Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Flamendr, nevěrník, podvodník... Osudových mužů sama napočítala šestnáct. Tajnosti slavných

29.11.2017
Flamendr, nevěrník, podvodník... Osudových mužů sama napočítala šestnáct. Tajnosti slavných

Foto: repro z výstavy v Divadle Semafor

Popisek: Naďa Urbánková v době působení v Semaforu

VIDEO Čím byla populárnější, tím větší smůlu měla v životě na chlapy. Ten poslední ji navíc přivedl téměř na mizinu. A pak ještě začala úřadovat zákeřná nemoc… Pokračování ze včerejška.

Dlouhodobě nemocná. To byla jedna z mála zpráv, které se během letošního roku objevily v médiích o jedinečné zpěvačce Nadě Urbánkové. Hned po Novém roce zrušila všechna vystoupení, dokonce i pravidelné vysílání v jihlavském rádiu, a kdekdo se začal obávat, zda na ni znovu nezaútočila zákeřná rakovina, které říká bubák. Naštěstí sice nikoli, svedla ale tvrdý souboj s jejími následky.

„Ablací prsou se odstraní jak prsa, tak i lymfatické uzliny v podpaží. Dojde tedy k uzavření lymfatických cest mezi tělem a pažemi. A protože lymfa nemá kam proudit, tak se vám hromadí v pažích a ty jsou potom oteklé,“ prozradila tehdy v rozhovoru pro deník Blesk. Bojovat s těmito problémy bude už po celý život, naučila se ale s nimi žít a nakažlivou dobrou náladu neztrácí. I když byl její život leckdy pořádně krušný.

Závidím:

Na dítě se prý ještě necítil

Její láskou byl televizní režisér Eduard Sedlář, který začínal jako asistent Jána Roháče. Žila s ním několik let v malém pokojíčku v rozpadlém holešovickém činžáku. „S Edou to bylo hezký, ale těžký. Vždycky stejný problém. Zrovna když jsem trošku uklidila, přivedl Eda z hospody partu kamarádů a řešili svoje ukrutné problémy. Vždycky velice hlasitě,“ povzdychla si trochu nostalgicky. Snadné to neměla ani se zbožňovaným krasavcem Josefem Abrhámem, s nímž se seznámila při natáčení televizní hry Bahno a žili spolu osm let. „Moc jsem si přála mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, tak jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně, a on mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí,“ přiznávala. Byli pořád spolu, když Abrhám točil s Jurajem Herzem film Morgiana v Bulharsku, vzala si dovolenou a jela s ním.

Rodičovské sdružení:

S Popelkou ji podváděl dva roky

Vyrazila s ním i do New Yorku za Jiřím Voskovcem, kterému kdosi poslal do Ameriky její písničky a on se před lidmi vyjádřil, že ji miluje. Napsali si pár dopisů, a pak ji navštívil v divadle nějaký pán a předal jí pozvání. Shodou okolností dva týdny poté dostala od ČSA dvě zpáteční letenky, a tak vyrazili. „Měl takový ten šáteček u krku a byl úžasný. Objali jsme se a on mi vyznal lásku. Pak jsme šli všichni k němu domů a on nám celou noc vyprávěl nezapomenutelné věci,“ zavzpomínala na legendu Osvobozeného divadla. Neměla ani ponětí, že ji Abrhám v té sobě už skoro dva roky podvádí s kolegyní Libuší Šafránkovou. Věděli to všichni, jenom Naďa nevěděla nic. Pak už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu.

Svatební průvod

Kamarád z jiné dimenze

Další dobrý přítel, zapomenutelný herec Petr Čepek, stál u několika jejích osudových kroků, zasáhl ale do jejího života i jinak, aniž to tušil. „Bylo to 21. 3. 1984, to datum si pamatuju přesně,“ vyprávěla kdysi zpěvačka. „Koncertovala jsem na Moravě, byla tam Helena Růžičková a věštila mi z kávové sedliny a karet. Varovala mě, ať si dám bacha. Jela jsem v noci domů, vezla jsem kolegyni a náhodou padlo Čepkovo jméno. V té chvíli se stalo auto neovladatelným, začalo se točit jako čamrda...“ Ztratila vědomí, probrala se, až když auto nehybně stálo v příkopu. Naštěstí se jim nic nestalo, a tak chtěla vystoupit a uklouzla – zledovatělá silnice byla jako sklo. „Pak se v protisměru objevila světla. Autobus. Mávla jsem a on zastavil. Otevřely se dveře a v nich stál Petr Čepek…“

