Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Polotovar zvaný inkluze: Chybějí desítky milionů, ministerstvo ale jen alibisticky krčí rameny

19.11.2017
Polotovar zvaný inkluze: Chybějí desítky milionů, ministerstvo ale jen alibisticky krčí rameny

Foto: pixabay.com

Popisek: Inkluze - ilustrační foto

Účet za inkluzi se pro ministerstvo školství nepěkně navyšuje. Na vině je zmatek a nejasně formulovaná vyhláška. A desítky milionů, které ministerstvo muselo zaplatit, doputovalo jinam, než mělo. Problému se podrobně věnovala MF Dnes.

Inkluze si doposud příliš fanoušků nezískala, hlasitější jsou její odpůrci. To, že se prodraží ještě víc, než se očekávalo, jen potvrdí jejich nelibost. Oč šlo? Prostředky na podporu inkluze měly směřovat hlavně do běžných základních škol. Právě sem mělo nastoupit mnoho žáků, kteří by jinak chodili na jiný druh školy, nebo také třeba nikam. Přesto skoro deset procent prostředků, které byly určeny na podporu inkluze, vyplatilo ministerstvo školám praktickým a speciálním. Speciálních škol je u nás mnoho druhů, liší se podle typu postižení dítěte, existuje třeba škola pro hluchoslepé, děti s poruchou učení, zrakově postižené či třeba škola logopedická. Tyto školy ale dostávají vyšší příspěvek na žáka od státu běžně.

Zaplaceno dvakrát

Problém je tedy v tom, že praktické a speciální školy již příspěvek od státu na problematičtější žáky obdržely. „Tento příplatek zohledňuje především nižší počet žáků ve třídách,“ uvedla pro MF Dnes mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Peníze za inkluzi však mají mířit do běžných základních škol, které nepočítají s výdaji na obtížnější vzdělávání určitých žáků. Podle odborníků jsou totiž náklady na jednoho žáka, přijatého díky inkluzi, v normální základce vždy vyšší. „Pokud do třídy, kde se vzdělávají děti s lehkým mentálním postižením, přijmete středně mentálně postižené dítě, potřebuje stejnou individuální péči jako lehce mentálně postižené dítě ve škole běžné,“ uvedl pro ředitel Základní školy a Střední školy Vinohradská v Praze Stanislav Drbohlav. Podle mluvčí Balážově chybu zavinily školy a krajské úřady. „Krajské úřady měly a nadále mají tyto školy financovat z prostředků, které dostávají v rámci normativního rozpisu. Ministerstvo již závěrem loňského roku jasně sdělilo, že podpůrná opatření by v těchto školách měla být výjimečnou záležitostí.“

Kde se stala chyba?

Ministerstvo se nerozpakovalo a koncem prázdnin seškrtalo peníze, což kraje nenesly právě dobře. „Do července byly úpravy rozpočtů prováděny bez větších potíží, v srpnu ministerstvo bez předchozího upozornění všem krajům zkrátilo finanční prostředky na zabezpečení společného vzdělávání pro speciální školy o třetinu, řádově jde o několik desítek milionů korun,“ prohlásila v Michaela Vrbová z Asociace krajů ČR. „Ministerstvo systém podpůrných opatření navrhlo, a mělo by ho tudíž ufinancovat tak, jak ho školská poradenská zařízení doporučují,“ namítá ředitelka základní a praktické školy v Berouně Stanislava Dyršmídová.

Scházejí desítky milionů

Kraje a školy, které provozují, jsou nyní v nezáviděníhodné situaci. Ministerstvo vymyslelo inkluzi, navrhlo, jak řešit vzdělávání u nestandardních žáků, což na začátku i proplatilo. Když zjistilo, na kolik to kvůli nejasně formulované vyhlášce přijde, bere zpátečku, bohužel tehdy, když se už školní rok rozeběhl, asistenti pro výuku problematičtějších žáků byli přijati a bude třeba je také zaplatit. Zatímco ministerstvo krčí rameny a tvrdí, že to není jeho starost, školy a kraje stále doufají. „Řešení vidíme v tom, že ministerstvo najde ještě v letošním roce dodatečné zdroje, kterými oprávněné potřeby speciálních škol zabezpečí,“ dodává Michaela Vrbová z Asociace krajů s tím, že se zdaleka nejedná o malé prostředky. Například Moravskoslezskému kraji schází více než dvacet milionů korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace