Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český slavík dopadl podobně jako volby. Kdo vlastně vyhrál v umrlé show pro bezmozky?

27.11.2017
Český slavík dopadl podobně jako volby. Kdo vlastně vyhrál v umrlé show pro bezmozky?

Foto: Facebook

Popisek: Český slavík; scéna

Sčítání hlasů po parlamentních volbách dopadlo velkým fiaskem, když se potvrdilo, že v řadě okrsků byla porušena pravidla a volební komise často chybovaly. Je přinejmenším podivné, že se kvůli vážným prohřeškům nepřepočítávaly všechny hlasy, o možnosti nových voleb ani nemluvě. A o tom, že s u nás s odevzdanými hlasy zachází velmi svérázně, svědčí i výsledky letošní ankety Český slavík. Mnoho lidí se po kuriózním rozhodnutí pořadatelů započítat skupině Ortel pouze hlasy z minulého roku ptá, kdo vlastně vyhrál ve skutečnosti.

Agentura Musica Bohemica, která anketu Český slavík Mattoni pořádá, zveřejnila současně s celkovými výsledky ankety velmi nezvyklé prohlášení. V něm oznámila, že při analýze hlasování bylo zjištěno,  že ze strany některých fanoušků skupiny Ortel došlo k porušení pravidel ankety. Podle ní mohou být vyřazeny některé  hlasy, pokud dojde prostřednictvím  databází,  adresářů či sociálních sítí k  podpoře určitého objektu  nad rámec férové hry. Toto porušení  prý spočívá v obsahu široce sdíleného  facebookového profilu  „Tomáš Ortel  Českým slavíkem 2017“. Lidé tak údajně neposílali Ortelu hlasy podle svého názoru. Navíc  jim bylo doporučeno, pro koho hlasovat nemají. 

O texty prý nejde

Agentura také zdůrazňuje, že nedošlo k  pochybení ze strany skupiny Ortel, ale pouze některých fanoušků, a tak do letošního výsledku započítala stejný počet hlasů, jaké získala skupina loni, kdy porušení pravidel nebylo zjištěno.  Připouští však, že podobné porušení fair play bylo zaznamenáno i u některých jiných subjektů, ale vzhledem k tomu, že se neumístily na předních místech, to bylo tolerováno. Příště prý ale bude postupovat mnohem přísněji. Ještě zajímavější je ovšem informace, že  při svém rozhodování  agentura neřešila obsah textů písní skupiny Ortel, často označované za kontroverzní. Odkazuje se na vyjádření soudního znalce, v němž uvádí, že texty nepřekračují zákon. 

Ortel vítězem?

Není nijak překvapivé, že fanoušky Ortelu toto rozhodnutí rozzuřilo. Ale zdaleka nejen je. Řadu lidí by zajímalo, jak vlastně dopadlo  hlasování v České slavíkovi ve skutečnosti. A jsou přesvědčeni, že  skupina Ortel nejspíše drtivě vyhrála. V této souvislosti je zajímavá ještě jedna okolnost. Při vyhlašování jednotlivých kategorií  nebyl uveden počet hlasů, které ten či onen zpěvák nebo skupina získali.  Jediné číslo zaznělo v závěru u kategorie absolutní vítěz, zde ovšem nebyl uveden počet hlasů, ale bodů. A ty se liší za první až třetí místo. Takže není zřejmé, nejen kolik hlasů získal ve skutečnosti Ortel, ale též  kolik jich vlastně obdrželi letošní vítězové Kabát, Gott a Bílá? 

Umrlá show pro bezmozky?

Pořadatelům se ovšem podařilo kouzlo nechtěného. Jak se mnoho fanoušků Ortelu shoduje, nemohli této skupině udělat větší reklamu. A navíc úplně odvedli pozornost od ubohé úrovně slavnostního ceremoniálu, který v přímém přenosu vysílala televize Nova. Opět se potvrdil neblahý trend, že moderátor (Ondřej Sokol) předváděl nesmyslné exhibice na úkor  vítězů a že předávajícím osobnostem byl poskytnut  větší prostor než jim. Nejspíše proto, že mnozí notoričtí držitelé této ceny už nemají v této „umrlé show pro bezmozky“ (jak ji  označili někteří diváci), co říci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová