Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

15 let čekala, až ji slavný spisovatel požádá o ruku. Když se konečně vzali, brzy zemřel

27.11.2017
15 let čekala, až ji slavný spisovatel požádá o ruku. Když se konečně vzali, brzy zemřel

Foto: ČT / repro

Popisek: Olga Scheinpflugová

Přesto, že měla Olga Scheinpflugová všestranný talent a byla vynikající herečkou i úspěšnou spisovatelkou, její kariéru zastínila skutečnost, že se stala manželkou slavného spisovatele a dra- matika Karla Čapka. Jejich vztah by se mohl stát předlohou pro velkou romantickou tragédii. Jejich lásce napřed nepřáli příbuzní a když se nakonec po dlouholeté známosti vzali, mohli spolu žít pouze necelé čtyři roky.

On byl nepříliš pohledný, plachý intelektuál, vyrůstající pod vlivem dominantní matky, ona pravý opak. Atraktivní, živelná, upovídaná a na svoji dobu nesmírně emancipovaná. Karel Čapek si  teprve sedmnáctiletou herečku vyhlédl ve Švandově divadle a seznámili se, když se odvážil na ni jednou  počkat po představení. Poté, co ji poprvé spatřil na jevišti, nedokázal na ni zapomenout a začal jí psát vášnivé milostné dopisy. Velmi něžně ji  oslovoval, od drahého děvčátka až po sladkou holčičku a milovanou panenku. Zároveň si ale stěžoval, že  celé dny žije jen těšením se na to, že ji znovu spatří. Některé  řádky prozrazují i jeho uraženou ješitnost i to, že půvabná dívka nebyla z vážného třicetiletého básníka zrovna nadšená. Není od věci připomenout, že v té době nebyl zdaleka tak slavný jako později. Ale už jí mohl nabídnout roli Mimi ve své hře Loupežník, díky níž se začal výrazněji prosazovat. 

Neúnavný ctitel

Jako ctitel byl vskutku neúnavný, zpočátku si vystačil tím, že svůj idol mohl doprovázet domů. Jejich schůzky se postupně protahovaly na několik hodin, což oběma způsobilo nepříjemnosti doma. Čapkova matka Božena byla ze skutečnosti, že si její hýčkaný „Karlíček“ vyhlédl temperamentní a výstřední umělkyni doslova zděšená a snažila se mu vznikající vztah rozmluvit. Jasně mu dala najevo, že si rozhodně nepřeje, aby si vzal za ženu herečku nebo cikánku. A také ho varovala, že jeho podlomenému zdraví neprospívá sex. A skutečně se jí podařilo, že se  Čapek prozatím neoženil,  což ovšem postupem času začalo vadit Olze. A tak souběžně s  ním prožívala i jiné milostné vztahy, například s Janem Masarykem.  

Svatební foto

Čapkovo pokušení

Stejně tak Čapek.  Teprve po mnoha letech vyšlo díky jeho korespondenci najevo, že se ve stejné době jako Olze, dvořil i své  další velké lásce, Věře Hrůzové. Jenže ta se o sokyni dozvěděla, a tak mu dala vale a provdala se.  Těsně před svojí smrtí se rozhodla dopisy, které jí Čapek psal, zveřejnit. Vyplývá z nich, že zdaleka nebyl tak plachý a stydlivý, jak se o něm tradovalo. Věře například napsal: „Vaše písmo má něco hrozně nahatého, jako by se člověk dotýkal holého těla. Pokušení.“ V jednom z dalších dopisů jí ovšem příliš nepotěšil, když  zmínil, že největší cenu má v životě volnost a kdyby měl volit mezi jí a volností, tak volí tu druhou: „Víte, vážná láska je ta, která váže, láska má být  nevážná.“ A tak mu Věra volnost dala. 

Spolu...

Patnáct let čekání

Když se načas obou vdavekchtivých dívek zbavil, odjel na delší dobu do ciziny. Ale  opět se mu ozvala Olga a zmínila se o možnosti sňatku. Vyhýbavě jí odpověděl: „Já nevím, nemám ještě v duši jasno“. Trvalo nakonec celkem patnáct let, než  Čapek  Olgu  požádal  o ruku. Jejich sňatek byl pro mnohé velkým překvapením. Stejně jako fakt, že šlo o velmi šťastné manželství.

Bohužel však trvalo necelé čtyři roky a ukončila jej předčasná Čapkova smrt. V prosinci 1938 ho milosrdně  vysvobodila před plánovaným zatčením gestapem. Olga svého muže přežila  téměř o třicet let. Po zbytek života však za svoji osudovou lásku platila pronásledováním,  ať už v době protektorátu nebo po roce 1948. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .    

Vložil: Adéla Hofmanová