Blonďák s červenou bugatkou

Svatba jako z románu

Před cestou do Nashvillu hledali s Jiřím Brabcem manažera, který mluvil dobře anglicky a jel by s nimi. Napřed se mu nechtělo, ale pak spolu začali chodit a on jel. „A v tom Nashvillu jsme trošku popíjeli whisky a najednou mi ten Honza povídá: co kdybychom se vzali?“ vyprávěla Naďa. Velvyslanectví ve Washingtonu jim vystrojilo báječnou svatbu, jen je trochu poněkud zaskočilo Nadino přání, aby jí šel za svědka Jiří Voskovec. Jenže ten právě točil v Torontu a nemohl přijet. Zpráva o svatbě se hned objevila v českých novinách a někteří přátelé to považovali za „svatbu z trucu“. Během osmiletého manželství se jí konečně splnil další sen – s Nemejovským má dceru Janu.

Svět naruby:

V televizi jí to spočítali

V období takzvané normalizace ale vstoupil do jejího života velmi tvrdý nepřítel, šéfredaktor hudebních programů Československé televize Josef Boháč. S náměstkyní ředitele Balášovou měl na Naďu doslova spadeno. Vyčítali jí kdeco – že je příliš frivolní, nenosí podprsenku, ukazuje stehna... Nemohli jí zapomenout ani historku s Voskovcem. Pak přišel tvrdý postih. Osočili ji, že se v přímém přenosu chovala jako děvka, sedala si na klín stranickým funkcionářům, neměla kalhotky… „Nic z toho nebyla pravda. Všichni rozhodující lidé viděli generálku a nic jim nevadilo. Pak ale během přenosu zřejmě kdosi telefonoval, a jen co jsem vyšla z jeviště, soudruh Boháč se na mě v zákulisí vrhl a málem mě uškrtil. V televizi jsem pak měla na dlouho zákaz,“ vyprávěla.

Vilém peče housky

Největší zklamání

Krátce po převratu jela s Fešáky a Petrem Novotným do Švýcarska a Helena Růžičková jí věštila, že tam žije chlap, který ji chce. Na letiště ji vezl Vláďa Škutina, který ji pak seznámil s českým emigrantem Josefem Havlíkem, který ve Švýcarsku léčil jeho příbuzné. Vzali se v roce 1990 a Naďa, plná snů o rodinném štěstí, se kvůli němu dokonce vzdala kariéry. Nějakou dobu žili ve Švýcarsku, pak založili v Protivíně sanatorium U sv. Anny. Jenže štěstí se rozplynulo po pár letech stejně jako společné podnikání, které zkrachovalo. Zůstalo jí jen velké rozčarování a obrovské dluhy. Zažila, jak je zničující exekuce, znovu prošla dramatickým rozchodem s nejbližším člověkem.

Minutový valčík:

Nepotkala toho správného

Díky neuvěřitelné chuti do života a pokoře tuhle kapitolu uzavřela, vrátila se ke zpívání, našla radost a klid daleko za Prahou. K sedmdesátinám si dala jako dárek důkladnou preventivní prohlídku, a tak jí zasadila další ránu – odhalila rakovinu. Během několika dní podstoupila odstranění obou prsů, následovala radioterapie a chemoterapie. I to dokázala zvládnout. Její životní bilance je velmi tvrdá. Odjakživa snila o lásce a rodinném štěstí, místo toho čelila samotě, strachu a dluhům. „Vždycky jsem si myslela, že to s mužskými umím, ale asi jsem nepotkala toho správného,“ zhodnotila své vztahy zpětně a dodala: „Až na několik průšvihů byl můj život krásný.“

 

Božoňka2

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Adina Janovská