale ona i její manžel a bývalý předseda vlády této země Petr Nečas z nějakého důvodu výjimku. Pokud si ale myslela, že tím by si mohla pošramocenou reputaci u veřejnosti vyžehlit, nejspíše se nepodařilo. Kauza má dvě roviny – ta první je vcelku banální příběh nevěry, který skončil, alespoň podle slov hlavních aktérů, happyendem: Jsou spolu a milují se.

„Tak jsem dokoukal v Reportérech ČT tu Nagyovou. Lidsky ji hodnotit nebudu, zvedá se mi žaludek spíš z něj, než z ní. Ale říkám si, ze kdyby se Ištvan s tím ušatým, co už není ušatej, tehdy nezbláznili a nevykopli u nich doma dveře, vládlo by tady tohleto (tím myslím ten nemocnej vztah Nečase a té jeho zlé, manipulativní ženušky) možná doteď. Místo toho je tu Babiš. Potřebujete ještě nějaký důkaz o tom, že to světlo na konci tunelu je prakticky vždy protijedoucí vlak?“ poznamenal bezprostředně po shlédnutí Reportérů publicista Luděk Staněk na svůj Facebook a pregnantně tím ´odbyl´ ještě třetí, politickou rovinu…

Banální nevěra, jenže ve Strakovce

Pokud se podíváte na případ Jany Nagyové a Petra Nečase, vidíte, že s politikou nemá zas tolik společného. Vlastně jde o příběh maximálně banální. Muž kolem padesátky začal podvádět svou manželku s kolegyní. Ta ho chtěla čím dál tím víc jen pro sebe, a tak mu chtěla manželku co nejvíce znechutit. Jana Nagyová Nečasová k tomu využila ale dost silný nástroj, bezpečnostní službu, kterou Radku Nečasovou sledovala. Jana Nečasová si i přes to, že za toto zneužití vyfasovala podmínku, stojí za svým. Nikoho prý nesledovala, jen se snažila, aby byla rodina premiéra v bezpečí. To však soud jasně vyvrátil, podle něj sledování Radky Nečasové ustalo v tu chvíli, kdy šla třeba nakoupit, nebo když zmizela ve fitku, kdy nebylo co zajímavého vyšťárat. Navíc Radka Nečasová o sledování nevěděla.

Nejsme banánová republika

Nově se však na stranu své zbožňované manželky postavil Petr Nečas, který uvádí, že ji tímto úkolem sám pověřil. Vyjádření v roce 2013, krátce poté, co kauza vypukla, je ale zcela jiné. Tvrdí, že je mu sledování líto a že se sledovaným osobám omlouvá, byť o sledování nevěděl. Co na to říká dnes? „Šlo o vyjádření, které sepsali moji poradci!“ Tehdy se prý chystal na setkání Visegradské čtyřky s japonským premiérem a nechtěl prý ukazovat, že jsme „banánová republika“. Tak zní jeho dost pokulhávající vysvětlení, i to ale soud zcela rozmetal.

Petr Nečas v Reportérech ČT

Po letech perfektně zpracovaný Nečas

Rozdíl mezi jeho vyjádřením v roce 2013 a 2017 je propastný. S největší pravděpodobností je zapříčiněno novou paní Nečasovou, která si svého muže dokázala za ty roky neuvěřitelně zpracovat. Petr Nečas ale tvrdí, že je velmi rád: „Jsem se ženou, kterou miluji!“ Zřejmě mu vůbec nevadí všechny ostudné odposlechy, ve kterých byl za největšího bačkoru. Vůbec mu nevadí, že přišel o děti, že je pro mnoho mužů obřím mementem ztracené mužnosti… Jak je vidět, kvůli své „Jaňulce“ by šel i do  pekla.

Nebyla jsem milenka

A to z vyjádření Jany Nečasové jde mnohdy mráz po zádech. Ta totiž v reportáži jakoukoliv vinu odmítá a tvrdí, že prý rozhodně neměla důvod, proč o Petra Nečase bojovat: „Já jsem se necítila jako milenka, já byla jeho partnerka. Radku Nečasovou jsem jako konkurenci rozhodně nebrala,“ říká v pořadu Reportéři. Zcela evidentně nemluví pravdu. Radky Nečasové se bála opravdu hodně. Čtyři děti, to, že Petr Nečas se původně prezentoval jako katolík, to vše zřejmě považovala za okolnosti, kvůli kterým by ji náš tehdejší premiér mohl vyklouznout. A to nechtěla dopustit… Navíc bezostyšně přiznala to, co tak dlouho tajili – jejich mimomanželský vztah trval devět let.

Jana Nečasová v Reportérech ČT

Chudák Jaňulka!

Vše, co se děje kolem její osoby, považuje Jana Nečasová jako nespravedlivé: „Pokud by tady hořel autobus a já z něj tahala raněné, ještě řeknou, že jsem ho zapálila já!“ říká, ale uvnitř sebe jistě velmi dobře ví, proč je názor veřejnosti vůči ní tak odmítavý. Svého manžela, a to je hlavní, ale o své nevině přesvědčovat jistě nemusí. „Nesmírně lituji toho, jak se vztah se ženou, kterou miluji, stal pro ni osudný, tedy jak jí ničí život. Jen proto, že se potkali dva lidé, co se milují, tak to má takový devastující účinek,“ vyjádří se na konci pořadu Petr Nečas, čímž říká vše. To, že jeho současná žena ublížila tehdejší manželce, že tehdy Nagyová překročila hned několik zákonů, vše je Petrovi Nečasovi jedno. Hluchý, slepý, oddaný až za hrob. Nedej bože, že bude Jana Nečasová pravomocně odsouzena i v dalších kauzách, ve kterých je obžalovaná a vzhledem k tomu, že je v podmínce, zamíří za mříže. V takovém případě se z ní v očích Petra Nečase zřejmě stane skutečná mučednice.

A nyní ta rovina justiční

Aktuální vysílání Reportérů ČT nás opět o krok posunulo ve vnímání takzvané kauzy Nagyová, tedy případu, kvůli kterému v létě roku 2013 rezignovala vláda premiéra Petra Nečase. Respektive v jedné z jeho větví – údajného zneužití Vojenské rozvědky, napsaly Parlamentní listy.cz a upozornily tak na justiční podivnost celé kauzy.

Mimo jiné jsme se z reportáže dozvěděli, že expremiérova bývalá vrchní ředitelka Jana Nečasová jezdí nablýskaným červeným Range Roverem a že má ráda zvířátka. A že obzvláště její pejsci velmi citlivě nesli její zatčení v létě roku 2013. Neinformovaný divák v tom má pak nejspíš jasno: „Ha, nová velká kára, takže fakt kradla. A s těmi zvířátky, hraje to s námi na citlivou strunu.“ Ale konec nadsázky, přestože vyjádření Jany Nečasové i jejího manžela, bývalého šéfa vlády za ODS, Petra Nečase mohla leckoho řádně „nakrknout“. Důležité je u soudu prokázat trestnou činnost. Což na odsuzující rozsudek v kauze vojenských zpravodajců z minulého týdne „tak nějak“ nesedí.

Soudkyně Hájková si užívala

Co by rozhodně nemělo nechat v klidu televizní diváky, bylo vystupování nové soudkyně případu Pavly Hájkové, které se táhlo reportáží České televize jako červená niť. Soudkyně nejenže v rámci procesu rozpatlávala, kdo je v rámci manželského trojúhelníku Nečas–Nečasová–Nagyová submisivní, vulgární nebo hysterický. Soudkyně si svoje výstupy po vynesení rozsudku před kamerou doslova užívala. A velice nezvykle otevřeně na svůj post krátce po odsuzujícím verdiktu, už mimo rámec procesu televizním divákům ozřejmovala, proč na rozdíl od své odvolané předchůdkyně Heleny Králové obžalovanou Nečasovou a trojici důstojníků vojenské rozvědky neosvobodila. Nezávislý pozorovatel nemohl přehlédnout to nasazení v informování veřejnosti, které zavánělo až touhou vyšvihnout se v soudním systému výše. Tedy pokud stávající politické rozpoložení dá.

Soudkyně Hájková čte závěrečnou řeč

Co však zůstalo nejen v reportáži, ale i v odůvodnění rozsudku, bohužel, upozaděno, je skutek, za který byla čtveřice odsouzena k podmínečným trestům. Za zneužití pravomoci úřední osoby. Za to byli odsouzeni generálové Ondrej Páleník, Milan Kovanda a plukovník Jan Pohůnek. Jana Nečasová pak za zorganizování onoho zneužití pravomoci. Jenže ono nám to ve výkladu práva tak nějak ušmudlaně nesedí.

Nagyová neměla CO zneužít

Proč? Hned z několika důvodů. Zde je výčet funkcí ve státní správě, které mají statut úřední osoby, který vyjmenovává litera zákona:

a) soudce,

b) státní zástupce,

c) prezident České republiky, poslanec nebo senátor Parlamentu České republiky, člen vlády České republiky nebo jiná osoba zastávající funkci v jiném orgánu veřejné moci,

d) člen zastupitelstva nebo odpovědný úředník územní samosprávy, orgánu státní správy nebo jiného orgánu veřejné moci,

e) příslušník ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru nebo strážník obecní policie,

f) soudní exekutor při výkonu exekuční činnosti a při činnostech vykonávaných z pověření soudu nebo státního zástupce,

g) notář při provádění úkonů v řízení o dědictví jako soudní komisař,

h) finanční arbitr a jeho zástupce,

i) fyzická osoba, která byla ustanovena lesní stráží, stráží přírody, mysliveckou stráží nebo rybářskou stráží, pokud plní úkoly státu nebo společnosti a používá při tom svěřené pravomoci pro plnění těchto úkolů.

Zneužití pravomoci úřední osoby: Co to přesně znamená

Nějak v tom výčtu úředních osob chybí pracovnice Úřadu vlády, respektive jeho vrchní ředitelka, kteroužto funkci tehdy ještě pod jménem Nagyová Jana Nečasová zastávala. Vraťme se ještě k definici „úřední osoby“. V článku v Právním prostoru „Zrození nové úřední osoby?“ z roku 2015 se jí věnuje stávající předseda pražského městského soudu Libor Vávra. „Býti „úřední osobou“ (dříve se používal pojem veřejný činitel) ve smyslu trestního zákoníku přináší určité výhody, například, každý útok proti takové osobě je trestán výrazně přísněji. Na straně druhé ovšem, pokud úřední osoba například překročí své pravomoci, bude postižena podle trestního práva i za takové jednání, které by u jiných zaměstnanců bylo předmětem maximálně pracovně-právních sankcí,“ napsal Vávra.

Pojďme si proto ještě pro jistotu připomenout definici zneužití pravomoci úřední osoby. Toho se dopustí:

(1) Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch
a) vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu,
b) překročí svou pravomoc, nebo
c) nesplní povinnost vyplývající z její pravomoci, bude potrestána odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti.

Dva váleční hrdinové „mírnix týrnix“ šmírovali manželku premiéra?

„Nagyová to měla ale celé zorganizovat, to zneužití pravomoci úřední osoby,“ namítne pozorovatel s jistou dávkou právního vzdělání, vždyť důstojníci tajné služby onu pravomoc měli. Tady ale taky šlápneme na právní „kuří oko“. Dokážete si ale představit, že milenka premiéra umí zařídit například rozkazem nebo jinou formou, aby dva váleční hrdinové generál Páleník a Kovanda jen tak „mírnix týrnix“ šmírovali manželku premiéra? I kdyby za to měli slíbené „modré z nebe“, jako měl například generál Páleník dle žalobců a soudu přislíben post šéfa Státních hmotných rezerv? Potom by měli být nejspíš označeni za nesvéprávné, a ne odsouzeni k podmíněnému trestu. Nějak to neštymuje.

Dalším problémem je pak kvalita důkazů v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke špehování manželky premiéra Nečase. Jak zaznělo tento týden v některých médiích, nikdo z vyslechnutých vojáků verzi obžaloby o sledování Radky Nečasové nepodpořil. A asi nejdůležitější svědek obžaloby generál Rostislav Pilc, který vojenskou tajnou službu po „palácové revoluci“ nějaký čas vedl, svoji výpověď „zjemnil“. Obžalobě tak v rámci důkazů proti čtveřici podezřelých v čele s Janou Nečasovou zůstalo víceméně pouze odborné vyjádření policejních sledovačů. I to pokulhává, protože policejní metody sledování se od tajných služeb liší. Navíc, kdyby byla Radka Nečasová skutečně sledována, tak by jí byla „sledka“ za patami 24 hodin denně. Jenže k vojákům přicházely informace pouze o výskytu podezřelých osob v blízkosti obydlí Radky Nečasové. Tehdejší manželku premiéra mimo pražské Modřany nikdo nesledoval. A sám Petr Nečas u soudu prohlásil, že o vyloučení možných rizik ohrožujících jeho tehdejší manželku vojenské zpravodajce sám požádal.

Jak se případ vyvine?

Původní soudkyně Helena Králová byla z případu odvolána kvůli tomu, že špatně naslouchala resumé odvolací instance, nahradila ji už zmiňovaná Pavla Hájková. Bez zajímavosti není, že v podstatě vynesla identické rozsudky jako její odvolaná předchůdkyně – podmínečné tresty. Jen to v soudní síni náležitě opepřila tím, že byl Nečas submisivní, Nagyová sprostá hysterka atd. Pro veřejnost bažící po odsouzení Nečasové vypadá její proaktivní vystupování daleko lépe.  Dovolíme si teď s jistou dávkou pokory předpovědět vývoj v tomto ostře sledovaném procesu. Odvolací městský soud rozsudky potvrdí, nebo na misku vah spravedlnosti ještě trošku přihodí. Nejvyšší soud pak kauzu kvůli nedostatku důkazů vrátí.

Mezitím, než se tak stane, si můžeme na profilu šéfa Reportérů ČT Marka Wollnera přečíst reakce diváků, jak to vidí oni: „Jak špatný román.“ „Na mrchu, která dojebala Nečase a celou republiku se dívat nebudu. Nechápu, proč točíte takové reportáže, vždyť to nikomu neprospěje.“ „Tohle byla silná káva... Oni se milují, jsou si souzeni, všichni jim ubližují a nic neudělali. Myslím, že kdybychom se sešli všichni, kterým oni dva cíleně ničili a v některých případech i zničili život, tak nebude stačit kinosál. Pokyny – jako nikde nezaměstnat, vyhodit, nikam nepustit a v krajním případě i něco najít a nechat zavřít – byly na denním pořádku. Velké zlo, zabalené v neuvěřitelné hlouposti a aroganci. Jinak reportáž kvalitní.“ „Dobré, jen je hrůza, že celá země byla v rukou hysterky a ubožáka. Teď jsme na tom ale ještě hůře.“

Co bude po čase na celé věci nejzajímavější, je to, jak probíhalo dokazování před soudem. Část líčení byla totiž vedena v utajovaném režimu a všichni obžalovaní zatím o této části procesu mlčí. S ohledem na vývoj věci je ale pravděpodobné, že v rámci své obhajoby poukáží i na výslechy za zavřenými dveřmi. Informace totiž nejsou utajované navždy a po čase bývají odtajněny. Není proto vyloučeno, že se budeme ještě hodně divit, končí redaktor Parlamentních Listů.cz Jaroslav Šťastný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Michaela Špačková