Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vládne tu zloba, zášť a svár, že i „kavárna“ začíná obracet. To je dobře. Jen Pajerová a „Šafrovo fórum“ stále prudí

komentář 22.11.2017
Vládne tu zloba, zášť a svár, že i „kavárna“ začíná obracet. To je dobře. Jen Pajerová a „Šafrovo fórum“ stále prudí

Foto: Hans Štembera

Popisek: Monika MacDonagh-Pajerová

KOMENTÁŘ Příjemně nás překvapil hlavně Respekt, šéfredaktor Erik Tabery v minulém čísle v editorialu, nazvaném Propichování bublin, napsal, že co se Listopadu týká, máme co slavit, ne že ne. A jemně popsal současnou situaci takto: „Étos revolučních dní pochopitelně zopakovat nejde, ale snaha o hledání společných východisek za to stojí. Nejčastějším argumentem dnes je, že se lidé uzavřeli ve svých sociálních bublinách. Jakýkoli pokus je prorazit dostává označení: zbytečný, marný. Proč to však nezkoušet dál?“ Dále pak vyzval čtenáře, aby posílali nápady, jak by se daly ony bubliny prorazit… To hlavní ale, co Respekt udělal, je, že na straně 14 otiskl skvělý komentář Petra Kamberského, novináře z ´Babišových´ Lidovek. Tím propíchl důležitou bublinu ´nás, kluků a holek od novin, co by s Babišem nešli ani za roh, natožpak pro něj pracovali´. A to se cení!

Petr Kamberský publikoval článek s názvem Gandalf v Čapím hnízdě, kde se pozastavuje na panikou, která zachvátila mnohé potom, co Miloš Zeman deklaroval, že Andrej Babiš může sestavit menšinovou vládu, tedy vládu bez dlouhodobé důvěry. Babiš, a po něm i Zeman, ze sestavení menšinové vlády vycouval. „I když takový vývoj ústava teoreticky umožňuje, byl by v jasném rozporu s principy zastupitelské demokracie. Přesto je třeba i při oponentuře Zemanovu „kreativnímu čtení ústavy“ respektovat fakta a rozumět konstituci, což se zhusta nedaří. Naposledy se to nepodařilo redakčnímu komentáři Respektu,“ píše kriticky Kamberský.

Všechno Babišovo zablokovat

Kamberský v textu kritizuje názor Respektu, který chce případnou vládu i jakékoliv návrhy vlády Babiše blokovat. A navádí k této činnosti parlamentní strany. Podle Kamberského by něco takového mělo smysl jen v případě, pokud by byla k dispozici alternativa. Ale ta není, tvrdí Petr Kamberský v Respektu. „Pokud sami nechtějí vládnout, proč svorně blokují jinou vládu? Odmítají variantu A (podílet se na vládě), ale zároveň odmítají i variantu B (nechat vládnout někoho jiného). Co tedy má vítězná strana udělat? Má se Babiš střelit do hlavy a vedením Agrofertu, ANO i vlády pověřit Dominika Feriho? Nebo má vládnout s pomocí Vojty Filipa a Tomia Okamury? To bude ta „obrana liberální demokracie“, o níž všichni mluví?“ A na závěr Kamberský dokládá, že Ústava nutí strany se po volbách dohodnout. Blokování povede jen k tomu, že dojde k předčasným volbám, kde Babiš ještě posílí.

Šafrovo fórum zase perlí

Jak se překvapivě Respekt postavil vstřícněji k názoru jiné ´bubliny´, tak Šafrův magazím Forum24 (web založil a vede Pavel Šafr, mimo jiné bývalý šéfredaktor MFDnes; profiluje jej výrazně protibabišovsky a protizemanovsky, až tak, že jiná témata tu prakticky nenajdete) zůstal zatvrzele viset v zavedeném nadávání na poměry a slibování dalších z mnoha katastrof, které nás s Babišem čekají. Pavel Šafr ve svém článku „Česko se propadá do velmi dobře maskované diktatury“ opakuje již tolikrát zopakované katastrofické vize, že stačí jen si přepsat jeho nejkřiklavější výroky. 

„Bude to vláda jedné strany. Zeman tím završí svou děsivou roli v české historii.“ „Nechce žádnou koalici. Chce vládnout sám se svými podřízenými. Takže sám. Bude se jednat o Babišovo samoděržaví.“ „Rozsah Babišovy moci bude i bez důvěry parlamentu takový, jaký doposud v České republice nikdo ve svých rukou neměl.“ „Moderní hybridní diktátor chce, aby jeho režim měl zdání demokracie, a proto nyní usiluje o přízeň předáků Evropského parlamentu.“ „V tom nehrají roli pouze jeho dotace. Je v tom i jeho egoistické libido, které by se cítilo nekomfortně, kdyby na nás musel kleknout otevřeně, jak to dělal svým konkurentům. Musel by přiznat, co je zač.“

Šafr ukazuje i na konkrétní ohrožení

Vedle v podstatě nicneříkajících všeobecných výkřicích o diktatuře ovšem Pavel Šafr sáhl i po konkrétních příkladech toho, jak republiku Babiš ohrožuje. „Skutečně si myslíte, že se Babiš nemůže podívat na kterýkoli bankovní účet v zemi?… Babiš jmenoval jednoho pečlivě vybraného elitního policistu šéfem Finančního analytického úřadu, který má díky boji proti praní špinavých peněz a terorismu právo přesně tohle udělat, když si k tomu vymyslí důvod.“

Babišova rozvědka

Poté ukázal Pavel Šafr na Libora Kazdu, jenž nyní velí úřadu, kterému se zavedlo označení „Kalouskova rozvědka“. Šafr poukazuje na to, že Libor Kazda byl na úřad dosazený Babišem a po změně statutu úřadu a jeho osamostatnění od 1. 1. 2017 kontroluje finanční toky v ČR. „Můžeme si samozřejmě myslet, že vášnivý sběratel informací nikdy nepožádá svého podřízeného, kterého si sám vybral, o to, aby mu zjistil, co potřebuje. Naivita je ale hezká jen u dětí nebo u Neználka na Měsíci,“ narážeje tím na Babiše a jeho minulost u StB.

Nová StB?

Babiš bude mít, tvrdí Šafr, jako předseda vlády přístup k BIS i Vojenskému zpravodajství. A podle Šafra začnou tyto instituce pracovat právě pro Babiše. Odposlouchávání, sledování a shromažďování informací, to vše bude mít Babiš k ruce. A záleží na tom, zda budou tyto instituce loajální k novému vládci. Nebo zda i u nich budou stateční lidé. Šafr se bojí toho, že nebudeme nic vědět o vnitřním dění a pnutí, protože se jedná o tajné služby.

Mediální magnát s rukama ve Vnitru

Podle Šafra se Andrej Babiš bude moci volně probírat policejními zprávami, protože si dosadí na Ministerstvo vnitra svého člověka. „Postupně pak bude mít možnost změnit policejního prezidenta a vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů. Od té chvíle je prakticky nemyslitelné, aby jej, jakožto předsedu vlády v čele jednobarevného kabinetu, někdo trestně stíhal. Takový vyšetřovatel by musel mít silnou oporu na státním zastupitelství. Jenže i tato část orgánů státní moci dříve nebo později podlehne vládnoucí straně,“ píše k tomu Šafr. Zároveň upozorňuje na to, že Andrej Babiš vlastní největší mediální domy v republice, vydává dva deníky, které rozdává zdarma, do karet mu hraje TV Nova i TV Prima. A TV Barrandov dává neomezený prostor jak Babišovi, tak i Zemanovi, tvrdí Šafr pro Forum24.

Jan Macháček označil Pajerovou za „pí*u zatracenou“ 

K výročí 17. listopadu proběhla v Českém rozhlasu diskuse o svobodě a vývoji v polistopadové společnosti. Hosty byli Jan Macháček, Monika Pajerová a Jefim Fištejn. Během natáčení pak Jan Macháček řekl Monice Pajerové: „Ty pí*o jedna zatracená“. Pak vstal a při předčasném odchodu ze studia ještě poslal všechny zúčastněné do p*dele. Proč? Jan Macháček nyní působí jako předseda správní rady Babišova Institutu pro politiku a společnost. Podle všeho Macháčkovi Pajerová vyčetla právě jeho angažmá v Babišově hnutí ANO. 

„Janu Macháčkovi jsem říkala, že když už se nenechal zlomit bývalým režimem, tak se nechal zlomit penězi. Vyčetla jsem mu, že pracuje pro Andreje Babiše, který lže lidem a manipuluje je prostřednictvím svých médií,“ prozradila Pajerová deníku ECHO24. Což byl spouštěcí signál pro Macháčkův nepochybně vulgární příspěvek. Přesto se domníváme, že Macháčkova reakce je lidsky pochopitelná. Jde do ČRo vzpomínat na Listopad a sotva vleze do dveří, Pajerová do něj začne kérovat…  

Podle Macháčka to bylo trochu jinak

Pro Blesk.cz pak Macháček řekl, že přišel na diskusi o 17. listopadu, nikoliv na diskusi o tom, kdo jej platí a za co. „Na nahrávce nic není a veřejně ani do očí jsem nic takového nikomu neřekl. Můj odchod byl oprávněný, přišel jsem na debatu o 17. listopadu a ne na debatu o tom, co dělám a kdo to platí,“ komentoval Macháček a dodal, že během diskuse řekl, že jestli se nezmění téma diskuse, odejde. Což později i udělal... Škoda, že Monika MacDonagh-Pajerová, která je mimochodem placena z veřejných peněz (je předsedkyní občanského sdružení Ano pro Evropu, autorkou a moderátorkou pořadu Evropský manuál v České televizi), si nedá už také pokoj...

Anna Vančová, Štěpán Cháb

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb