Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Polotovar zvaný inkluze: Chybějí desítky milionů, ministerstvo ale jen alibisticky krčí rameny

19.11.2017
Polotovar zvaný inkluze: Chybějí desítky milionů, ministerstvo ale jen alibisticky krčí rameny

Foto: pixabay.com

Popisek: Inkluze - ilustrační foto

Účet za inkluzi se pro ministerstvo školství nepěkně navyšuje. Na vině je zmatek a nejasně formulovaná vyhláška. A desítky milionů, které ministerstvo muselo zaplatit, doputovalo jinam, než mělo. Problému se podrobně věnovala MF Dnes.

Inkluze si doposud příliš fanoušků nezískala, hlasitější jsou její odpůrci. To, že se prodraží ještě víc, než se očekávalo, jen potvrdí jejich nelibost. Oč šlo? Prostředky na podporu inkluze měly směřovat hlavně do běžných základních škol. Právě sem mělo nastoupit mnoho žáků, kteří by jinak chodili na jiný druh školy, nebo také třeba nikam. Přesto skoro deset procent prostředků, které byly určeny na podporu inkluze, vyplatilo ministerstvo školám praktickým a speciálním. Speciálních škol je u nás mnoho druhů, liší se podle typu postižení dítěte, existuje třeba škola pro hluchoslepé, děti s poruchou učení, zrakově postižené či třeba škola logopedická. Tyto školy ale dostávají vyšší příspěvek na žáka od státu běžně.

Zaplaceno dvakrát

Problém je tedy v tom, že praktické a speciální školy již příspěvek od státu na problematičtější žáky obdržely. „Tento příplatek zohledňuje především nižší počet žáků ve třídách,“ uvedla pro MF Dnes mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Peníze za inkluzi však mají mířit do běžných základních škol, které nepočítají s výdaji na obtížnější vzdělávání určitých žáků. Podle odborníků jsou totiž náklady na jednoho žáka, přijatého díky inkluzi, v normální základce vždy vyšší. „Pokud do třídy, kde se vzdělávají děti s lehkým mentálním postižením, přijmete středně mentálně postižené dítě, potřebuje stejnou individuální péči jako lehce mentálně postižené dítě ve škole běžné,“ uvedl pro ředitel Základní školy a Střední školy Vinohradská v Praze Stanislav Drbohlav. Podle mluvčí Balážově chybu zavinily školy a krajské úřady. „Krajské úřady měly a nadále mají tyto školy financovat z prostředků, které dostávají v rámci normativního rozpisu. Ministerstvo již závěrem loňského roku jasně sdělilo, že podpůrná opatření by v těchto školách měla být výjimečnou záležitostí.“

Kde se stala chyba?

Ministerstvo se nerozpakovalo a koncem prázdnin seškrtalo peníze, což kraje nenesly právě dobře. „Do července byly úpravy rozpočtů prováděny bez větších potíží, v srpnu ministerstvo bez předchozího upozornění všem krajům zkrátilo finanční prostředky na zabezpečení společného vzdělávání pro speciální školy o třetinu, řádově jde o několik desítek milionů korun,“ prohlásila v Michaela Vrbová z Asociace krajů ČR. „Ministerstvo systém podpůrných opatření navrhlo, a mělo by ho tudíž ufinancovat tak, jak ho školská poradenská zařízení doporučují,“ namítá ředitelka základní a praktické školy v Berouně Stanislava Dyršmídová.

Scházejí desítky milionů

Kraje a školy, které provozují, jsou nyní v nezáviděníhodné situaci. Ministerstvo vymyslelo inkluzi, navrhlo, jak řešit vzdělávání u nestandardních žáků, což na začátku i proplatilo. Když zjistilo, na kolik to kvůli nejasně formulované vyhlášce přijde, bere zpátečku, bohužel tehdy, když se už školní rok rozeběhl, asistenti pro výuku problematičtějších žáků byli přijati a bude třeba je také zaplatit. Zatímco ministerstvo krčí rameny a tvrdí, že to není jeho starost, školy a kraje stále doufají. „Řešení vidíme v tom, že ministerstvo najde ještě v letošním roce dodatečné zdroje, kterými oprávněné potřeby speciálních škol zabezpečí,“ dodává Michaela Vrbová z Asociace krajů s tím, že se zdaleka nejedná o malé prostředky. Například Moravskoslezskému kraji schází více než dvacet milionů korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková