Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident Zeman je prý arogantní. Kdo přispěl Topolánkovi na kampaň a proč už nekamarádí s Dalíkem

28.11.2017
Prezident Zeman je prý arogantní. Kdo přispěl Topolánkovi na kampaň a proč už nekamarádí s Dalíkem

Autor: Twitter

Popisek: Mirek Topolánek

Mirek Topolánek se po letech přihlásil v plné parádě a rovnou hodlá kandidovat na prezidenta. V rozhovoru pro MF Dnes vysvětluje, jak ke kandidatuře došel. A zmíní se také o tom, jak to má se starým kamarádem Dalíkem.

Je celkem překvapením, že se Mirek Topolánek rozhodl kandidovat proti Miloši Zemanovi. Jak to tak vypadá, dobré vztahy jsou ty tam, navíc podle Topolánka je přátelství nikdy nepojilo. „Miloš Zeman nebyl nikdy můj kamarád. Byl to člověk, o němž jsem říkal: Nesouhlasím s ním téměř v ničem, ale je mi ctí s ním nesouhlasit. V posledních dvou letech se ale velice změnil,“ vysvětluje. Miloš Zeman coby autor bonmotů, který bavil společnost, je prý minulostí. „Miloš Zeman, jak jsme ho znali – kdy jsme se smáli jeho bonmotům a větám, kterými častoval odpůrce, jež měly vždy začátek, jasnou stavbu a pointu – už je pryč. Toto všechno se v jeho podání stalo spíš karikaturou. K tomu začal dělat v některých oblastech výkonu prezidentské funkce kroky, kvůli nimž si nemyslím, že to dělá dobře a měl by znovu vyhrát. Zasloužíme si lepšího prezidenta,“ dodává a je jasné, koho tím lepším prezidentem míní.

Kandidovat ho přinutili Babiš a Zeman

K tomu, aby skutečně kandidoval, ho naopak přimělo sblížení Zemana s Babišem. „Když jsem v ČT viděl záběry z jejich setkání v Lánech, byla to definitivní tečka za nějakým váháním,“ říká jasně. Mirek Topolánek otevřel na podporu kandidatury transparentní účet, kam mu poslal nedávno peníze i jeho bývalý spolustraník, se kterým neměl ty nejlepší vztahy, Ivan Langer. Od něj mu přišlo 50 000 korun. „Kdybych mohl Ivanovi přes transparentní účet odepsat, napsal bych mu: To ses moc nepochlapil. (rozesměje se) Nicméně si toho od něj vážím. Měli jsme s Ivanem docela kontroverzní vztahy, nerozešli jsme se v nejlepším, ale spolu jsme dokázali i to dobré. V posledních letech se potkáváme jen náhodně.“

S Dalíkem se už nebaví

Jeho dříve neodmyslitelné dvojče, lobbista Marek Dalík, je, jak se zdá, rovněž minulostí. Topolánek se od něj zcela odstřihl, parťák ve vězení není zřejmě pro prezidentskou kandidaturu to pravé ořechové. „Svůj názor na tu kauzu jsem publikoval několikrát, mám o ní velké pochybnosti. Podle zásady in dubio pro reo – při pochybnostech ve prospěch obviněného. Na své stránky umístím svoji výpověď u soudu, kde popisuji, proč k „pokusu o podvod“ z různých důvodů nemohlo dojít. Že to soud nebral v potaz, je jiná věc. S Markem jsme se v poslední době opravdu nepotkávali a nebavili. Všichni si musí sáhnout do svědomí, co by dělali v situaci, kdy jim hrozí vězení. Strašně mě to celé mrzí, ale pomoci jsem mu opravdu nemohl,“ vysvětluje v rozhovoru.

Zeman uráží občany i kandidáty

Mirek Topolánek se rozhodně nedomnívá, že to, že prezident Zeman postoupí do druhého kola volby, je jisté. „Nesouhlasím se stylem Zemanovy kampaně, kdy se shůry dívá na své protikandidáty jako kobra na králíčky a říká: Udělejte si předkvalifikaci a pak mi pošlete oběť do druhého kola. On v tom druhém kole přece vůbec nemusí být. Je to arogantní. Neuráží pouze soupeře, ale i občany. Pokud bude Zeman ve druhém kole, postavím se mu já nebo jiný kandidát a uvidíme, jak to dopadne.“

Že mi něco ujelo, dnes lituji

S Mirkem Topolánkem je spojeno několik kauz, ve kterých sehrála roli jeho notně proříznutá pusa, podle něj samotného je ale vše jen zveličováno. „Dá se napočítat na prstech jedné ruky, kdy mi veřejně něco ujelo. Že toho zpětně velice lituji, je jedna věc. Že se z toho neustálým opakováním v médiích vyrobí hulvát, je věc druhá. Ti, co mě znají, vědí, že umím vystoupit jak v akademickém prostředí, tak v dole mezi horníky. Jinak se holt člověk baví v hospodě, jinak v politické či diplomatické rovině. Nevzpomínám si, že by na mě třeba byla nějaká stížnost ze zahraničí,“ domnívá se.

Kauzy byly zaplacená kompra

Ještě před volbou se prý hodlá vyjádřit ke všem svým kauzám, a to na Facebooku a internetu. „Kromě pár věcí, které se staly a dodnes jich lituji, jsou to totiž buď výmysly, zaplacená kompra, anebo se ty věci seběhly úplně jinak. Samozřejmě zveřejním i své majetkové poměry: co vlastním a jak jsem k tomu přišel. Stejně tak zprávu o mém zdraví. Je mi jasné, že to na mě budou všelijak zkoušet a z mé minulosti budou tahat jen to negativní. Lidi to ale musí posoudit sami. Obrázek mojí minulosti se dá udělat i diametrálně odlišně. Lze mluvit o tom, co vše jsem pro tuto zemi dokázal udělat pozitivního, co se povedlo. O tom také bude kampaň. Internetová, kontaktní při výjezdech mezi lidi. Popsaný list je výhoda i nevýhoda.“

---

Mirek Topolánek, předseda ODS, který přišel do čela strany po Václavu Klausovi v roce 2002, se proslavil jako „ogar z Valašska s gulemi“, v čele vlády stál v letech 2006 až 2009. Doba jeho vlády byla opepřena několika sexuálními skandály. Od dlouholeté manželky odešel ke stranické kolegyni Lucii Talmanové, se kterou zplodil syna Nicolase. Svět také oběhla fotografie z italské vily, na které je nahý, uprostřed mnoha dalších hostů včetně žen. Definitivně mu zlomila vaz prohlášení, která uvedl zcela neformálně během focení pro časopis LUI, který je určen LGBT minoritě. Topolánek třeba komentoval, který z vrcholných politiků je Žid a který homosexuál, je fakt, že ostatní obsah vlastně ani tak skandální nebyl. Přesto ho to stálo post volebního lídra ODS a tím také ukončil své působení v politice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace