Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to taková bojovka, každý den musím uvařit příběh. Vždy znovu, říká syn herce Petra Rychlého

18.11.2017
Je to taková bojovka, každý den musím uvařit příběh. Vždy znovu, říká syn herce Petra Rychlého

Foto: TV Prima

Popisek: Matěj Rychlý u Krause

Matěje Rychlého můžeme už nějaký ten pátek vídat na televizní obrazovce coby neohroženého reportéra, který se v poslední době specializoval hlavně na krimi zprávy. O těch nejvypečenějších případech hovořil s Janem Krausem v jeho show.

Matěj Rychlý se nesetkává při své práci právě s příjemnými lidmi, naopak není nouze o různé psychopaty až šílence, sklíčený se ale ze své práce necítí: „Není to depresivní, člověk si  zvykne. Ta práce je skvělá, že člověk vyjde ven mezi lidi. Nesedím v kanceláři. Je to taková bojovka, každý den musím uvařit příběh. Vždycky znovu,“ vyprávěl  nadšeně Janu Krausovi. Vydrží prý mnohé, ale jedno omezení má: „Nemám rád, když se natáčí a je v tom dítě. Pak si to odnáším…“ 

Lupič, co zapoměl občanku

Někdy se při své práci i pobaví: „Někdy je to ale dost komické, jsou tam lidi, co přijdou na benzinku a nechají tam občanku, jak jsou nervózní z toho zločinu. Policisté si je pak rovnou seberou.“ Připomněl jeden kuriózní případ: „Přišel na benzinku, vytáhl zbraň, nebo nějaký nůž a jak byl roztržitý, tak utekl pryč. Policisté ho měli hned a byla z toho pěkná reportáž.“ S vyšinutými lidmi se prý stýká při práci běžně: „Občas mi volají blázni. Teď jsem točil s jednou paní, co není duševně úplně v pořádku a ona mi volala třeba v jednu v noci. Ona mi chtěla znepříjemnit tu práci. To je paní, které už policisté zabavili 36 zvířat s odchytovou službou. Dokonce si přivázala ke svému paneláku koně,“ líčil další reportáž. 

Najížděla do nás autem

Matěj Rychlý se v poslední době ještě specializuje na odhalování utrpení zvířat, přišel třeba na několik množíren, či se podílel na informování o muži, který týral své stádo koní. Šlo o muže, který měl stejně psychopatickou dceru, která dokonce autem ohrožovala štáb při natáčení reportáže: „Ona nenajížděla na mě, ale na mého kameramana. Naštěstí to dobře dopadlo, ale jsou s tím tahanice. Ta paní na mě podala tak třicet trestních oznámení. Nedávno jsem byl na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Vyslýchali mě mobilem, e-mailem. Kvůli téhle kauze do mě hodně jdou, nebo spíše ona,“ uvedl v Show Jana Krause a dodal: „Šlo o to, že byl pán, který měl stádo 70 koní. My jsme dostali informaci o tom, že je tam mrtvé hříbě, které bylo zamrzlé ve sněhu. Do toho tam byli koně, kteří měli viditelná zranění. Ta kauza se táhne už rok. Pořád ji natáčíme, protože oni vždycky něco vymyslí. Třeba ten otec té ženy, co mi málem přejela kameramana, ten najížděl do koní a plašil je, aby je nemohli dobrovolníci zachránit.“ 

Brečím u animovaného filmu

Sám se prý snaží během natáčení být profesionální: „Bavil jsem se o tom s jedním kameramanem, který je plný emocí, když ty ošklivé věci natáčí. Ono to někdy vyteče, já třeba brečím u animovaných filmů, to mě hrozně dojímá. Když dělám reportáž, tak se snažím být tvrdý a neprojevovat emoce. V kině se snažím maskovat, chodím na 3D filmy, protože to není pod těmi brýlemi vidět,“ řekl pobavenému Janu Krausovi. 

Vůdčí typ, nebo si to alespoň jen myslí

Matěj Rychlý je ženatý, svatbu měl před rokem, se ženou jsou ale dlouho, byť s určitými přestávkami: „Moje žena je se mnou už od gymplu, takže zažila mnohé. Začali jsme spolu o svatém týdnu, ale mezitím jsem měl nějakou pauzu,“ uvedl v Show Jana Krause. V rodině prý velí on, ale je tomu skutečně tak? „Já jsem trochu vůdčí typ, ale je možné, že si to jen myslím. Ženy jsou nejsilnější, když jsou intrikářky. Umějí udělat to, že si myslíte, že něco rozhodujete, ale ve skutečnosti to tak není.“ 

Kontakty si hýčkám

V Krimi zprávách prý mají sféry vlivu rozdělené místně: „Rozdělené to máme na oblasti, mně třeba jde ta D11. Jarda Kasnar jezdí na Berounsko. Člověk, když natáčí na nějakém tom místě, tak si tam vybuduje vazby mezi lidmi, kteří jsou pro ty reportáže důležití, takže se častěji dozví o těch věcech, co jsou v tom daném místě. Proto to z jednoho regionu dělá jeden člověk,“ upřesnil Matěj Rychlý. Někdy točí i na přání: „Hasiči občas volají a chtějí, abychom to natočili z toho důvodu, aby to ti lidé nedělali. Nejčastěji u nehod, hasiči jezdí častěji k nehodám než k požárům. Když tam je něco, co opravdu není hezké, tak mají dojem, že lidi budou jezdit opatrněji. Asi se toho ale neděje dost, protože máme pořád co točit,“ povzdechl si před Janem Krausem. 

Kamarádi mě neovlivní

Za tu dobu se už Matěj zná s mnoha policejními mluvčími, takže na jeho svatbě bylo hned několik hostů v uniformách: „Většina z nich jsou tiskoví mluvčí. Praha má tři tiskové mluvčí, pak je tam tisková mluvčí z Nymburka,“ vypočítával před Janem Krausem. Toho, že by ho mohly kamarádské vazby nějak ovlivnit, se Matěj Rychlý ale nebojí: „Mám svůj kodex. Může se stát, že by měli nějaký průšvih, ale pak bych od nich něco chtěl na oplátku. Myslím tím téma. Jsme staromilec, myslím, že jsou nějaké etické kodexy, přes které nejde jít. A může mě ovlivňovat kdo chce jak chce.“

 

Matěj Rychlý je syn Petra Rychlého, k novinařině se prý dostal už jako dítě: „Ve škole jsem byl relativně dobrý ve slohu. A na střední jsem vedl i školní časopis Jižní spojka, protože jsem chodil na školu na Jižním Městě,“ uvedl před časem v Aha! Celé dětství sice prožil po divadlech, kde jeho slavný otec hrál, ale herectví ho nelákalo. Jako reportér pracoval na Nově, poté přešel na Primu, kde se podílí na výrobě Krimi zpráv, ty nyní i moderuje. Je ženatý, má dceru. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková