Tato děvka boduje víc, než si myslíte. Kdo se na ni slétl jako hladová kobylka?
komentář
17.11.2017
Foto: Facebook
Popisek: Be Charity: Františka Čížková vpravo, Bára Nesvatbová, šéfredaktorka spolupořadatelského Harper's bazaaru uprostřed
KOMENTÁŘ V uplynulém týdnu se v Praze konal další ročník dobročinného bazaru, nazvaného Be Charity. Má za sebou dvanáct let své existence a zájem o něj je stále vyšší, i když jiné charitativní akce dokáží získat mnohem větší finanční částky, především díky velkorysosti tisíců „obyčejných“ dárců. Ale zdaleka nemají takovou publicitu, jako Be Charity. Tento bazar je totiž spojen s několika známými tvářemi, které prodávají svoje luxusní oděvy a doplňky a publicitu vydatně přiživuje bulvární deník Blesk.
Pravidelně o něm referuje známá módní policistka Františka Čížková, proslula tím, že staví na pranýř celebrity. Nezřídka proto, že si na sebe nevzaly něco luxusního, ale příliš obyčejného. Její snobská nadřazenost se projevuje téměř v každém komentáři. A platí to i o tomto bazaru. Filantropky, žijící na vysoké noze (nezřídka manželky miliardářů), chválí a místy až trapně adoruje. Například šéfku vydavatelství, pod nějž Blesk patří, Libuši Šmuclerovou, popisuje jako nesmírně štědrou ženu, která vždy slyší na pomoc potřebným, a špičkovou manažerku. A prozrazuje, že letos poskytla pět přepychových kabelek, z nichž dvě jsou od slovutného Diora.
Nálet kobylek
Zato se však ostře pustila do samotných nakupujících. Ve svém článku, nazvaném „Charita pro postižené děti očima Františky: Móda je děvka, která boduje více než si myslíte“ si postěžovala na některé zákaznice tohoto bazaru. V úvodu se přiznala, že si o dobročinnosti veřejnosti nedělá žádné iluze, ale přesto se rozhořčila se nad několika věcmi. Připomněla, že nadace Be Charity získává prostředky na zlepšení kvality života zdravotně postižených dětí prodejem oblečení a doplňků za pakatel v čele se skvosty elitních značek, dodaných movitými donátorkami či butiky z luxus symbolizující pražské Pařížské třídy. Prozradila, že dvě bedny oblečení sbalila i ona a v papírové krabici prý skončil Chanel, Dior a Lanvin. Parády za pakatel se na bazaru shromáždilo mnoho a nezřídka to byla přepychová, za astronomické sumy pořízená, téměř nenošená a leckdy naprosto nová fashion, která se prodávala za absurdně nízké ceny. Ale vzápětí se se značnou mírou despektu divila, že po otevření bazaru jej zaplavil dav lidí, připomínající nálet hladových kobylek, které přistupovaly k pultu s náručí ukořistěných svršků a rovnou je rvaly do velkých tašek.
Hadry za malý prachy
Posteskla si přitom na „tvrdý fakt, že všichni nakupující, až na výjimky, přišli, emotivně řečeno kvůli hadrům za malý prachy.“ Vyjádřila rovněž podezření, že někteří z nich oblečení prodají se stoprocentním ziskem dál a ještě žadonili o slevu. Několik „značkových dam“ přitom údajně chtělo jako bonus za nákup něco zadarmo, mimo jiné proto, že u vchodu zaplatily dvě stovky. Nakonec si postěžovala, že zákaznice chtěly vrátit zpět padesát korun, i když jí došly drobné. A podle ní, ty co nakupovaly ve velkém, nebyly zdaleka tak velkorysé jako ty, co žijí od výplaty k výplatě. Nicméně její depka z asociálních bytostí se umenšila, když zjistila, že se vybralo přes milion korun. Svůj komentář Františka zakončila: „Bohužel taková realita je. Děvka jménem móda se v tomto marasmu prodat dokáže. Tahle děvka boduje víc, než si myslíte.“
Kdo za to může?
Jenže, autorka jaksi pozapomněla, že pravidla hry, včetně nízkých cen, nastavily organizátorky bazaru a vysmívat se nakupujícím je dosti nefér. Je skutečně tak překvapivé a nepochopitelné, že se slétly na kořist, kterou by si jinak nemohly dopřát ani ve snu? Což Františka zapomněla na okamžiky, kdy třela bídu s nouzí? Třeba by tehdy šanci dopřát si něco luxusu také bohatě využila. Možná by rovněž stálo za to, aby se příště skutečně luxusní modely dražily, jak to bývá zvykem při dobročinných akcích celebrit ve světě. Pak by se jistě nemohlo stát, že by někdo s darovaným oblečením kupčil a dožadoval se zpět padesátikoruny. A móda by se nemusela deklasovat na úroveň děvky. Tento nelichotivý výraz spíš patří těm, co jsou za peníze ochotni udělat, nebo napsat cokoliv.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová