Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Osmadvacet let po revoluci si jde komunista lehnout do postele s největším kapitalistou

18.11.2017
Osmadvacet let po revoluci si jde komunista lehnout do postele s největším kapitalistou

Foto: A.H.

Popisek: 17. listopad na Národní třídě v Praze

Čtvrteční diskusní pořad České televize Máte slovo byl věnován dalšímu výročí Sametové revoluce. Hosté v aréně, mezi nimiž nechyběli současný komunista nebo bývalá disidentka a jeden ze studentských aktivistů, se tentokrát přeli na téma, zda splnila jejich očekávání, nebo zda jsou zklamáni. A zazněly přitom velmi zajímavé názory i argumenty.

Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) je naprosto absurdní, že ještě dnes se u nás komunisté podílejí na zákonodárné moci, protože znamenají všude ve světě ohrožení demokracie. Komunistický poslanec Pavel Kováčik se mu vysmál, že se ještě možná nevzpamatoval z výsledku voleb. A obratně hned zavedl řeč na to, že lidi více zajímá, zda budou mít na nájem. Na dotaz moderátorky, zda neměla být komunistická strana raději zakázána, odvětil, že významná část občanů komunisty stále volí.

Komunismus nikde nebyl

Jeho protivník, bývalý studentský aktivista Jan Bubeník, ale kontroval, že komunisty volí stále méně lidí, čehož jsou jasným důkazem nedávné parlamentní volby, při nichž komunisté získali vůbec nejnižší počet voličů. A Kováčikovi ještě vzkázal, že komunismus skončil všude ve světě totalitou. Jenže ten se nedal a tvrdil, že komunismus nikde nebyl. „A co to tady bylo? Vždyť vy jste byl placeným funkcionářem KSČ,“ rozčílil se Bubeník. A pak se do sebe pustili ještě víc. Když Kováčik opět obratně změnil téma a začal mluvit o předluženosti a likvidaci českého průmyslu, Bubeník mu hlasitě vytkl: „To jste zničili vy. Vy jste ho znárodnili.Vy jste zprivatizovali do Sovětskýho svazu veškerý uran s nasazením životů našich lidí, který tam umírali. Co z toho měli naši lidi než to, že tam zemřeli?“ ptal se.

Do postele s největším kapitalistou

Bývalý disident Saša Vondra si myslí, že se měl zakázat alespoň název komunistické strany. A podivil se také nad tím, že si dnešní komunisté jdou lehnout do postele s největším kapitalistou. Kováčik se ale právem bránil, že komunisté s kapitalistou Babišem ještě nazačali námluvy, ale lidovci už s ním v posteli byli. Další členka předlistopadového disentu, spisovatelka Lenka Procházková, připomněla, že jí komunistický režim zabil tátu a celá rodina byla perzekuovaná. Dnes prý ale věc nevidí tak jednoznačně černobílé: „Musím uznat, že tehdy byly větší sociální jistoty, nebyli exekutoři, nebyli lidé bez domova, bezdomovci. Ono to má dvě strany.“

Režim totalitní až do svého konce

Její argumenty se snažil vyvrátit Herman několika otřesnými příklady. Podle něj se zdá, že některé jevy tehdy neexistovaly, ale ve skutečnosti byly pouze skryté. Připomněl, že ve věznicích byly tisíce lidí, někteří z nich umláceni k smrti: „Ten režim byl totalitní, až do svého konce.“ Na jeho slova reagoval propuštěný dělník z Dolu Paskov, který se ptal, jak je možné, že je vše o dost dražší než dříve. Ale Herman mu to s pomocí statistik vyvrátil: „Dražší opravdu není nic, s výjimkou mléka. Minimální platy jsou nejméně desetkrát vyšší než před rokem 1989.“

Komunisté ve všech stranách

A jako obvykle se lišily i názory diváků, zveřejňované na obrazovce. Někteří děkují za listopad 89 a jiní naopak tvrdí, že se v té době žilo lépe. A další si dodnes nejsou jisti, kdo vlastně vyhrál. Kritizují, že osmadvacet let po revoluci si mohou lidé opět zvolit komouše téměř z jakékoliv strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová